قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

پیوند با شهدا یکی از نمودها و نمادهای شخصیت شهید سلیمانی بود

پیوند با شهدا یکی از نمودها و نمادهای شخصیت شهید سلیمانی بود

به گزارش قائم دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: یکی از نمودها و نمادهای شخصیت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی پیوند با شهدا بود که رهبری بغضشان را در بیان اخیرشان به خاطر این پیوند شکستند.به گزارش قائم به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، به مناسبت تجلیل از مقام شامخ شهدای مقاومت و دومین سالگرد شهادن سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسم بزرگداشتی در سالن فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی دوشنبه ۱۳ دی ماه ۱۴۰۰ اجرا شد.
سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تسلیت سالروز ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و تقارن سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی بیان داشت: سردار سلیمانی یک شخصیت بزرگ الهی و انقلابی بود که شاخص عملی برای همه آحاد ملت به وجود آورده است. اگر امروز نسل های ما در هر گروه سنی و ظرفیت اجتماعی در ایران و در جمع امت اسلامی به تعبیر حکیم فرزانه انقلاب؛ بخواهند به یک شخصیت، الگویی و مکتب عملی رجوع کنند، سردار سلیمانی این سمبل بارز است.
وی اضافه کرد: خیلی از انقلابی بودن سخن می گویند اما سردار حاج قاسم سلیمانی یک نماد انقلابی با همه فاکتورهای والا بود. ایشان به تمام معنا موحد و پیروی خداوند متعال بود. سردار دل ها خودرا از همه امور غیر خدا، جدا کرد و در متن امور الهی قرار داد و مهذب بود. ایشان پیرو واقعی ولی خدا و ولایت امر در همه زمینه ها بود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: سردار سلیمانی به امور و مظاهر دنیوی وابسته نبود و خودرا از هر نوع وابستگی منجر به محدودیت مبرا کرده بود؛ برای امت پدری می کرد. ایشان نشان داد که اگر یک انسان مسلمان و مؤمن انقلابیِ متدین باشیم، همه مردم همراه خواهند بود. اگر به دلایلی از مردم در امور فاصله می گیریم چون خالی از این خاصیت بارز هستیم. سردار قاسم سلیمانی انسانی انقلابیِ مومنِ مهذبِ متدینِ پاکی بود که از هر نوع خطای ناشی از دور شدن از توحید و ولایت مبرا بود.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران عنوان کرد: امروز با گذشت دو سال از شهادت سردار سلیمانی به تعبیر رهبری معظم، مکتب آن زنده تر شده است. رهبر حکیم انقلاب در بیاناتشان فرمودند که دشمن از شهید سلیمانی بیشتر هراس دارد تا سردار سلیمانیِ زنده که این مساله بر می گردد به قابلیت هایی که خداوند متعال به انسان های مؤمن و شهید عطا کرده است.
وی اشاره کرد: انسان بصورت نمایشی این مرتبه را کسب نمی کند بلکه انسان باید با این حقیقت درونی الهی زندگی کرده باشد چون رسول اکرم صلی الله مقابل و آله و سلم می فرمایند: إِنَّ اَللَّهَ لاَ یَنْظُرُ إِلَی صُوَرِکُمْ وَ أَعْمَالِکُمْ وَ إِنَّمَا یَنْظُرُ إِلَی قُلُوبِکُمْ وَ نِیَّاتِکُمْ. خداوند به شکل ظاهری شما و حتی اعمال شما نگاه نمی کند؛ بلکه به دل ها و نیات شما توجه می نماید. درواقع خداوند به خطورات قلبی انسان توجه دارد. خطورات قلبی سردار حاج قاسم سلیمانی و شهید ابوالمهدی المهندس حکایت از این داشت که پیوندشان با خداوند متعال عمیق است پس بحث یک سال و دو سال و… چند سال نبود بلکه از مخاطرات دوران دفاع مقدس گرفته تا مخاطرات دوران صیانت از حرم دوده (ع) و صیانت از امت اسلامی و بیشتر از آن صیانت از اصل انقلاب اسلامی دوره مجاهدت و ابتلائات ایشان بود.
عاملی «انقلاب اسلامی» را دارای اهمیت محوری و کلیدی دانست که در خیلی از اوقات در مشغله های زندگی به فراموشی سپرده شده است و اضافه کرد: اگر شب و روزمان، فرزندان و خودمان را فدای صیانت از انقلاب اسلامی نماییم، کار خاصی انجام نداده ایم چون احیا و صیانت از انقلاب اسلامی همانا احیای اسلام رسول الله (ص) و احیای اسلام دوده (ع) است که بر روی آن غباری فرا گرفته است. زمانی که حضرت حجت (عج) تشریف فرمایی می کنند «یستنف الاسلام، اسلام الجدیدا» اسلامی را عرضه می دارند که تا حدی بر روی اسلام غبار گرفته که آنرا مردم جدید تلقی می کنند.
وی اضافه کرد: پس تمام همت امام خمینی (ره) و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و پیروان صدیق این است که انقلاب اسلامی که حرکتی برای غبارروبی اسلام تحریف شده است را زنده نگه دارند؛ ان شاء الله ادامه دهنده این مسیر باشیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن سپاس از سرکار خانم شهلا پناهی، نویسنده کتاب های مدافعین حرم اظهار داشت: ایشان عمر و همت خودرا در راه نگارش زندگی شهدا گذاشتند. شهدایی که نمونه ای از پیروان سیره پیامبر اکرم (ص) و دوده (ع) و به ویژه سید الشهدا (ع) هستند.
وی ضمن اشاره به دوران دفاع مقدس اضافه کرد: دوران جنگ، دوره پاک سیرتیِ خیره کننده ای بود. گردان یک ساعت پیش از نماز بامداد بیدار بود و اگر کسی اهل نماز شب نبود، خجالت می کشید. همین طور اگر رزمنده ای به دلایلی توفیق تهجد پیدا نمی کرد در جمع احساس انزوا می کرد. اگر نویسنده ای با فکر و ذهن و قلم و جانش، صافی و پاکی انسان های پاک سیرت را بر روی کاغذ بیاورد، باارزش است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: یکی از نمودها و نمادهای شخصیت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی پیوند با شهدا بود که رهبری بغضشان را در بیان اخیرشان به خاطر این پیوند شکستند. احساس مسئولیت نسبت به شهدا و خانواده شهدا در شخصیت سردار سلیمانی موج می زد و امیدواریم خداوند این احساس مسئولیت را به ما مرحمت کند. در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی خداوند توفیق دهد تا گام های عملی مؤثر در صیانت از فرهنگ اسلامی و فرهنگ متکی بر اسلام انقلابی امام خمینی (ره) را دنبال نماییم.
در این مراسم از نویسنده و خاطره نگار شهدای مدافع حرم، سرکار خانم شهلا پناهی تجلیل و قدردانی گردید. پناهی نویسنده ۱۱ عنوان کتاب در مورد مدافعان حرم هستند که سه عنوان آن به زبان عربی ترجمه شده و این کتاب ها بارها مورد تجدید چاپ قرار گرفته است. «چشمان یعقوب»، «تیه دا»، «چمروش»، «رفیق مثل رسول»، «حلب، خان طومان، پلاک ۲۵» و «ماه کامل» همچون آثار این نویسنده توانای کشور است.


منبع:

1400/10/14
18:51:48
5.0 / 5
692
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲