قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

حال و هوای جشن نیمه شعبان در خانه پدری امام موسی صدر

حال و هوای جشن نیمه شعبان در خانه پدری امام موسی صدر

به گزارش قائم خاطرات خانواده امام صدر درباره نیمه شعبان، خاطراتی جالب و متفاوت می باشد.


پایگاه اطلاع رسانی امام موسی صدر نوشت: نیمه شعبان که می شد، به دیوارها پارچه های رنگارنگ می زدند و فانوس روشن می کردند. آیت الله صدرالدین صدر و فرزندانش مقید بودند که حتما خانه تزئین شود و رنگ و بوی عید بگیرد... خاطرات خواهر و خواهرزاده امام صدر درباره نیمه شعبان را که در گفت وگوهایی با گروه تاریخ شفاهی موسسه امام موسی صدر بیان شده در ادامه می خوانید: زهرا صدر، خواهر امام موسی صدر:
در شهر قم خیلی چراغونی بود ولی ما اجازه نداشتیم که برای تماشا بیرون برویم. برادرم، آقا موسی خیلی مقید بودند که اتاق ها رو به شکلی تزئین کنند؛ یعنی نیمکتی می گذاشتند و چراغ های نفتی را به صورت طبقه طبقه روی آن می گذاشتند. به دیوارها پارچه های رنگارنگ می زدند و فانوس روشن می کردند. اعضای خانواده هم برای شب عید (نیمه‌ی شعبان) دور هم جمع می شدند. تا وقتی که بچه ها کوچک بودند، برای نیمه‌ی شعبان و عید غدیر حنا به دستانشان می بستند. چون حنا گذاشتن برای عید مستحب است. بی بی ام یک ظرف حنا خیس می کردند و به همه‌ی بچه ها و کارگرها حنا می دادند و بعد هم روی آنرا پارچه می بستند. بامداد هم آب گرم می کردند تا بچه ها حنا را بشویند، وضو بگیرند و نماز بامداد بخوانند. بچه ها این کار را خیلی دوست داشتند. محمدصدرعاملی، خواهرزاده امام موسی صدر:
ایام نیمه شعبان در قم جشن بزرگی برپا می شد. امام صدر هم همه‌ی گلدان هایی را که در خانه بود، جمع می کرد و روی میزها پارچه ای می انداخت و گلدان ها را روی این میزها می گذاشت. روی میز شمع روشن می کرد. حدودا شبیه تریبون می شد و تداعی کننده‌ی جشن بود. افراد خانواده دور هم جمع می شدند و شیرینی پخش می شد. یادم هست که در یکی از روزها در آن مراسم به من گفتند که چیزی بخوان، و من هم به آن مناسبت خواندم. ایشان به این مناسبت ها و جشن ها و به این شعائر دینی و مناسبت های دینی اهمیت می داد و این مورد از همان زمان در ذهن من مانده است که مثلاً برای نیمه‌ی شعبان باید کار اضافه ای انجام بدهیم و جشنی به پا نماییم. وسائل اضافه ای هم از بیرون نمی آمد و همین گلدان های موجود در خانه روی میزهایی چیده می شد و به صورت جشنی درمی آمد. /6262

1400/01/16
19:51:30
5.0 / 5
1134
تگهای خبر: امام , جشن , دین , مراسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳