قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

خانه امام زمان(عج) در آخرالزمان

خانه امام زمان(عج) در آخرالزمان

جمعه 30 فروردین 1398 بود که ساعتی قبل از غروب، به سمت مسجد کوفه رهسپار شده و بعد از زیارت این مکان مقدس، به سمت مسجد سهله شتافتم.


مسجد سهله یکی از مشهورترین مساجد اسلامی است که در قرن اول هجری توسط قبایل عرب در کوفه در سمت شمال غربی مسجد جامع کوفه به فاصله حدود دو کیلومتر تولید شده است. این مسجد یکی از کهن ترین مساجد منتسب به حضرت حجت بن الحسن ع بشمار می آید.
بیاد دارم که در حدود نیم قرن پیش ودر دوران نوجوانی، به همراه مرحوم پدرم، شهید آیة الله انصاری، در شب های جمعه خصوصاً در تابستان، به این مکان مقدس مشرف می گردیدم وچه چهره ها وستاره ها وبرجستگان علمی ومعنوی حوزه علمیه نجف اشرف را در رکوع وسجود وراز ونیاز واستغاثه به درگاه پروردگار، نظاره می کردم که در این هنگام وبا بازگشت به خاطرات دیرینه ام از این مکان، دیدگانم به دنبال این چهره ها وبرجستگان بود وتو گویی که صدای آنان، حضور روحانی آنها و... را حسً کرده ومی دیدم.

از این مکان مقدس، همیشه صدها بلکه افزون بر آنرا در خاطره خویش ثبت کرده ام که با تشرفم به این مسجد، آن خاطرات زیبا، برایم زنده می گردد. در شروع به زیارت مقام امام زمان عج مشرف شده ونماز ویژه آنرا در نزدیکی محراب بجا آوردم. این مقام چندین سال مورد بازسازی از طرف حضرت آیة الله العظمی سید سعید حکیم بود که در سالروز میلاد سرور بانوان دو عالم حضرت زهرا ع با حضور معظم له، وتولیت سخت کوش آن جناب سید مُضر علیخان افتتاح گردید.

طرح محراب وفضای مقام، ونور پردازی در آن، بسیار زیبا وفضای محراب را از دیگر محراب ها در مساجد وزیارتگاهها ومقام ها، متفاوت ساخته است. بیاد دارم که در پنج دهه پیش هنگامی که به این مکان مقدس مشرف می شدیم، ابتدا چند پله به پایین رفته ودر محرابی کهن، وآجری که با کاشیکاری مزین شده بود، نماز می گزاردیم.
در کشور عراق چندین مقام برای حضرت مهدی (عج) همچون در شهرهای سامرا، کوفه، نجف، حلّه، کربلا و نعمانیه وجود دارد که شماری از آنها از دیرباز، زیارتگاه های مشهور و شناخته شده شیعیان بوده است.

مقام های حضرت مهدی (عج) از اماکن متبرکه ای است که در منابع شیعه برای آنها آداب و فضائلی بیان شده است. چندین مقام برای حضرت مهدی (عج) وجود دارد که شماری از آنها از دیرباز، زیارتگاه های مشهور و شناخته شده شیعیان بوده است. مهم ترین این مقام ها شامل سرداب غیبت در سامرا، مقام های حضرت مهدی(عج) در مسجد سهله و قبرستان وادی السلام و در شهرهای حلّه، کربلا و نعمانیه است.
همین طور در مهم ترین مناطق شیعه نشین همچون ایران، عراق و بحرین، مکان های مختلفی منسوب به حضرت مهدی(عج) وجود دارد که مساجد، مقام ها و قدمگاه های آن حضرت همچون آنهاست.
مسجد سهله از قدیمی ترین مساجد کوفه و از مساجد مقدس شیعه به شمار می آید. گفته می شود این مسجد را قبیله «بنی ظفر» در نیمه نخست قرن اول هجری ساختند و پس در شروع به نام این قبیله شناخته می شد. در روایاتی از امام باقر (ع) و امام صادق (ع)، این مسجد به نام «مسجد بنی ظفر»، و یکی از چهار مسجد متبرک کوفه معرفی شده است.
اما در روایت دیگری منسوب به امام علی (ع)، از این مسجد با نام «مسجد سهیل» یاد، و از مسجد «ظفر» تفکیک شده است.

در منابع روایی شیعه، فضائل مختلفی برای این مسجد بیان گردیده و آداب مخصوصی برای نماز و دعا و عبادت در آن نقل شده است. در کنار روایاتی که این مسجد را خانه یا محل وقوع حوادث مربوط به پیامبران الهی نظیر ادریس و ابراهیم (ع) معرفی می کند، روایاتی نیز وجود دارد که آنرا با حضرت مهدی (عج) مرتبط ساخته است؛ از باب نمونه، در روایتی از امام صادق (ع) آمده است: «مسجد سهله منزل صاحب ما (حضرت صاحب الامر) است؛ پس از آن که با اهل خود قیام کند»
ابوبصیر نیز از امام صادق (ع) روایت کرده است که فرمود: «گویا فرود آمدن قائم(عج) را با خانواده اش در مسجد سهله می بینم».
درباره‌ی محل زندگی حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و حکومت آن حضرت در عصر ظهور، روایات فراوانی وجود دارد. در این روایات، بطور عمده مسجد سهله را منزل آن حضرت و شهر کوفه را پایگاه حکومتی آن حضرت معرفی کرده اند.
باتوجه به روایاتی که مسجد سهله را خانه امام زمان (عجّل الله فرجه الشریف) در آخرالزمان بیان کرده است، این مسجد با حضرت مهدی (عجّل الله فرجه الشریف) ارتباط یافته و نام آن، با نام آن حضرت، قرین شده است و امروزه نیز، داخل مسجد، مقامی برای ایشان وجود دارد. در بعضی کتاب های شیعه، گزارش هایی از تشرف به محضر امام عصر عجّ و ملاقات با آن حضرت در مسجد سهله، گزارش شده است؛ از جمله، از علامه سیدمهدی بحرالعلوم نقل شده است که در این مسجد، حضرت مهدی عجّ را در حال مناجات با پروردگار خود، زیارت کرده است.
باتوجه به وجود روایات مزبور، مسجد سهله به یکی از مشهورترین مکان های در رابطه با حضرت مهدی(عج) تبدیل گشته و نام این مسجد نزد شیعیان با نام آن حضرت قرین گشته است. ضمن آنکه امروزه در شبستان این مسجد، مقامی برای آن حضرت وجود دارد که زیارتگاه زوار شیعه است.
از حدود نیمه اول سده سیزدهم هجری، عالم بزرگ شیعه، شیخ محمدحسن صاحب جواهر (م ۱۲۶۶ق) این سنّت را پایه گذاری کرد که مردم به مدت چهل شب متوالی، شب های چهارشنبه به مسجد سهله بروند و به نیت تشرّف به محضر امام زمان(عج)، آداب خاص آنجا را بجای آورند.
سنت زیارت این مسجد در شب های چهارشنبه، بیش از یک قرن ونیم است که ادامه داشته ودر این شب، هزاران نفر به زیارت این مکان می شتابند.
مقام امام زمان(عج) در مسجد سهله، امروزه بصورت حجره ای در بین شبستان مسجد است که ضلع شمالی آن، به ضلع جنوبی صحن مسجد، اولین بار، عالم بزرگ شیعه، علامه سیدمهدی بحرالعلوم، گنبدی برای مقام حضرت مهدی(عج) در مسجد سهله ساخته است. در سالهای اخیر، بر فراز این مقام، گنبد جدید و مرتفعی تولید شده است.

چنین بیاد دارم که در مقام حضرت مهدی(عج)، پنجره مشبّک مسی وجود داشت که ظاهراً از طرف شیعیان هند اهدا شده و قبلاً در محل محراب شهادت امیرالمؤمنین (ع) در مسجد کوفه نصب شده بود ؛ اما هم اکنون این محراب با طراحی بسیار زیبایی که کمان فوقانی محراب تا سقف مسجد، به شکلی که تا آسمان بالا رفته است وسقفی بر بالای آن نیست، شکل وطرح زیبا ویگانه ای در نوع خودرا به این مکان ومحراب مقدس داده است.
ساعتی را در این مکان مقدس که فضای آن از روحانیتی ویژه برخوردار است، سپری کرده و بعد از نماز گزاردن در مقام امام صادق ع، مقام امام زین العابدین ع، مقام حضرت خضر ع، و دیدار با تولیت و دیگر خدمتگزاران آن، از آن گام به برون نهادم.

1400/01/20
12:10:03
5.0 / 5
1131
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱