قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رئیس فراكسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس مطرح كرد

تغییرات طرح جهش تولید دانش بنیان

تغییرات طرح جهش تولید دانش بنیان

به گزارش قائم رئیس فراكسیون اقتصاد دانش بنیان  مجلس با اشاره به اینكه در طرح جهش تولید دانش بنیان تغییراتی اعمال شده است، اظهار داشت: یكی از این تغییرات توجه به دانش بنیان های استان های محروم و ضعیف است.دکتر محسن دهنوی در مورد طرح «جهش تولید دانش بنیان» به خبرنگار مهر اظهار داشت: ما با عنایت به تجربه ای که در حوزه اقتصاد دانش بنیان و شرکتهای دانش بنیان داشتیم توانستیم ۱۰۵ مشکل شرکتهای دانش بنیان را که از چالش های این شرکتها هستند، شناسایی نماییم.
۱۴ کلان مساله برای حل مشکلات دانش بنیان ها تعریف شد
وی با اشاره به اینکه مشکلات اصلی شرکتهای دانش بنیان را دسته بندی و برای حل هر کدام از این دسته مسائل، ۱۴ کلان مساله تعریف کردیم، اظهار داشت: این مشکلات در حوزه های مالیات، بیمه، حضور این شرکتها در مناقصات و قراردادهای دولتی، دفاتر و محل استقرار شرکتها، تأمین اجتماعی و… بودند که ۱۴ کلان مساله برای حل این مشلات تعریف کردیم.
به گفته نماینده مجلس شورای اسلامی، در واقع برای حل این مشکلات چاره ای عرضه و قوانینی را طراحی کردیم که در ادامه آن طرح ۳۳ ماده ای در چارچوب طرح جهش تولید دانش بنیان پیشنهاد دادیم.
وی اظهار داشت: بعضی از مواد این طرح در کمیسیون های صنایع، سایر کمیسیون ها و نهایتاً کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ادغام شد؛ چونکه ۳۳ ماده این طرح طولانی بود. در واقع اصلاحاتی انجام و نهایتاً به نسخه ۱۶ ماده ای تبدیل شد.
دهنوی با تکیه بر اینکه نکات اصلی حذف نشد، اظهار داشت: تعداد مواد قانونی زیاد علاوه بر سخت بودن مراحل تصویب در صحن مجلس، در اجرا با مشکلاتی مواجه می شد ازاین رو حالا نسخه ۱۶ ماده ای را آماده داریم.
تحقق منویات رهبری با اجرای طرح جهش تولید دانش بنیان
دهنوی با اشاره به اینکه ۸-۹ سال پیش در کل کمتر از ۵۰ شرکت دانش بنیان داشتیم، بیان نمود: حالا بیشتر از ۵ هزار شرکت داریم و سال قبل مقام معظم رهبری در بازدید از شرکتهای دانش بنیان فرمودند که ما باید ۴۰۰ هزار شرکت دانش بنیان ایجاد کنیم؛ تحقق این موضوع، احتیاج به زیرساخت قانونی و حمایت وسیع دارد که باید شرایط را برای اینها فراهم نمود.
به گفته دهنوی، ما فکر می نماییم با تصویب این طرح و اجرایی شدن این قانون، زیرساخت و بستر قانونی برای تحقق خواسته رهبری فراهم می شود. ازاین رو این طرح در کمیسیون اصلی یعنی کمیسیون آموزش مصوب شد و الان در صف تصویب در صحن علنی مجلس قرار گرفته است.
رئیس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی افزود: از روز چهارشنبه ۵ آذرماه به مدت ۱۰ روز نمایندگان مجلس فرصت دارند پیشنهاداتشان را برای این طرح در صحن علنی مجلس ارائه نمایند. در واقع نمایندگان تا ۱۵ آذرماه می توانند پیشنهادات را در سامانه مجلس طرح کنند.
وی اضافه کرد: پس از آن، طرح در واقع در نوبت صحن قرار می گیرد و به صحن مجلس برای تصویب می رود؛ با عنایت به رویکرد انقلابی مجلس یازدهم و سطح نخبگانی خوبی که دارد، امیدوارم بدون مشکل این طرح مصوب شود و به شورای نگهبان برود و پس از آن ان شاءالله ابلاغ شود.
به گفته وی، ما تلاش می نماییم که مصوبات این طرح و اقدامات تصویب آن تا پیش از آخر سال ۹۹ به پایان برسد و برای اجرا ابلاغ شود.
تغییرات طرح جهش تولید دانش بنیان
دهنوی در مورد تغییرات این طرح نسبت به نسخه اولیه ۳۳ ماده ای اظهار داشت: یکی از تغییرات این بود که برخی مزایا مخصوص شرکتهای دانش بنیان بود در نسخه جدید این مزایا به شرکتهای فناور مستقر در پارکهای علم و فناوری هم اختصاص و تعمیم می یابد.
وی اظهار داشت: از تغییرات دیگر می توان به ظرفیت های ویژه در استان ها، شهرهای کوچک و استان های محروم اشاره دارد؛ یکی از خلاء های ما در حوزه دانش بنیان در شهرهای کوچک، استان های محروم و سایر استان های ضعیف است در حالیکه عمده تمرکز شرکتهای دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان (بیش از ۵۰ درصد) در تهران و کلان شهرها است.
نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: در این راستا ماده ای مبسوط و تفصیلی به نسخه جدید اضافه کردیم که در استانداری ها ظرفیت ویژه ای برای این منظورر دیده شود. ازاین رو برای هر استان یک تسهیلات و سازوکاری برای توسعه اقتصاد دانش بنیان مد نظر قرار داده که انشاالله در استان ها هم این اقتصاد دانش بنیان رونق بگیرد.
به گفته وی، در اصل، یکی از مهم ترین تغییرات نگاه به استان ها و شهرستان های کوچک تر بود که نقش آنها در نسخه جدید پررنگ شده است.
رئیس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس در مورد تغییرات دیگر نسخه جدید طرح جهش تولید دانش بنیان نسبت به نسخه اصلی که در ارتباط با معافیت های گمرکی می شود، اظهار داشت: در نسخه اولیهِ طرح جهش تولید دانش بنیان، معافیت گمرکی برای واردات ماشین آلات مطرح بود که این معافیت سبب نادیده گرفتن توان تولید داخلی می شد ازاین رو آنرا حذف کردیم.
وی بابیان اینکه همینطور تغییر دیگر این طرح در مورد صندوق نوآوری و شکوفایی بود، اظهار داشت: در نسخه قبلی طرح جهش تولید دانش بنیان، معافیت ها به خزانه دولت می رفت و سپس بودجه ای صرف حوزه دانش بنیان می شد؛ ولی در نسخه جدید این معافیت را بعنوان سرمایه اولیه صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه کردیم به صورتی که در نسخه جدید هیأت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی بعنوان یک نهاد مالی بودجه را به شرکتهای دانش بنیان اختصاص می دهند.
دهنوی ضمن اشاره به آخرین تغییر در نسخه جدید که در مورد ترکیب هیأت امنای صندوق نواوری بود، اظهار داشت: ما در نسخه جدید شورای راهبری شرکتهای دانش بنیان را پیشنهاد کردیم که رئیس آن رئیس جمهوری است و وزاری علوم، صنعت، ارتباطات و فناوری، اقتصاد، معاون علمی و فناوری عضو این شورا هستند.
وی اظهار داشت: این شورا همزمان با هیأت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی هستند که راجع به تسهیلات اعطایی به شرکتها تصمیم می گیرند.
تنها مخالف طرح وزارت علوم است
نماینده مجلس شورای اسلامی با تکیه بر اینکه در واقع عمده دستگاههای دولت با این طرح موافق هستند، اظهار داشت: در اغلب جلسات در ارتباط با این طرح معمولاً وزاری ذکر شده و معاون علمی حضور داشته اند و از آنها دعوت کرده ایم؛ حتی از سازمان برنامه و بودجه هم در جلسات دعوت کرده ایم.
وی تمام دستگاه هایی که با این طرح ارتباط دارند از این طرح استقبال کرده اند، افزود: به جز وزارت علوم سایر دستگاه ها نظراتشان نسبت به این طرح جلب شده اما حقیقت این است که وزارت علوم ملاحظاتی داشته و ما نظراتش را جلب کردیم منتها تلقی این وزارت خانه این است که با تصویب طرح و ایجاد شورای راهبری دانش بنیان، اختیارات وزارت علوم کاسته می شود ازاین رو با این طرح موافق نیست.
دهنوی با اشاره به اینکه حقیقت این است که تمرکز طرح روی شورای راهبری شرکتهای دانش بنیان است، اظهار داشت: منطق حرف ما این است که حوزه اقتصاد دانش بنیان در ارتباط با یک وزارتخانه نیست که تمرکز را به سمت یک وزارتخانه ای مثل وزارت علوم ببریم چون از اقتصاد حرف می زنیم و به صنعت و تولید بیشتر ارتباط دارد. یعنی به همان اندازه که وزارت علوم مؤثر است وزارت صنعت هم مؤثر است حتی بیشتر.
وی افزود: در نتیجه وقتی کار را در دل یک وزارتخانه تمرکز می دهیم عملاً از کار بقیه وزارتخانه ها کم می شود و کار در راه درستی پیش نمی رود منتها ما ترکیب درستی را ایجاد کردیم که این یک کار بین دستگاهی و فرادستگاهی و وزارتخانه ای شود تا بهتر پیش برود.
نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته با وزارت علوم هم در حال صحبت هستیم که نظرشان را جلب نماییم ولی امکان دارد موافقت نکند.
وی اظهار داشت: هم اکنون مخالف اصلی وزارت علوم است که مخالفت خودش را اعلام نموده است و نامه مکتوب داده و اعلام مخالفت کرده است. ما نظرات سایر دستگاه ها را جلب کردیم ولی در آخر دولت نظرش را واحد اعلام می کند و سپس نمایندگان.
دهنوی اظهار داشت: به هر حال هیأت دولت نظرش را اعلام می کند و این دست یک دستگاه نیست؛ البته هنوز هیئت دولت رسماً نظرش را در مورد این طرح اعلام نکرده است.
رئیس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان افزود: پس از ۱۵ آذرماه پس از اینکه طرح در دستور هفتگی قرار گرفت دولت نظرش را اعلام می کند؛ ما در حال پیگیری هستیم و معتقدیم که خوب است حوزه دانش بنیان با همراهی و همدلی پیش برود و محل وفاق ملی و انسجام ملی باشد نه اینکه محل اختلاف دولت و مجلس باشد.
وی افزود: بنابراین در تلاش هستیم که کار را با تفاهم پیش ببریم ولی نهایتاً اگر یک دستگاهی در دولت مخالف بود و به تبع آن نظر دولت هم مخالف شد کاری نمی توان کرد و ما هم در مجلس کار خودمان را می نماییم.
امیدوار به تصویب هستیم
وی افزود: در این صورت طرح را در صحن مجلس مطرح می نماییم و امیدوار هستیم رأی بیاورد و مراحل تصویب را بپیماید و به دولت ابلاغ شود.
به گفته وی، در کل در مجلس نمایندگان اقبال خوبی نشان دادند و زیست بوم دانش بنیان هم استقبال خوبی داشته است.
دهنوی اضافه کرد: این طرح ناظر به این دولت نیست. ما امیدوار هستیم که این طرح تا اسفند تصویب و ابلاغ شود که عملاً تا آن زمان این دولت تمام می شود. البته نمی خواهیم اختیارات دولت را محدود نماییم و در اصل این قانون چه بسا به این دوره نرسد ولی یک مبحث کلی و بلندمدت است و ارتباطی به این دولت و دولت بعد ندارد؛ وقتی قانون مصوب شود و شورای نگهبان تأیید کند، برای همه دولتها لازم الاجراست.
وی اظهار داشت: ماتلاش می نماییم در همین دولت تصویب شود ولی اگر به زمان بندی نرسد به دولت بعدی خواهد رسید.


منبع:

1399/09/11
13:10:12
5.0 / 5
1189
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵