قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
مشاور رئیس دانشگاه آزاد:

تعداد مجلات برای چاپ مقالات دانشجویان افزایش می یابد

تعداد مجلات برای چاپ مقالات دانشجویان افزایش می یابد

به گزارش قائم مشاور رئیس دانشگاه آزاد در امور پژوهشی اظهار داشت: درحال تلاش هستیم تا مجلات SJR علوم انسانی دانشگاه را هم وارد لیست نشریه های معتبر برای چاپ مقالات نماییم.به گزارش قائم به نقل از دانشگاه آزاد، محمد علی اکبری مشاور رئیس دانشگاه در امور پژوهشی و مجری طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی در مسافرت یک روزه به استان آذربایجان شرقی، با رئیس و معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد تبریز و مدیران علمی واحدها و مراکز آموزشی استان ملاقات و گفتگو کردند.
دانشگاه آزاد آذربایجان شرقی در پژوهشیار موفق عمل کرده است
وی اضافه کرد: دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با عنایت به سابقه خود، ظرفیت و توانمندی بسیار بالایی دارد، اما آنچه از این دانشگاه انتظار می رود، محقق نشده و امروز اینجا هستیم تا علت های آنرا شناسایی و راهکارهای حل آن را واکاوی و بررسی نماییم.
مشاور رئیس دانشگاه در امور پژوهشی و مجری طرح پایش ضمن اشاره به عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی در سامانه پژوهشیار، عنوان کرد: این دانشگاه در پاسخگویی به تیکت های دانشجویان بسیار موفق عمل کرده، اما ضمن قدردانی از استادان متعهد و منظم، انتقاداتی هم به عملکرد برخی استادان وارد است.
علی اکبری با اشاره به اینکه سرآمدی و پاسخگویی و تبدیل به دانشگاه کارآمد و پایدار از شعارهای دانشگاه آزاد اسلامی است، تصریح کرد: حرکت بر مدار تحول، اجبار اصلی دانشگاه آزاد اسلامی است و انتظار این است که مدیران و استادان دانشگاه در این راه همراه و همگام بوده و خویش را نسبت به تحقق برنامه های دانشگاه متعهد بدانند. دانشگاه آزاد اسلامی با اجرای طرح پایش (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای) در حوزه پژوهش کشور تحول بزرگی رقم زده و مانع هدررفت توان تحقیقاتی دانشجویان تحصیلات تکمیلی شده است، ازاین رو پذیرفته نیست که در این راه خللی ایجاد شود.
صیانت از جایگاه علمی و پژوهشی دانشگاه اولویت اول است
مجری طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: اولویت اول دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه پژوهشی، طرح پایش است و از هرگونه تخلف در این حوزه پیشگیری خواهیم کرد، چون که صیانت از جایگاه علمی و پژوهشی دانشگاه اولویت اول است. معتقدیم پژوهش باید به صورت کامل صورت گیرد. هم اکنون عملکرد کارشناسان، مدیران گروه، استادان راهنما و... در سامانه کاملاً قابل رصد و کنترل است.
وی ضمن اشاره به برگزاری جلسات پیش دفاع متمرکز دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: تنها هدف دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری جلسات پیش دفاع متمرکز دانشجویان دکتری تخصصی، ارتقای کیفیت علمی و پژوهشی دوره دکتری و صیانت از اعتبار و ارتقای مدرک دانشگاه آزاد اسلامی است.
مشاور رئیس دانشگاه در امور پژوهشی و مجری طرح پایش افزود: بسیار علاقمند هستیم که سهم این استان در داوری جلسات پیش دفاع افزایش یابد و از حضور اساتید برجسته دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی استفاده می نماییم. بزودی سامانه ای معرفی خواهد شد که استادان علاقه مند و دارای شرایط لازم، بتوانند آمادگی خویش را برای مشارکت در برگزاری جلسات پیش دفاع متمرکز اعلام کنند.
مشکلات سامانه پژوهشیار رفع شده است
علی اکبری تصریح کرد: بحمدالله مشکلاتی که سامانه پژوهشیار در ابتدای اجرا با آن مواجه بود، برطرف شده و استادان، مدیران گروه و دانشجویان هم با محیط کاری این سامانه آشنا شده اند، با سامان گرفتن فضای پژوهش دانشگاه، حالا درحال بررسی عملکرد مراکز تحقیقاتی و مجلات علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی هستیم تا ارزیابی دقیق از نوع عملکرد و میزان درآمدزایی مراکز تحقیقاتی و فعالیت مجلات داشته باشیم.
تعداد مجلات برای چاپ مقالات دانشجویان افزایش می یابد
مجری طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی در انتها ضمن اشاره به برنامه های این دانشگاه برای افزایش تعداد مجلات علمی و پژوهشی برای فراهم کردن فرصت پذیرش و چاپ مقاله های دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه، اظهار داشت: برپایه برنامه ریزی های انجام شده درحال تلاش هستیم تا مجلات SJR علوم انسانی دانشگاه را هم وارد لیست نشریه های معتبر برای چاپ مقالات نماییم و بدین تربیت تعداد زیادی از این مجلات در اختیار دانشجویان قرار میگیرد و جزئیات این مبادرت به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.
برنامه های علمی جزو اولویت های طرح پایش است
علی اکبری در ادامه برنامه سفر یک روزه خود به تبریز، با اعضای شورای برنامه های علمی «طرح مدیریت یکپارچه توسعه پایدار در حوزه آبریز دریاچه ارومیه» و «چرم و کفش» استان آذربایجان شرقی دیدار و گفتگو کرد.
مجری طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی بعد از شنیدن نظرات، پیشنهادها و انتقادهای اعضای شورای برنامه علمی و حوزه های دانشی، اظهار داشت: برخی موضوعات مطرح شده در این نشست، در آیین نامه جدید اصلاح شده و بزودی ابلاغ خواهد گردید.
وی با اشاره به اینکه دبیرخانه برنامه علمی هر استان مستقل است و زیر نظر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هر استان مدیریت می شود، اظهار داشت: برنامه های علمی جزو اولویت های طرح پایش است و به شدت از آن حمایت می شود. جایگاه رئیس برنامه علمی هر استان معادل با معاون پژوهشی استان است، ازاین رو انتظار داریم کار دقیق در این عرصه صورت گیرد. همینطور باید از اعضای هیات علمی جوان و باانگیزه در حوزه های دانشی استفاده گردد تا برنامه های علمی با سرعت بیشتری پیش برود.
علی اکبری خطاب به اعضای شورای برنامه علمی چرم و کفش، عنوان کرد: برنامه علمی چرم و کفش، یکی از بهترین برنامه های علمی کشور است. برای معرفی این برنامه باید وبینار برگزار و استادان و دانشجویان را با برنامه علمی چرم و کفش و ظرفیت های پژوهشی آن آشنا کرد. برای این کار می توانید تا ۹ حوزه تخصصی در رشته گرایش های مختلف ایجاد کنید و این حوزه های دانشی در سطح کشور پراکنده باشند تا بتوان از ظرفیت سایر استان ها هم استفاده نمود.
علی اکبری تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی یک دانشگاه شبکه ای است و برای اجرای برنامه های علمی هم باید شبکه تشکیل گردد، بعنوان نمونه باید شبکه برنامه علمی چرم و کفش با محوریت استان آذربایجان شرقی در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد و از ۷۰ هزار رساله حداقل ۳۰ درصد برپایه برنامه های علمی باشد.
او در آخر اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی در برنامه های علمی سرمایه گذاری عظیمی انجام داده و نگاه جدی به آن دارد.


منبع:

1400/08/03
21:37:30
5.0 / 5
645
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان قائم