قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

پایان چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قران کریم

پایان چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قران کریم

چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قران کریم در دو بخش بانوان و آقایان با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار گردید.


به گزارش شامگاه جمعه خبرنگار ایرنا در آیین اختتامیه چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قران کریم نفرات برتر بانوان و اقایان در رشته های مختلف انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند.
در ابتدای این مراسم امیرحسین رحمتی قاری جوان قرآن کریم که در رقابت با قاریان با سابقه و پیشکسوت قرآن کریم بعنوان نخست رسید، آیاتی از کلام الله مجید را قرائت کرد.
رییس سازمان اوقاف و امور خیریه در این آیین با قدردانی از برگزار کنندگان این دوره از مسابقات اظهار داشت: قرآن کتابی است که خداوند متعال به پیامبرش می فرماید «لَا یَأْتِیهِ الْبَاطِلُ مِنْ بَیْنِ یَدَیْهِ وَلَا مِنْ خَلْفِهِ...» باطل از هیچ راهی به قرآن کریم نفوذ ندارد؛ و بعد به خودِ پیامبر می فرماید «وَ لَوْ تَقَوَّلَ عَلَیْنا بَعْضَ الْأَقاوِیلِ. لَأَخَذْنا مِنْهُ بِالْیَمِینِ...» اگر کسی بخواهد غیر وحی را داخل کند ما با او برخورد تندی خواهیم داشت.
وی با تکیه بر این که قرآن در مقام تحدی، اعجاز کلامی است و این کلام بوده که هدایت آفرین است، اضافه کرد: اگر کسی با مفهوم قرآن آشنایی داشته باشد، می داند که این کلام وحی است و نمی تواند با کلام دیگری مقایسه شود.
حجت الاسلام والمسلمین خاموشی خاطرنشان کرد: کلام الله مجید اینقدرعظمت دارد که در آیات قرآن چنین یاد می شود «فَلا أُقْسِمُ بِما تُبْصِرُونَ. وَ ما لا تُبْصِرُونَ. إِنَّهُ لَقَوْلُ رَسُولٍ کَرِیمٍ. وَ ما هُوَ بِقَوْلِ شاعِرٍ قَلِیلًا ما تُؤْمِنُونَ. وَ لا بِقَوْلِ کاهِنٍ قَلِیلًا ما تَذَکَّرُونَ. تَنْزِیلٌ مِنْ رَبِّ الْعالَمِینَ.» به نظر من این قسم خیلی بزرگ است؛ در عظمت کلام الله مجید همین بس که خداوند کلام خویش را برای ما توسط جبراییل بر پیامبرش نازل می کند و این کلام اینچنین است که شنوندگان می گویند سحر است؛ یعنی راهی نداشتند که بگویند سحر است؛ ولی تحدی قرآن تا به امروز و فرداها و تا قیامت ادامه خواهد داشت و نمی توانند مثلش را بیاورند.

وی افزود: قرآن عظمتی دارد که نمی توانند مثلش یا یک آیه مثل آنرا بیاورند؛ «قُلْ لَئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنْسُ وَالْجِنُّ عَلَی أَنْ یَأْتُوا بِمِثْلِ هَذَا الْقُرْآنِ لَا یَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ کَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِیرًا» یعنی اگر جن و انس جمع شوند و بخواهند مثل این قرآن را بیاورند، نمی توانند.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: عظمت قرآن در این زمان هم جاری است؛ امروزه مشاهده می نماییم با انقلاب اسلامی ایران در اقصی نقاط جهان توجه ویژه به پیام دین و اسلام و توجه ویژه به فهم کلام الله دارند.

حجت الاسلام والمسلمین خاموشی اظهار داشت: در مسابقات سراسری نخبگان با هم رقابت می کنند؛ در سالهای اخیر توسعه مفاهیم و شاخه های جدید در این مسابقات به چشم می خورد و در مسابقات بین المللی کتابت را هم مطرح کردیم؛ پیشتر این رشته ها مطرح نبود.

وی خاطرنشان کرد: اصلی ترین رقابت ما در بحث زندگی قرآنی است؛ یعنی اینها بهانه ای است که به جهت اینکه ما خویش را به یک زندگی قرآنی بیاراییم و قرآن زمانیکه در محضرش قرار می گیریم بر ما درست حکم کند.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: مرحوم شیخ حر عاملی در روایتی مطرح می کند وقتی این قرآن در محاذات هر فرد قرار می گیرد برای او قضاوت می کند که این فرد با من چه کرد.

حجت الاسلام والمسلمین خاموشی با اشاره به اینکه نزدیک سالگرد حاج قاسم عزیز است، خاطرنشان کرد: بنده مرور می کردم که فردی به منظور زندگی اش یک آیه را بتواند، زنده کند برای نجاتش کافی است، اما حاج قاسم عزیز ما آیاتی را زنده کرد ه اگر بخواهیم مرور نماییم، زیاد است؛ «وَجَاهِدُوا فِی اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَاکُمْ...» یا «قاتِلُوا الَّذِینَ یَلُونَکُمْ مِنَ الْکُفَّارِ وَ لْیَجِدُوا فِیکُمْ غِلْظَةً...» آیاتی که حاج قاسم اینطور عمل کرد، زیاد است؛ حاج قاسم سلیمانی برای خانواده های شهدا و مستغعیفین «رُحَماءُ بَینَهُم» بود.
وی ضمن اشاره به این که این مسابقات می خواهد رقابتی را به یک رقابت الگوگیری از قرآن تبدیل کند و مفاهیم قرآنی را در زندگی خودمان زنده نماییم، تصریح کرد: انشاءالله زمانیکه در روز قیامت قرآن در مقابل ما قرار گرفت، شهادت خوب دهد که این فرد نسبتش با من چگونه بود.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در انتها اظهار داشت: به دکتر اسماعیلی خیر مقدم عرض می کنم و امیدوارم در جهاد فرهنگی در تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موفق باشند.
برگزاری آیین اختتامیه مسابقات سراسری قرآن با معرفی نفرات برتر
در ادامه این مراسم نفرات برتر رشته های مختلف چهل و چهارمین مسابقات سراسری قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه در دو بخش بانوان و آقایان همزمان با برگزاری آیین اخنتامیه این رویداد مهم قرآنی اعلام گردید.
اسامی نفرات برتر به شرح زیر است.
بخش آقایان
قرائت تحقیق
امیرحسین رحمتی از استان گلستان
مسعود نوری از استان تهران
حمیدرضا نصیری از استان تهران
محمدحسن موحدی از تهران
مجتبی محمدبیگی از استان تهران
قرائت ترتیل
محمدجواد جاوری از تهران
محمدحسین حدادزاده از یزد
محمد پورسینا از اصفهان
حسین عزیزی از البرز
مجتبی قدبیگی از تهران
حفظ کل قرآن کریم
سینا طباخی از آذربایجان شرقی
حسین خانی بیدگلی از اصفهان
علی غلام آزاد از زنجان
علیرضا سامری از خوزستان
محمدرسول تکبیری از تهران
حفظ ۲۰ جزء قرآن کریم
عبدالله الله وردی زاده از تهران
حمیدرضا صافی از قم
ایمان شیخ از بوشهر
حمید جهانشاه لو از زنجان
کمیل هادی پور از مازندران
دعاخوانی
حسین داریوش از خراسان جنوبی
علی محمد دامچین از خوزستان
رضا کاکاوند از لرستان
شهاب امانتچی از قم
محمد ناطقیان از اصفهان
اذان
حسین قبادی از زنجان
حسین یزدان پناه از قم
محمد ایزدی از کرمان
هم خوانی قرآن و مدیحه سرایی
گروه حبل المتین از زنجان
گروه الانوار از خوزستان
گروه یاسین از مازندران
تفسیر عمومی قرآن کریم
هاشم وحیدیان از خراسان رضوی
محمدرسول تکبیری از تهران
علیرضا اصغرزاده از مازندران
عرفان قدرتی از مرکزی
رضا پاک منش از اردبیل
بخش بانوان
قرائت تحقیق
زهرا پورطهماسب از مازندران
عاطفه ناصح از گیلان
غزاله سهیلی زاده از البرز
مرضیه میرزایی پور از خراسان رضوی
نسیبه کرمی پارسا از قم
قرائت ترتیل
فهیمه اصغرزاده از کرمان
عادله شیخی از مرکزی
الناز همتی از تهران
نزیهه جنامی از خوزستان
منصوره آقاحسنی از سمنان
حفظ کل قرآن
هاجر مهرعلیان از اصفهان
رویا فضائلی از خراسان رضوی
زهرا محبی از اصفهان
فاطمه ابراهیمی از فارس
اعظم محمدی از هرمزگان
حفظ ۲۰ جزء
زهرا انصاری از تهران
حمیده حسینی از فارس
هانیه برخورداری از یزد
فرشته صباغیان از اصفهان
زکیه صابر از گیلان
دعاخوانی
عصمت پیرمرادی از خوزستان
مریم هوشیار از گلستان
لیلا محمدی از اردبیل
مریم سهیلی از اصفهان
سیده خدیجه تقوی از سمنان
تفسیر عمومی قرآن
کویستان صیدی از کردستان
فهیمه مومنی از اصفهان
نرجس خاتون مرادی از خراسان جنوبی
مهین تیموری از خراسان جنوبی
تقوا مرادی از تهران


منبع:

1400/10/05
23:30:27
5.0 / 5
764
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , پیامبر , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲