قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

شهید صدر، علمی، منطقی و فلسفی اثبات كرد كه عمر طولانی امام عصر(عج) محال نیست

شهید صدر، علمی، منطقی و فلسفی اثبات كرد كه عمر طولانی امام عصر(عج) محال نیست

محمدحسین رجبی دوانی، پژوهشگر تاریخ اسلام اظهار داشت: غالب اهل تسنن معتقد هستند که مهدی (ع) اندکی پیش از ظهور خود به دنیا می آید اما شهید صدر علمی، منطقی و فلسفی اثبات می کند که عمر طولانی امام عصر (عج) محال نیست.مهر نوشت: سومین نشست از سلسله نشست های علمی «اندیشه‌ی صدر» با موضوع «تأملی در تحلیل تاریخ دوران امامت در آثار علامه شهید آیت الله سید محمد باقر صدر» با حضور محمدحسین رجبی دوانی، استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام امشب بصورت مجازی برگزار و از صفحه رسمی اینستاگرام پژوهشگاه شهید صدر پخش گردید.
این استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام از مقام علمی آیت الله شهید صدر تجلیل نمود که در هر عرصه لازم ورود کرده و نوآوری هایی را در آن عرصه به ظهور رسانده است و اظهار داشت: حیف که آن مرد بزرگ و نابغه کم نظیر در سن ۴۶ سالگی از دست جامعه بشریت رفت وگرنه با عمر طولانی تر به حتم برکات بیشتری برای عالم بشریت داشت.
وی سه کتاب «فدک در تاریخ»، «امامان دوده (ع) مرزبانان حریم اسلام» و «پژوهشی درباره امام مهدی (عج)» مورد توجه قرار داد و درباره سه مرحله زندگی ائمه اطهار (ع) در طول ۲۵۰ سال سخن گفت.
رجبی دوانی کتاب «فدک در تاریخ» را محاکمه غاصبان فدک در تاریخ با مسائلی علمی و عقلی و تعالیم قرآنی و سنت نبوی ارزیابی کرد و گفت: منظور شهید صدر با زیرکی و هوشمندی این بوده است که با اثبات غاصب بودن خلافت کنندگان، خلافت این افراد را زیر سوال ببرد و محق بودن حضرت علی (ع) را اثبات کند.
این استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام افزود: این اثر که محصول یازده سالگی شهید صدر است، غیر قابل رد به وسیله دیگران است؛ این اثر بسیار محکم از اعتقادات شیعی دفاع و طرف مقابل را خلع سلاح کرده است. این کتاب نشانه ای از این است که شهید صدر یکی از برجسته ترین متکلمان شیعه بوده است و شاید مانند خواجه نصیر طوسی و علامه حلی بوده باشند.
وی با اشاره به کتاب «امامان دوده (ع) مرزبانان حریم اسلام» که از سلسله سخنان شهید صدر است اظهار داشت: شهید آیت الله صدر جزو معدود چهره های تاریخ اسلام و شیعه است که در نگاه به دوران ۲۵۰ سال حضور و ظهور ائمه (ع) با بحثی تحلیلی و نگاهی عمیق و تأمل در سیره پاک ائمه (ع) بحث های نو و جالبی را ارائه کرده اند.
رجبی دوانی باتوجه به مقدمه کتاب مذکور گفت: شهید صدر اظهار می دارد که نگاه سلبی به ائمه هدی وجود داشته است و این ائمه حقشان سلب شده است و در نهایت به وسیله خلفای ستمگر تحمل نشدن و به شهادت رسیدند.
این استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام اشاره کرد: همزمان با شهید صدر رهبر معظم انقلاب نیز با تعمق در زندگی ائمه به نتیجه یکسانی با شهید صدر رسیده اند که ائمه ما یک خط مشخص را پیموده اند و هدفی بزرگ را پیگیری می کردند که خلفای جائر با زهد، تقوا و علم ائمه دشمنی نداشتند بلکه با تفکر، روشنگری و هدف ایشان دشمن بودند.
وی با بیان نظرات رهبر معظم انقلاب درباره چهار مرحله زندگی ۲۵۰ ساله ائمه اطهار اظهار داشت: شهید صدر (ره) مرحله اول زندگی ائمه را حفظ اسلام از خطر نابودی می داند؛ باتوجه به رحلت پیامبر (ص) و تشکیل سقیفه، اسلام در حال از میان رفتن بود که شهید صدر تلاش ائمه اطهار را در طول پنجاه سال تا امام سجاد به دنبال جلوگیری از روند از میان رفتن اسلام دانسته است که البته به نظر بنده این مرحله تا روز عاشورا و بیمه شدن اسلام بوده است.
رجبی دوانی درباره تدوین و تبیین مکتب دوده (ع) که مرحله دوم زندگی دوده از منظر شهید صدر است سخن گفت و افزود: شهید صدر این مرحله را تا دوران امام کاظم می داند که فقه شیعه شکل گرفته است.
این استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام درباره مرحله سوم اظهار داشت: مرحله گسترش مکتب دوده (ع) و کوشش برای به دست گرفتن حکومت است که بااینکه با تقسیم بندی رهبر معظم انقلاب متمایز است اما در همان جهت، تفکر و نتیجه است که از اواسط امامت امام کاظم (ع) آغاز می شود.
وی اضافه کرد: داشتن نمایندگان بسیار در عالم اسلام و برقرار کردن ارتباطات با پیروان مکتب دوده (ع) که تشیع به جهان اسلام معرفی می شود؛ معرفی کردن و انتقال تعالیم امامان نیازمند نائبان و وکلایی در سراسر دنیا است که این روند تا امام عسکری (ع) ادامه پیدا می کند.
رجبی دوانی با ارائه توضیحاتی درباره برآشفتن خلفای جائر از قدرت گرفتن و تشکیل شبکه ای جهانی به وسیله امامان شیعه اشاره کرد: یکی از دلیلهای مهمی که مأمون، امام رضا (ع) را برای خلافت و ولی عهدی دعوت کرد جلوگیری از گسترش توجه به امام است. بدین جهت است که سفارش می کند امام رضا (ع) را از مناطق شیعه نشین مانند کوفه و قم عبور ندهند؛ البته که استقبال از این امام شیعه در نقاط دیگر نشان دهنده نتیجه فعالیت ایشان تا آن زمان بوده است که زمینه تشکیل قدرت و دولت فراهم شده بود.
این استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام با تشریح فشارهای وارده به ائمه اطهار (ع)، نوع زندگی و شهادت ایشان گفت: شهید صدر می فرماید امامان ما همزمان با آن دوران که تحت ظلم و ستم حاکمان بودند از معیارهای عقیدتی حفاظت می کردند؛ از کجروی بیشتر این خلفای غاصب جلوگیری می کردند و رسوا کردن آنها را نیز از وظایف خود می دانستند.
وی افزود: ائمه اطهار سومین وظیفه خودرا رویارویی با مشکلاتی که کرامت حکومت اسلام در مقابل کفر را تهدید می کرد می دانستند. نجات مسلمانان از حکومت های کفر، مقابله با بدعت های خلفای جائر چهارمین و پنجمین کارهایی است که ائمه اطهار (ع) وظایف خود می دانستند.
رجبی دوانی با اشاره به کتاب «پژوهشی درباره امام مهدی (عج)» نوشته شهید صدر (ره) اظهار داشت: همگی فرق مختلف مسلمان از خوارج تا اهل تسنن و حتی وهابیت، به استناد احادیث قوی از رسول الله به وجود مهدی (عج) از نسل امام حسین (ع) اقرار دارند اما غالب اهل تسنن معتقد هستند که مهدی (ع) اندکی پیش از ظهور خود به دنیا می آید؛ اما شهید صدر علمی، منطقی و فلسفی اثبات می کند که عمر طولانی امام عصر (عج) محال نیست.
این استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام افزود: شهید صدر بسیار عالمانه برای بهره برداری مخاطبان مختلف و به سبب اجتناب از انگ تعصب افراطی، این کتاب را نوشته است که دکتر حامد حنفی داود روش عالمانه، دقیق و غیر قابل خدشه علامه صدر به ویژه در بحث طول عمر امام عصر (عج) را تحسین می کند.

6262

1400/01/21
12:19:08
5.0 / 5
954
تگهای خبر: ائمه , اسلام , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳