قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
سعید حدادیان:

همه مداحان نمی توانند مداح ملی و فراملی شوند

همه مداحان نمی توانند مداح ملی و فراملی شوند

به گزارش قائم مداح خاندان (ع) ضمن اشاره به این که همه مداحان نمی توانند مداح ملی و فراملی شوند، اظهار داشت: ما باید به فکر تمامی اقشار جامعه باشیم و همانند رهبری همچنان مراسم خویش را در حسینیه برگزار نماییم اما برای جذب اقشار مختلف هم تلاش نماییم


به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا از جامعه ایمانی مشعر، سعید حدادیان در نشست تعدادی از ستایشگران جوان اهل بیت(ع) با محوریت بررسی بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با مداحان در مجموعه فرهنگی شهدای سرچشمه، اظهار داشت: برای رفع مشکل باید به دنبال عرضه راهکار باشیم نه این که فقط دردها و مشکلات را بیان نماییم. در یک کلاس درس، همه، شاگرد اول نیستند، یکی یا دو نفر شاگرد برتر هستند و تعدادی هم مردود اما نباید به خاطر مردودی ها، مدرسه را تعطیل کرد؛ بزرگترین مشکل مداحی امروز نزدیک شدن مرزهای هنر و فناوری است که مرز استخدام فناوری در مداحی روشن نشده است و نیازمند یک تیم فقهی در این حوزه هستیم.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه ما در تبیین مسئله گرفتار اشکال هستیم، اظهار داشت: همه قرار نیست شاگرد اول باشیم، همه مداحان نمی توانند مداح ملی و فراملی شوند. در این میدان بنا نیست همه محمد طاهری شوند. ما باید به فکر تمامی اقشار جامعه باشیم، بر اصول خود پایبند باشیم و همانند رهبری همچنان مراسم خویش را در حسینیه برگزار نماییم اما برای جذب اقشار مختلف هم تلاش نماییم.
حدادیان افزود: بی توجهی نسبت به فعالیتهای رسانه ای یک ضعف است اما نباید همه دستاوردهای هیأت را فدای رسانه کرد، هیأت شرایط و خصوصیت های خاصی دارد که رسانه نمی تواند در این شرایط تداخلی ایجاد نماید.
وی با تکیه بر این که هیأتی ها و مداحان باید در نقاط مختلف کشور با مردم ارتباط داشته باشند، اظهار داشت: کمک هیأت به مردم نباید فقط در شب و به صورت نهان باشد بلکه گاهی باید آشکار باشد و مردم از عملکردهای مثبت هیأت آگاه شوند.
حدادیان با اشاره به اینکه محور برای مداحان، باید حضرت زهرا (س) باشد، اظهار نمود: بانی وحدت امروز در حوزه هیأت های مذهبی، شخص رهبر معظم انقلاب اسلامی است و ایشان مبانی را برای ما روشن و از وحدت مراقبت می کنند. رهبر انقلاب، عامل وحدت و مخالف تفرقه هستند و فرماندهی محور مقاومت را بر عهده دارند.
وی با اشاره به اینکه برای رسیدن به هدف باید سه گونه برنامه بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت را در دستور کار قرار داد، اظهار داشت: باید کارگروه ها را تقویت کرده و کارگروه های جدید را در صورت نیاز تشکیل دهید و کلید واژه های مورد نظر رهبری را استخراج و برای فرهنگ سازی آنها تلاش نماییم.
مهدی سلحشور از ستایشگران خاندان (ع) ضمن اشاره به این که روند بعضی از جلسات این است که دغدغه ها و دردها بیان شود، اظهار نمود: اگر جلسات به بیان دردها متوقف شود حتما باختیم و نیاز است که به سمت راهکار ها برویم؛ اگر به دنبال عملیاتی کردن منویات رهبری هستیم باید هر کسی گوشه ای از کار را عهده دار شود و ماهیانه عملکرد خویش را در جلسات حضوری و غیرحضوری در چارچوب کارگروه های تخصصی و مأموریت های مشخص در حوزه ستایشگری گزارش دهد.
وی با اشاره به اینکه ما نیازمند یک سند بالادستی به نام فرمایشات امامین انقلاب هستیم، اظهار نمود: این دو بزرگوار مهم ترین مسائل را بیان نمودند و هیچ تردیدی نیست که این سند بالادستی نقشه راه ما است اما گروهی باید این مباحث را تفسیر و تبیین کنند تا با تبعیت از این گروه، تفسیر و تبیین های متفاوت از فرمایشات رهبری عرضه نشود. جمله هیأت، هیأت بماند و تعریف افراد در مورد موسیقی پاپ همچون مصادیقی است که در مورد آن میتوان تفسیرهای متفاوتی عرضه کرد.
این مداح خاندان با اشاره به اینکه تعیین جبهه خودی و دشمن هم نیازمند یک کارشناسی دقیق است، خاطرنشان کرد: زمانی که به یک تعریف مشترک برسیم باید اقتضائات یک کار جمعی و مشترک را هم تعیین نماییم و وارد عرصه های عملیاتی شویم و پس از آن تصمیم ها را به گفتمان فراگیر تبدیل نماییم.
به هر قیمتی به دنبال مستمع جمع کردن نباشیم
مهدی خادم آذریان از دیگر پیشکسوتان مداحی با اشاره به اینکه ما باید به دنبال عملیاتی کردن سخنان خود باشیم، اظهار نمود: این که فکر نماییم ما صدمه ناپذیریم یک پندار کاملا اشتباه است و صدمه پذیر بودن ربطی به علم، سواد و جایگاه ندارد و در هر شرایطی امکان دارد ما هم گرفتار صدمه شویم.
وی با اشاره به اینکه مداح باید به خود بعنوان بلندگوی اهل بیت(ع) نگاه کند، اظهار داشت: سیره اهل بیت(ع) معیاری برای سنجش اعمال و رفتار ما است و اگر می خواهیم نسبت به عملکرد و وضعیت امروز خود قضاوت نماییم باید به سیره اهل بیت(ع) نگاهی داشته باشیم.
خادم آذریان تصریح کرد: افراد مداح که دارای مخاطب هستند باید نسبت به رفتار و اعمال خود حساسیت خاصی نشان دهند، در دنیای آخرت باید برای همه واژه های خود جواب داشته باشیم.
وی با تکیه بر این که ما نباید به هر قیمتی به دنبال مستمع جمع کردن باشیم، اظهار داشت: پیش از این که بخواهیم سرباز ولایت باشیم باید تحلیل درستی نسبت به خود داشته باشیم و بدانیم کجا هستیم و چه کاری انجام می دهیم، متاسفانه بعضی از ما فکر می نماییم که در مرکز اخلاص و ایمان هستیم.
به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا رهبر معظم انقلاب در سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در دیدار مداحان و شاعران آیینی، واعظ و مداح را دو ستون مهم و پایدار هیئت برشمردند و با تاکید بر منحصر به فرد بودن هنر مداحی، گفتند: مداحی با جلا دادن دل مخاطب و بردن او به عمق تاریخ، به او معرفت دینی، اخلاقی و سیاسی می بخشد.
ایشان با تحسین همکاری شاعران آیینی و مداحان برای پر بار کردن مجالس خاندان و اعتلای شعر آیینی، گفتند: صدا، آهنگ و هندسه خوانندگی صورت هنر مداحی را تشکیل می دهد اما این صورت که در واقع وسیله و ابزار است نباید بر محتوا غلبه کند و آن هدایت و محبت جهت دهنده به حرکت جامعه در درون آن گم شود.
حضرت آیت الله خامنه ای، ابتکار و نوآوری در امر مداحی را خوب و مفید برشمردند و افزودند: نوآوری نباید به هنجارشکنی و تغییر هویت مداحی منجر شود و اجرای مداح را به سمت اموری که مداحی نیست بلغزاند؛ چون که مداحی، موسیقیِ پاپ نیست.
هشتمین نشست تعدادی از ستایشگران جوان اهل بیت(ع) با شعار الی الحبیب روز گذشته (جمعه) با محوریت بررسی بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با مداحان و با تکیه بر مبحث جهاد تبیین برگزار گردید. در این جلسه کارگروه های مختلف با محوریت نقش آفرینی مداحان در جهاد تبیین، کوشش برای تحقق فرمایشات و فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه ستایشگری و همینطور ضرورت توجه هیأت های مذهبی به مبحث فرزندآوری و تهدید جمعیت دنبال شد.


منبع:

1400/11/11
12:49:02
5.0 / 5
522
تگهای خبر: ادیان , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳