قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
گزارش مهر؛

امام علی (ع) الگوی ایستادگی در مقابل ستمگران

امام علی (ع) الگوی ایستادگی در مقابل ستمگران

حضرت علی (ع) برترین الگوی اخلاق عملی و عدالت است، درصورتیکه دشمنان امیرالمومنین (ع) به عادلانه زیستن آن حضرت اقرار کرده اند.خبرگزاری مهر -گروه استان ها- سیدمحمد سیدابراهیمی: کمتر انسانی بر روی زمین است که نام علی (ع) را نشنیده باشد؛ بزرگان و علما مسلمان معتقدند که امیرالمؤمنین (ع) متعلق به همه انسانیت است؛ نه فقط متعلق به شیعیان و نه حتّی متعلق به مسلمانان. همه انسانیت در مقابل عظمت ها و زیبایی های علی بن بی طالب (ع) خاضع و خاشع اند؛ آنچنان که مداحان امیرالمؤمنین فقط مسلمان ها نیستند؛ مسیحی هم ستایش امیرالمؤمنین را می کند.

جمع همه خوبی ها در وجود امام علی (ع)
حجت الاسلام و المسلمین محمدی استاد سطوح عالی حوزه ضمن اشاره به تعبیر دانشمندان اهل سنت و ابن بی الحدید درباره خصوصیت های علی (ع) می گوید: امام علی (ع) همه خوبی ها را در اوج خودش دارد درصورتیکه وقتی در منبر خطابه قرار می گیرد فصیح ترین و قوی ترین سخنرانی را دارد و یا وقتی در میدان جنگ است از هر فرمانده ای شجاعی بی نظیر تر است.
وی در ادامه با تکیه بر اینکه هیچ عابدی و زاهدی به مقام امیرالمومنین (ع) در میدان عبادت نمی رسد می گوید: وقتی حضرت علی (ع) در جایگاه فسلفه و علوم عقلی قرار می گیرد سقراط و بقراط یونانی باید نزد او شاگردی کنند.
علی (ع) اول مسلمان عالم
وی ادامه می دهد: وقتی امام علی (ع) در مقام تعلیم و تربیت و موعظه قرار آنچنان سخنانش بر دل می نشیند که «همام بن عباده» قالب تهی می کند.
حجت الاسلام رحیمیان هم ضمن اشاره به روایاتی از ائمه می گوید: حضرت علی (ع) در کلام پیامبر (ص) به عنوان «اکرم الوصیاء» معرفی شده یعنی برترین وصی پیامبر (ص) و شخصیتی که از نظر پیامبر بر سایرین اولویت دارد.
این پژوهشگر تاریخی با اشاره به اینکه حضرت علی اولین مردی است که اسلام می آورد، می گوید: بارزترین و متمایز کننده ترین خصوصیت حضرت علی (ع) از سایر معصومین همین است که ایشان در بدترین شرایط و با فشار بت پرستان به اسلام ایمان می آورد.

اعتراف دشمنان به زیست عادلانه علی (ع)
یک استاد سطوح عالی حوزه هم با اشاره به اینکه حتی دشمنان امیرالمومنین (ع) به عادلانه زیستن آن حضرت اقرار کرده اند اظهار داشت: حضرت علی (ع) اگر جاذبه قوی داشتند همان میزان دافعه قوی هم داشتند.
حجت الاسلام احتشام کاشانی با تکیه بر اینکه مهم ترین خصوصیت حضرت علی (ع) جمع بین اضداد بود اظهار داشت: برخی افراد که اهل سیر و سلوک هستند در میدان جهاد قوی ظاهر نمی شوند و بالعکس برخی دیگر در میدان جهاد توانایی انجام کارهای سخت را دارند اما در میدان عواطف و رسیدگی به مستضعفین محرومین و یا ارتباط ویژه با خدا متعال ضعف دارند اما حضرت امیر مرد هر دو میدان است.
وی ضمن اشاره به سخنان جرج جرداق مسیحی درباره علت شهادت امیرالمومنین (ع) اظهار داشت: اگر امام علی (ع) در محراب مسجد مورد ضربت شقی ترین افراد قرار گرفت نه بخاطر نماز خواندن و حاجی بودن و قرائت قرآن بود که بسیاری از افراد همه اینها را داشتند.

علی (ع) الگوی ایستادگی در مقابل ظالمین و ستمگران
احتشام با اشاره به اینکه حضرت علی (ع) از مصادیق افرادی بود که در انجام احکام فردی نهایت اهتمام را داشت و در عین حال در مقابل ظلم ظالمین کوتاه نمی آمد و حتی استانداری معاویه در شام را برای یک لحظه هم نمی پذیرفت اظهار داشت: در یک کلام او بزرگ مردی بود که در عین اینکه مملو از عواطف و احساسات در مقابل مستضعفین و محرومین بود اما لحظه ای از ایستادگی و مقاومت در مقابل ظالمین کوتاه نیامد.
وی اضافه کرد: کسی که شیعه آن امام مظلوم است باید به شیوه آن حضرت عمل کند و مدافع محرومین و عدل اجتماعی باشد و در مقابل مستکبرین و ظالمین تا محو آنها از صحنه روزگار ایستادگی کند.
این استاد حوزه ضمن اشاره به مشی امام خمینی (ره) در مبارزه با استکبار اظهار داشت: امام راحل می فرمود تا کفر و شرک هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم.

امام علی (ع) بهترین مصداق اخلاق عملی
حجت الاسلام حق جو استاد حوزه با تکیه بر اینکه حضرت علی (ع) یک انسان چند بعدی بود بر ظهور همه فضائل اخلاقی در شخصیت ایشان تصریح کرد و اضافه کرد: امامان معصوم خصوصیت های مشترکی دارند و همینطور هر کدام خصوصیت های خاصی که امیرالمومنین در این خصوصیات ممتاز است.
وی با اشاره خصوصیت های فردی خانوادگی اجتماعی سیاسی امنیتی و نظامی امیرالمومنین (ع) اظهار داشت: یکی از بارزترین خصوصیت های امام علی (ع) آن است که به تمام سفارش ها اخلاقی پایبند بود و به آن عمل می کرد.
وی اضافه کرد: از دیگر خصوصیت های مهم و برجسته ترین خصوصیت اخلاقی حضرت امیر توجه به ایتام و خدمت به محرومین است؛ درصورتیکه چند روز پس از شهادت حضرت علی (ع) فقرا و محرومین تازه متوجه شدند چه کسی برای آنها در نیمه شب غذا می آورده است.حق جو ضمن اشاره به اینکه ۵۵ خصوصیت حضرت علی در دعای ندبه آمده است اظهار داشت: مهم ترین خصوصیت در این دعا آن است که حضرت علی (ع) پایش را جای پای پیامبر می گذاشت یعنی راه پیغمبر را بدون تغییر طی می کرد و در این راه از ملامت ها ناراحت نمی شد و وظیفه اش را انجام می داد.
وی اضافه کرد: حضرت علی (ع) الگویش پیامبر بود همه حرف و پیغمبر و عمل و فکرش وحی بوده و حضرت علی هم مطابق مسیر پیامبر در همه ابعاد حرکت می کرد.
این استاد حوزه با اشاره به اینکه در جنگ های مختلفی که صحابه می ترسیدند و عقب می آمدند علی با شجاعت در مقابل دشمن می ایستاد اضافه کرد: در جنگ خندق وقتی امیرالمومنین با شجاعت و سیاست در مقابل «عمر بن عبدود» مبارزه کرد، پیامبر فرمودند حالا همه اسلام که علی (ع) است در مقابل همه کفر ایستاده است و این نشان از جایگاه بالای حضرت دارد.
اما آنچه باید درباره مشی سیاسی حضرت علی (ع) گفت این است که در مدت کوتاه حکومت داری بدون هیچ عذر یا تردیدی اعمال و کارگزاران خویش را بر آنها سفارش کرد و باوجود وجود دشمنان دانایی همچون معاویه و دوستان منافقی مانند اشعث و دینداران متحجری چون خوارج، احکام الهی را بر زمین نگذاشت و سنت پیامبر (ص) را به علت گذشت زمان فراموش نکرد و تربیت یاران و شاگردان مخلص را به بهانه جنگ های کمرشکن معطل نگذاشت که این هم از مصادیق عدالت عملی حضرت بود که کارها را به نظم انجام می داد.


منبع:

1400/02/14
13:44:48
5.0 / 5
1273
تگهای خبر: ائمه , اسلام , امام , امنیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم