قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

نامش مرهم دلها و راهش تعالی دنیا و آخرت

نامش مرهم دلها و راهش تعالی دنیا و آخرت

به گزارش قائم ایرنا- بعد از وداع از دنیای فانی، زندگی دیگری در تاریخ شروع کرد و یادش در توالی قرون آنچنان پرورش یافت که حالا هم نام «فاطمه» مرهم دلها و راه ولایی اش، تعالی دنیا و آخرت است.


راه متعالی مقاومت را با جان و دل و از لحظه تولد به زیبایی ترسیم کرد تا حدی که در غربت مادر چشم به جهان گشود و در طول زندگی اش با مقاومت و حمایت های بی دیغ اش از ختمی مرتبت و سپس حریم ولایت، فرصت های بی شماری را از تهدیدهای پیش رویش رقم زد.
آری این اسوه مقاومت بر مبنای آنچه که در کتاب «فاطمه، فاطمه است» نوشته شده است، «در کوره های سختی، فقر، مبارزه، آموزش های عمیق و شگفت انسانی پیامبر (ص) پرورش یافت و ناب شد».
وی به واسطه روحیه مقاومت در همه ابعاد زن بودن نمونه شده بود؛ «مظهر یک دختر برای پدرش؛ مظهر یک همسر برای شویش؛ مظهر یک مادر برای فرزندش و در نهایت مظهر یک زن مبارز و مسئول در مقابل زمانه و سرنوشت جامعه اش»؛ بنابراین هم میتوان ایستادگی و مقاومت را عامل موفقیت و فاطمه را اسوه آن به شمار آورد.
عضو مجلس خبرگان رهبری هم همزمان با سالروز شهادت بانوی دوعالم این گونه می گوید: حضرت فاطمه زهرا (س) در مکتب تربیتی اسلام و در محضر رسول خدا پرورش یافت و به اوج کمال و مقام عالیه الهی رسید تا جایی که از ایشان میتوان بعنوان یک الگوی تمام عیار سخن به میان آورد و صبر و استقامت این بانوی بزرگ اسلام را در زمره یکی از فضائل برجسته اش مورد بررسی قرار داد.
آیت الله «محمدتقی پورمحمدی» در گفتگو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: ایشان نه تنها در خانه پدری بلکه بعد از ازدواج هم بسیار ساده زیست بود و حتی از حضرت علی (ع) بعنوان یک شوهر هم درخواستی نداشت.
وی افزود: وقتی امیرالمومنین (ع) از وی سوال می کردند که چرا نیازهای خانه را به وی انتقال نداده اند، می فرمود که از خداوند خجالت می کشم که مبادا درخواستی داشته باشم که از عهده شما خارج باشد.
وی ادامه می دهد: حضرت فاطمه زهرا (س) در همه مشکلات حضرت علی (ع) در کنار ایشان بود و با صبر و استقامت خود تلاش می کرد تا از حریم ولایت دفاع کرده و رضای الهی را کسب کند.
امام جمعه مراغه بیان نمود: حتی روزی که به در خانه علی (ع) هجوم آوردند تا حاضران در خانه را بعد از رحلت پیامبر(ص) برای بیعت نزد ابوبکر ببرند، زهرا (س) در مقام پاسخ برآمد؛ در آن واقعه حضرت زهرا (س) بی هوش شد و وقتی به هوش آمد بلافاصله سراغ پسرعمویش علی (ع) را گرفت؛ حضرت زهرا(س) از دامن امیرالمومنین(ع) گرفت و رهایی اش را خواست که با تازیانه مواجه گردید.
وی حضرت فاطمه زهرا (س) را اولین شهید راه ولایت خواند و اضافه کرد: صبر و مقاومت ایشان در خطبه «فدکیه» و دفاع آتشین این بانو از ولایت هم بار دیگر به اثبات رسید؛ خروشی حماسی که نه به خاطر همسرش بلکه به خاطر حریم ولایت به ظهور رسید.
وی تصریح کرد: زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) سرشار از درس ایثار و ایستادگی و دفاع از ولایت است و به جرات میتوان از ایشان بعنوان یک اسوه صبر و استقامت یاد کرد؛ اسوه ای که بیشتر از پیش باید در مورد فضایل ایشان سخن گفت و ابعاد مختلف شخصیتی این بانو را تبیین کرد.
امام خمینی(ره) هم درباره شخصیت والا و کامل آن بانوی بزرگوار این گونه فرموده بود که «تمام ابعادی که برای زن و یک انسان متصور است، در فاطمه زهرا(س) جلوه کرده بود؛ یک زن معمولی نبود؛ یک زن روحانی، یک زن ملکوتی، یک انسان به تمام معنا انسان، تمام نسخه انسانیت، تمام حقیقت زن و تمام حقیقت انسان.
فاطمه، فاطمه است و بر مبنای حدیثی از پیامبر اکرم (ص)، رضایت ایشان معیاری برای رضایت خداوند متعال از انسان است.


منبع:

1400/10/16
19:37:22
5.0 / 5
740
تگهای خبر: آموزش , اسلام , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم