قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

دانشگاه مذاهب اسلامی باید محلی برای تربیت سردمداران امت واحده باشد

دانشگاه مذاهب اسلامی باید محلی برای تربیت سردمداران امت واحده باشد

به گزارش قائم دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در مراسم معارفه رییس جدید دانشگاه این مجموعه اظهار داشت: دانشگاه مذاهب اسلامی باید محلی برای تربیت سردمداران امت واحده باشد و سنی و شیعه بتوانند باهم برادر باشند و احساس اخوت کنند.


به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در آیین معارفه رییس جدید دانشگاه مذاهب اسلامی، ضمن ابراز خوشی از حضور در جمع نخبگان و فرهیختگان دانشگاهی، گفت: آنچه که بسیار مهم می باشد، این است که باید بدانیم چله دوم انقلاب اسلامی تفاوتی با چله اول دارد و نظام جمهوری اسلامی ایران از حوزه درونی به حوزه بیرونی و بین المللی کشیده شده و در امتداد انقلاب اسلامی گسترش شایان توجهی پیدا کرده است.
وی افزود: امروز توقعات نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران توقعات بین المللی است. درعین حال که تعدادی از مشکلات در کشورمان وجود دارد و مسئولین نظام در صدد رفع آن هستند ما مسئول هستیم که نه فقط به کشور خودمان، بلکه به همه مستضعفان جهانی یاری دهیم.
وی اضافه کرد: این انقلاب به زعم امام راحل انقلاب مستضعفان است، ما انقلاب کردیم که ظالمان را منکوب و سرکوب نماییم و مستضعفان را جذب کنیم؛ در حقیقت این طرد و جذب و این جاذبه و دافعه از مختصات اصلی و ریشه ای انقلاب اسلامی ما است. بنا بر این مسئولیت هایی بر دوش ما بعنوان یاران امام خمینی(ره) نهاده شده است که یکی از این مسئولیت ها تربیت منابع انسانی است که می توانند در صحنه بین المللی نقش ایفا کنند.
وی اضافه کرد: در جلسات مختلفی که حضور پیدا می نماییم، از ما بعنوان دبیرکل مجمع جهانی تقریب مطالبه می شود که چرا ما نباید همانند آیت الله تسخیری فقط یک نفر داشته باشیم؟ و چرا ما نمی توانیم افرادی را همانند ایشان که اثر گذاری فراوانی در سطح جهانی دارند تربیت نماییم.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اعلان اینکه شخصیتهای بزرگ جهان اسلام در زمان حیات آیت الله تسخیری پیوسته سراغ ایشان رامی گرفتند و اینک هم ذکر خیر وی در میان بزرگان است، اظهار داشت: در سفری که بتازگی به پاکستان داشتیم، یاد و نام آیت الله تسخیری را زنده نگه می داشتند و از ایشان به نیکی یاد می کردند.
وی با بیان این مطلب اشاره کرد: بدون تردید دانشگاه مذاهب اسلامی برای تربیت منابع انسانی تأسیس شد نه فقط به جهت اینکه خودشان تقریب را پذیرفته باشند، بلکه باید داعیه دار پرچم وحدت امت واحده باشند.
دانشگاه مذاهب اسلامی باید محلی برای تربیت سردمداران امت واحده باشد
شهریاری تاکید کرد: ما باید طلایه داران و پرچمداران امت واحده را در دانشگاه مذاهب اسلامی تربیت نماییم و در حقیقت این جا محل تربیت سردمداران امت واحده است.
وی اشاره کرد: طبیعتا در چله ابتدایی انقلاب نیاز بود که فکر تقریب را در میان مردم ترویج نماییم. حرفی که امام راحل می زدند حرف جدیدی در زمینه های علمیه بود و آن این که سنی و شیعه بتوانند باهم برادر باشند و احساس اخوت کنند.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اضافه کرد: اما امروز توقعات از نظام جمهوری اسلامی ایران بالا رفته است. زمانی که ما به پاکستان سفر می نماییم دیگر سخنی از وحدت بین شیعه و سنی نیست، چونکه در خودشان این وحدت را شکل داده اند و برادری رخ داده است و اجتماعات و مؤسسات شورای همبستگی ملی تشکیل داده اند و بمحض بروز مشکل کنار هم فتنه ها و بلواها را جمع می کنند. در گذشته شاهد چنین چیزی نبوده ایم و هم اکنون از ما مطالبه دارند که نقشی را ایفا نماییم و نیروهایی تربیت نماییم جهت استفاده از ظرفیت ها و قابلیت هایی که در آنجا موجود است؛ آنها از ما برای از بین بردن فتنه های استکبار جهانی مقابل شیعه و سنی و دیگر اقوام طلب کمک دارند.
وی اشاره کرد: در اواخر چله اول این قابلیت را نشان دادیم که در کشورهای اسلامی اثر گذار هستیم. اما به جهت اینکه بتوانیم این دانشگاه را به تعبیراتی که مقام معظم رهبری نقل کرده اند و توقع داشتند که اینجا الازهر جهان اسلام شود، جلو ببریم، نیازمند یک چشم انداز در چله دوم انقلاب اسلامی هستیم.
وی اظهار داشت: این چشم انداز می تواند این باشد که ما بتوانیم منابع انسانی را برای سرداری و مدیریت امت واحده تربیت نماییم. اگر بتوانیم آن امت واحده را شکل دهیم، مدیران باید بتوانند این امت واحده را تقویت نمایند و برای آن ساز و کارهای سیاسی و بین المللی ترتیب دهند پس باید نگاهمان هم بین المللی باشد؛ نمی گردد که دانشجویان ما ایرانی باشند. هر منطقه و محلی مدیر خاص خودش را می طلبد. بدین سبب دانشگاه مذاهب اسلامی اگر بخواهد نشان دهد که یک دانشگاه بین المللی است باید ظرفیت خودش را در خیلی از امور گسترش دهد.
وی اشاره کرد: طبیعتا ما باید نگاه گسترده ای را به دانشجویان خارجی هم داشته باشیم و حتما باید در کنار دانشجویان ایرانی، دانشجویان خارجی هم قرار داشته باشند؛ ثانیا این دانشجویان خارجی باید گستره جغرافیایی داشته باشند و نباید مختص یک کشور خاص باشند. همین طور باید ظرفیت خودمان را در رشته ها گسترش دهیم.
امروز رسانه ها محور اصلی توسعه فکر در جهان شده اند
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: امروز رسانه ها محور اصلی توسعه فکر در جهان شده اند، کسی که میخواهد فرهنگش را توسعه دهد باید از رسانه استفاده نماید. امروز رسانه در بستر فضای مجازی متحول شده و نسبت به گذشته، شکل و نوع و محتوای آن تغییر کرده است.دکتر شهریاری در قسمتی از سخنان خود تاکید کرد: وحدت اسلامی تنها در زمینه فقه شکل نمی گیرد یکی از حوزه های وحدت فقه است، اما باید بر بقیه حوزه ها همچون حوزه های علمی، حقوق، مدیریت راهبردی نیز تمرکز نماییم.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه، امروز خیلی از تأثیرات فرهنگی در بستر فضای مجازی صورت می گیرد، اظهار داشت: امروز می توان در این بستر اقدامات خوبی انجام داد، چونکه آموزش ها دارد به سمت غیر متمرکز پیش می رود. برای دانشگاه مذاهب نیز سامانه های مورد نیاز دراین زمینه باید ترتیب داده شود.
وی در آخر اظهار داشت: ما سید عباس صالحی را قریب به ۲۰ سال است که می شناسیم؛ ایشان را بعنوان یک ذهن نوگرا و چهارچوب دار و مهندسی شده می شناسیم؛ در حقیقت دکتر صالحی هم نوآور هستند و هم ذهن مهندسی شده دارند و امیدواریم این دو خاصیت وی، دانشگاه مذاهب اسلامی را به سمتی ببرد که بتوانیم آنرا از سطح ملی به سطح بین المللی تبدیل نماییم.


منبع:

1400/10/26
12:23:43
5.0 / 5
619
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱