قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی:

امسال حركت جدی در حوزه مهدویت در نظام علمی دانشگاه خواهیم داشت

امسال حركت جدی در حوزه مهدویت در نظام علمی دانشگاه خواهیم داشت

به گزارش قائم رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: ظرفیت سامانه پایش دانشگاه آزاد اسلامی در امتداد مطالعات راهبردی در حوزه مهدویت به کار گرفته می شود.به گزارش قائم به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی در مراسم افتتاحیه مجازی دبیرخانه علمی مطالعات راهبردی مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی که بامداد امروز همزمان با نیمه شعبان و میلاد با سعادت منجی عالم بشریت، حضرت مهدی موعود (عج) برگزار شد، اظهار داشت: مهدویت از مباحث بسیار جدی و بالنده در تفکر شیعی است، اما این مساله خاص تفکر شیعی نیست، بلکه کلیه ادیان و بشر به مهدویت و ظهور آخرالزمانی اعتقاد دارند.
امسال حرکت جدی در حوزه مهدویت در نظام علمی دانشگاه خواهیم داشت
وی افزود: متأسفانه با گذشت زمان و چرخش ایده ها، نظام علمی آنچنان که باید، حرکت علمی متقن در حوزه مهدویت نداشته است. خوشبختانه در سال جدید فرصتی به وجود آمد که همزمان با میلاد امام زمان (عج) حرکت جدی در حوزه مهدویت در نظام علمی دانشگاه داشته باشیم.
باید در سال جدید در ابعاد علمی و فرهنگی به مجموعه کارهای متقن و علمی در حوزه مهدویت بپردازیم
طهرانچی تصریح کرد: با ایجاد سامانه پژِوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای (پایش) در دانشگاه آزاد اسلامی، فرصتی به وجود آمده که این دانشگاه بعنوان یک سازمان پژِوهشی در امتداد مطالعات راهبردی مهدویت اقدام نماید. همین طور در کنار سامانه پایش، راه اندازی کرسی های نظریه پردازی و آزاداندیشی فرصتی را برای پرداختن به موضوع مهدویت در حوزه فرهنگی و دانشجویی به وجود آورده است، بدین سبب فرصت مغتنمی است که در سال ۱۴۰۰ در ابعاد علمی و فرهنگی همانطور که مقام معظم رهبری نیز مطالبه کرده اند به مجموعه کارهای متقن و علمی در حوزه مهدویت بپردازیم.
باید کرسی های آزاداندیشی در حوزه مهدویت به صورت کشوری تشکیل شود
وی با قدردانی از دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در راه اندازی دبیرخانه علمی مطالعات راهبردی مهدویت، اظهار داشت: استان اصفهان در بستر سامانه پایش بعنوان پیشرو مطالعات راهبردی مهدویت ساماندهی خواهد شد و مجموعه اقدامات باید به شکلی باشد که تا آخر سال جاری بیش از ۱۰۰ پایان نامه و رساله در این راستا صورت گیرد. با همت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید کرسی های آزاداندیشی در حوزه مهدویت و با محوریت استان اصفهان به صورت کشوری تشکیل گردد. انتظار این است که این مهم امسال از لحاظ حمایت، پشتیبانی، تبلیغات و سازماندهی در قالب نظام موضوعات محقق شود تا در دومین نیمه شعبان امسال در دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان، میزبان بزرگترین کنفرانس علمی مطالعات راهبردی مهدویت با حضور پژوهشگران و افرادی که تحقیقات خودرا در قالب پایان نامه و رساله در این عرصه انجام داده اند، باشیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت پرداختن به موضوع مهدویت تصریح کرد: دین اسلام و پیامبر اکرم (ص) در قرآن کریم بعنوان دین خاتم و پیامبر خاتم مطرح شده و خداوند در آیه ۴۰ سوره احزاب می فرمایند «ما کانَ مُحَمَّدٌ أَبا أَحَد مِنْ رِجالِکُمْ وَ لکِنْ رَسُولَ اللّهِ وَ خاتَمَ النَّبِیِّینَ وَ کانَ اللّهُ بِکُلِّ شَیْء عَلِیماً» خاتمیت، شروط و الزاماتی دارد و زمانی که دین اسلام، دین خاتم شد، کتاب قرآن فراتر از زمان و مکان برای هدایت بشریت قابل دسترس است.
وی افزود: نکته بسیار مهم از شروط عقلی خاتمیت این است که این دین بتواند انسان کامل و جامعه کامل را به ظهور برساند. پیامبر اکرم (ص) زمانی که در غدیرخم حضرت علی (ع) را بعنوان خلیفه و جانشین خود معرفی می کنند، آیه شریفه سوره مائده نازل می شود و خداوند می فرماید «… الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ دِینِکُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ ۚ الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلَامَ دِینًا ۚ فَمَنِ اضْطُرَّ فِی مَخْمَصَةٍ غَیْرَ مُتَجَانِفٍ لِإِثْمٍ ۙ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِیمٌ» چونکه شرط اکمال دین در خاتمیت، امامت و ارائه انسان کامل است که با معرفی حضرت علی (ع) بعنوان امیرالمؤمنین، قسمتی از شروط خاتمیت محقق شده، اما شرط دوم تحقق جامعه، حکومتی و تمدنی است که به دست انسان کامل بر طبق دین اسلام رقم خورده و پایه گذاری شود.
طهرانچی اضافه کرد: شرط دوم خاتمیت در طول امامت امامان شیعه، فرصت تحقق نیافت، بدین سبب مهدویت و انتظار در فرهنگ شیعی ادامه شرط عقلی خاتمیت است، چونکه نمی گردد دین خاتم باشد، اما جامعه آرمانی به دست انسان کامل شکل نگیرد، بدین سبب اینکه ما انتظار، مهدویت، جامعه مهدوی، جامعه آرمانی و تمدن نوین اسلامی را در ادامه خاتمیت حضرت رسول اکرم (ص) می دانیم، شرط عقلی است که باید بیش از پیش به آن بپردازیم.
وی با اشاره به اینکه تمدن غرب به مهدویت بعنوان تمدن مقابل و رقیب نگاه می کند، اشاره کرد: غرب در مقالات، مباحث اندیشه ای، اندیشکده ها و حتی صحنه های هنری و هالیوود به موضوع مهدویت بعنوان تمدن رقیب خود نگاه می کند، بدین سبب ما نیز باید در عرصه علم و دانشگاه، در دانشگاهی که می خواهد اسلامی باشد، باید به صورت علمی و متقن به موضوع مهدویت بپردازیم.
امیدواریم تا تابستان یک شبکه عظیم از پژوهشگران مهدویت شکل بگیرد
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: بسیار خرسندیم که فرصتی حاصل شد تا امسال را سال مطالعات راهبردی مهدویت قرار دهیم و ظرفیت طرح پایش را برای مطالعات راهبردی و تحقیق و پژوهش در این عرصه بکار بگیریم. جا دارد از تلاش دکتر نجفی در دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان، حجت الاسلام والمسلمین دکتر خسروپناه که ظرفیت حوزه علمیه قم و معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی را در کنار دبیرخانه علمی مطالعات راهبردی مهدویت گرد هم می آورند و معاونت فرهنگی و دانشجویی که کارهای برگزاری کرسی های آزاداندیشی را انجام می دهد و همین طور همراهی حجت الاسلام والمسلمین میرلوحی و دیگر دست اندرکاران این فعالیت قدردانی نماییم.
وی اظهار داشت: آن روزی که بتوانیم در محضر امام زمان (عج) به بضاعت خود کاری انجام دهیم، عید است و امروز نیز از این جهت که دبیرخانه علمی مطالعات راهبردی مهدویت افتتاح می شود، برای ما مبارک و خجسته است که توفیق کار علمی در این عرصه را یافته ایم. انشاالله تا خرداد امسال نیز نظام موضوعات مهدویت کامل خواهد شد که در تابستان تحقیقات گسترده در این عرصه صورت گیرد و یک شبکه عظیم از پژوهشگران مهدویت شکل بگیرد.


منبع:

1400/01/10
23:25:06
5.0 / 5
1094
تگهای خبر: ادیان , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم