قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

ساخت دستگاه تشخیص آلودگی آب و غذا توسط پژوهشگران كشور

ساخت دستگاه تشخیص آلودگی آب و غذا توسط پژوهشگران كشور

قائم: پژوهشگران کشور موفق به تولید دستگاهی برای تشخیص آلودگی آب و غذا شدند.به گزارش قائم به نقل از معاونت علمی و فناوری، حمیده احتسابی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و مجری طرح دستگاه تشخیص آلودگی آب و غذا اظهار داشت: کار با این دستگاه قابل حمل و ارزان برای کاربر بسیار آسان است. این دستگاه می تواند آلودگی محصولات کشاورزی یا آب را با دقت بالایی نشان دهد.
احتسابی اضافه کرد: هم اکنون جامعه، نسبت به سلامت آب و مواد غذایی حساسیت بالایی دارد. مصرف کننده می تواند با این دستگاه بعنوان مثال از نبود نیترات در آب شرب اطمینان حاصل کند یا شیر مصرفی را از لحاظ آلودگی های آنتی بیوتیکی مورد پایش قرار دهد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در مورد تحقیقات انجام گرفته برای تولید این دستگاه اظهار داشت: همچون دیگر مصرف کنندگان این دستگاه می توانند بازرسان و افرادی باشند که ارزیابی های محیطی انجام می دهند. این افراد می توانند چرخه تولید محصولات کشاورزی و دیگر مواد غذایی را از نظر آلودگی به کمک این دستگاه بسنجند. کاربر دیگر این محصول پرورش دهندگان ماهی و فعالان حوزه شیلات هستند.
وی همین طور بیان کرد: این افراد نیز می توانند به کمک این دستگاه از سلامت آب موجود در استخرهای پرورش ماهی، مطمئن شوند. این دستگاه به کمک یک نرم افزار نصب شده بر روی تلفن همراه کار می کند. این مساله نقطه قوت این دستگاه است، برای اینکه دیگر نیازی به استفاده از دستگاه های بزرگ و حجیم قدیمی نیست و استفاده از آن نیز برعکس خیلی از نمونه های قدیمی، دشوارتر نیست.
احتسابی با اشاره به حمایت های انجام گرفته از طرف ستاد توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت، اظهار داشت: قیمت این دستگاه با نمونه های مشابه خارجی قابل مقایسه نیست و بسیار کمتر است. این وسیله در لبه تجاری سازی قرار دارد و با کمک ستاد، امیدوار هستیم که بتوانیم آنرا به تولید انبوه برسانیم و در داخل کشور عرضه نماییم.


منبع:

1399/10/26
12:13:38
0.0 / 5
1280
تگهای خبر: دستگاه , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴