قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

محل دفن حضرت فاطمه(س) كجاست؟

محل دفن حضرت فاطمه(س) كجاست؟

به گزارش قائم هرچند اعتقاد بر این داریم که دفن شبانه حضرت و مخفیانه و بدون حضور مردم مدینه، خود یکی از علل مظلومیت وی در تاریخ به شمار آمده و حتما دارای نکات دیگری است که جز معصومین از آن، کسی آگاه نبوده است، چونکه که مگر امامان معصوم علیهم السلام از فرزندان حضرت که خود حضور داشته و دیگر امامان، از مدفن ایشان آگاهی نداشتند؟


چرا همچون امام صادق ع که مکان دقیق دفن جدشان امیر المومنین ع را برای اولین بار آشکار ساختند، می توانستند که جایگاه مبارک مدفن مادر خودرا برای همه آشکار سازند، لیک حتما دلیل محکمی بر پنهان نگاه داشتن آن تا ظهور حضرت در دستگاه الهی وجود دارد، اما می توان در این راستا، احتمالات مکان دفن را عنوان نمود که شاید بدین ترتیب، کمی از آلام روحی ما شیعیان، کاسته شده و با درک این مواضع، بهره از مکان مقدس دفن حضرت ع ببریم. درباره محل دفن حضرت فاطمه ع سه نظریه وجود دارد: 1- قبرستان بقیع 2- میان قبر پیامبر (ص) و منبر، چونکه کـه حضـرت رسول (ص) فرمودند: درخلال قبری و منبری، روضة من ریاض الجنًة ۳- بیت فاطمه (ع) الف- امام رضا(ع) فرموده اند: إنًها دفنت فی بیتها ب- وصیت حضرت فاطمه(س) بر مخفی بودن قبر او که خود مبارزه ای منفی است با کسانی که در حق او ظلم کرده بودند؛ چون امکان بیرون آوردن مخفیانه جنازه از خانه و دفن پنهانی در بقیع وجود نداشت، چونکه مردم موقع کندن قبر و دفن، متوجه محل دفن می شدند، به علت این که شهادت آن حضرت، در اوائل ماه بود که با تاریکی شب و بدون چراغ و روشنائی، دفن ممکن نبود. ج- با اصرار حضرت فاطمه ع بر پنهانی بودن مراسم کفن و دفن و مخفی بودن قبر شریفش، ممکن نبود با هفت هشت نفر تشیع کننده، جنازه را از خانه تا بقیع که بیشتر از 1000 متر راه است ببرند و کسی هم اطلاع پیدا نکند؛ چون شهادت حضرت در عصر به گوش مردم رسیده بود و غالباً مترصد دفن او بودند.

د- در شمال مقصوره ویا ضریح مطهر پیامبر ص، دری در مقابل باب جبرائیل قرار دارد که در تاریخ به بیت _فاطمه، شهرت دارد.
هنگامی که به درون این خانه، گام می نهیم، در سمت چپ وبه فاصله سه متر حدودا، دری وجود دارد که از آن به درون خانه پیامبر ص ودیوار پنج گوشه ای که پیرامون قبر مطهر حضرت رسول ص کشیده اند، وارد می شویم.

در میانه بیت فاطمه ع ودر فاصله ستونی که همانا ستون جبرائیل بوده وقرار گرفته شدن این ستون در درون این فضا، خود حکمتی دارد که مکان یاد شده از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده ومهبط وحی در این خانه وبیت فاطمه بوده است، صورت ضریح کوچکی قرار گرفته است که اگر از بیرون، واز لابلای پنجره های ضریح، دیده هایتان را به دقت به درون بیندازید، این ضریح را ملاحظه می کنید.

و مکان مقدس سومی که در این فضا ودر سمت راست بیت، در فاصله میان ستون جبرائیل وپنجره شمالی مقصوره، دیده می شود، محراب _تهجد است که این مکان، در آغاز خارج از مسجد بوده وهمان مکانی است که رسول خداص چندین شب به خارج از مسجد که این مکان کوچه ای بوده است، آمده واین خانه را میان خود وقبله الهی قرار داده ونماز شب را به پای داشتند که این حرکت، خود نشانی از جایگاه والای بیت فاطمه ع وعلی ع داشته ودارد وحضرت برای تاکید مسلمانان دوران خود وآیندگان، دست به این اقدام زدند که بیوت أذن الله أن ترفع.... را دقیقا نشان کنند، اما چه کوته اندیشه ودرک بودند وهم حالا هم هستند... این صورت ضریح به نظر می رسد که بر روی قبر مطهر حضرت قرار داشته وروایات هم این قول را تاکید می نماید.

در حکومت عثمانیان، که خیلی از این بنای کنونی از یادگار دوران آنان بشمار می آید، معمار زبردست وزیرکی را که به نظر می رسد، شیعه بوده ویا دوستدار خاندان بوده است، آثار فراوانی از خاندان ونام آنان، تا حضرت حجة علیهم السلام را در جای جای این مسجد بکار گرفته، که خیلی از آنها تابحال پابرجا می باشد ومهمترین اقدام در این راستا، صورت ضریح یاد شده می باشد.

السلام علیک یا مضطهدة المقهورة
السلام علیک یا شفیعة یوم القیامة
السلام علیک ایتها المظلومة الشهیدة

1399/11/03
22:15:44
0.0 / 5
1052
تگهای خبر: امام , پیامبر , دستگاه , دین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم