قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

ظرفیت های پراکنده تخصصی باید در محیط یکپارچه فضای مجازی تبدیل به توان ملی شود

ظرفیت های پراکنده تخصصی باید در محیط یکپارچه فضای مجازی تبدیل به توان ملی شود

به گزارش قائم دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: ظرفیت های پراکنده مردمی، نخبگانی، تخصصی و علمی باید در محیط یکپارچه فضای مجازی تبدیل به ظرفیتی با توان ملی و جهانی نماییم.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، سعیدرضا عاملی در شانزدهمین نشست تخصصی حافظان، اساتید و قاریان قرآن کریم با موضوع نشست «تلاوت قرآن، رسانه ملی و فضای مجازی»، در سخنانی اظهارداشت: یکی از خصوصیات فضای مجازی «غیرمرکزی بودن این محیط» است که منجر به همه مرکز شدن در ظرفیت واحد می شود بدین سبب ظرفیت های پراکنده مردمی، نخبگانی، تخصصی و علمی در ایران را باید در محیط یکپارچه فضای مجازی تبدیل به ظرفیتی با توان ملی و جهانی نماییم.
وی اضافه کرد: از نظر معماری، محیط فضای مجازی یکی از خصیصه هایش «لایه ای بودن محیط» است. بطوریکه در این محیط با ایجاد لایه های مختلف دانشی و تخصصی، نغمه های مختلف قرآنی را در لایه های مختلف قرار می دهیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه سخنانش اظهار داشت: انقلاب اسلامی محصول قرآن کریم است و پیام قرآن کریم، نشورِ عظیم را در جامعه ایران به برکت وجود امام خمینی(ره) به وجود آورد و برخلاف همه نظریه های چپ و راست، فلسفه انقلاب اسلامی چیزی جز پیوند پیام قرآن کریم با ملت ایران نیست.
وی با تاکید بر این که «جامعه شناسان، انقلاب دینی را در مفروضات خود پیش بینی نکرده بودند»، اضافه کرد: تصور جامعه شناسی این بود که انقلاب یا ریشه در فاصله طبقات اجتماعی دارد و یا ریشه در بازبودگی و دموکراسی خواهی در بین مردم دارد اما واقعیت این است که انقلاب اسلامی ایران محصول قرآن خواهی، قرآن طلبی و حرکت به سمت قرآن کریم بود که منشاء تحول عظیم در ایران اسلامی شد.
رییس شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور به سی سالگی تاسیس شورای عالی قرآن اشاره و اشاره کرد: این شورا با حکمت مقام معظم رهبری در ۳۰ مهر ماه ۱۳۷۰ بوجود آمد. با نگاهی واقع بینانه شورای عالی توسعه فرهنگ قرآنی توفیقات بسیاری داشته همچون برگزاری ۱۶ همایش و تدوین های فاخر از تلاوت قرآن کریم بوده است و از این نظر شاکر خدای متعال نسبت به دستاوردهایمان هستیم.
عاملی افزود: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مثال شایانی برای توجه به نعمت ها است که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی با حکمت به داشته ها و دستاوردهای چهلواره اول انقلاب و ظرفیت سازی برای چهلواره دوم انقلاب را به خوبی طراحی و ترسیم کرده اند.
پیام قرآن یک پیام جهانی است
وی «شکر در منطق قرآن را دیدن نعمت ها، ارج نهادن به نعمت ها و یافتن آنها دانست» و اضافه کرد: نگاه نقادانه با برون رفت مثبت در جای خود لازم است اما امروز توجه به داشته ها برای ایجاد سرمایه اجتماعی بسیار حائز اهمیت می باشد. درباب موضوع «قرآن کریم و فضای مجازی» باید بگویم پیام قرآن یک پیام جهانی است و فضای مجازی ظرفیتی برای ارتباط با جهان است؛ از این منظر محتوا و ظرفیت انطباقی با هم پیدا کرده است.
استاد دانشگاه تهران افزود: بااینکه تمام مردم جهان با فضای مجازی ارتباط ندارند اما نزدیک به پنج و نیم میلیارد از جمعیت دنیا متصل به فضای مجازی است. اگر خداوند دائما تمام مردم را مورد خطاب قرار می دهد و با خطاب «یا ایها الناس» یک نوع استغراق عمومی برای پیام فراهم می آورد و حتی پیام های خطاب به مومنان با «ایها الذین آمنوا» است؛ خطاب های خاص هم خطاب های جهانی است و تفکیک جنسی، سنی و قومیتی ندارد. امروز پیام جهانی قرآن در یک ظرف جهانی –فضای مجازی- قرار گرفته است که این مساله به هنر ما بستگی دارد تا چه اندازه از این ظرفیت برای انتقال پیام قرآن به مردم جهان بهره ببریم.
انسان ها با فطرت الهی به قرآن رجعت می کنند
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: محتوای پیام قرآن آنقدر غنی است که اگر تدبیر حول آن شکل بگیرد، حتما دریافت پیام قرآن به شکلی دیگر است.
عاملی تصریح کرد: این امر مستلزم این است که با هنر بازنمایی دقیق پیام قرآن، تدبیر و تدبر را در مردم جهان ایجاد نماییم. باید در نظر بگیریم در فضای مجازی با مخاطب مواجه نیستیم بلکه با کاربر سروکار داریم. انسان فعالی که به بازنشر و بازنمایی پیام می پردازد و با دریافت پیام با نگاهی انتقادی به پیام می نگرد و گاهی افراد بیمارگونه ای اند که محمل تخریب پیام هستند که در تمام تاریخ این افراد وجود داشتند.
وی اشاره کرد: اشخاصی که هنگام تلاوت قرآن گوش خودرا می گرفتند و چشمشان را به روی حقیقت پیام خدا می بستند تا پیام خدای متعال را نشنوند و نبینند! جریان مخالف همیشه وجود دارد اما انسان ها با فطرت الهی در وضعیت عمومی و خاص به قرآن کریم رجعت می کنند.
رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور اشاره کرد: قرآن کریم و پیام آن در وضعیت خاص تامل برانگیز است. امروز در فضای مجازی ضمن یافتن ظرفیت ها با چالش های بزرگ تری روبرو می باشیم. شکل گیری نسلی که با فضاهای خاص از فرهنگ های دیگر تاثیرپذیر است که آنها را تبدیل به نسل بومیان دیجیتال کرده است. نسلی که با فرهنگ فضای مجازی و گاهی با فرهنگ ناشایست فضای مجازی بزرگ می شود.
عاملی تصریح کرد: در ابتدا اینترنت یک صفحه غلطانی بود که یک طرفه اطلاعات می داد و مثل تلویزیون عمل می کرد و شاید عملکرد تلویزیون قویتر از اینترنت نسل اول بود. درحقیقت تلویزیون بوسیله بازخورد از مخاطبین، تغییرات در برنامه هایش ایجاد می کرد اما اینترنت در گام اول بازخوردی نبود اما در سال ۱۹۹۰ اینترنت نسل اول با سرعت بالایی جای خودرا به اینترنت قابل تعامل داد بدین سبب تعامل اهمیت پیدا کرد.
تعامل یعنی ارتباطات
استاد دانشگاه تهران، تعامل را ارتباطات معنا کرد و اظهار داشت: ارتباطات ارسال پیام و دریافت پیام است. اگر در یک کانال ارتباطی نباشیم، ارتباط، به مفهوم تبادل پیام و دریافت معنا در پیام صورت نمی گیرد. در دنیایی قرار گرفته ایم که در کانال ارتباطی نسل جدید قرار نگرفته ایم؛ پیام را ارسال می نماییم اما آنها پیام دیگری را دریافت می کنند پس باید این فضای ارتباطی را نزدیک تر نماییم و درک عمیق تری از فضای مجازی پیدا نماییم البته اینترنت «وب دو» هم خیلی زود جای خودرا به وب های بعدی داد و امروز از «وب ۵» سخن می گویند که تلاش دارد فضای دوم را با فضای اول یکپارچه کند.
عاملی به «فضای متاورس» اشاره و گفت: در حقیقت متاورس به فراجهان تعبیر می شود البته به تعبیر من فرامکان است. متاورس امکانی است که عینیت فضای فیزیکی تبدیل به عینیت در فضای مجازی شده است؛ بطوریکه قابلیت های فضای فیزیکی بازتولید در فضای مجازی می شود.
وی افزود: بعنوان مثال اگر کسی قصد انتخاب لباسی را دارد، در این فضا لباس را توسط آواتوری که شبیه آنست، می پوشد و چگونگی آنرا در بدن احساس می کند و خیلی از امور که با منطق بلاکچین در این فضا اتفاق می افتد، سبب شکل گیری معنای جدیدی از دارائی می شود.
فضای مجازی محل قدرت های بزرگ و توانایی های گسترده است
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: امروز در فضای دوم دارایی سازی صورت می گیرد. امروز در فضای دوم با خرید فضاها، آنها را در انحصار می گیرند که نگرانی بسیار جدی باتوجه به سرمایه گذاری شرکت های بزرگ در این حوزه ایجاد کرده است. حال باید در این فضا چه کار کنیم؟ بر روی موضوع فضای مجازی ۲۰ سال تاکید کرده ام. فضای مجازی محل قدرت های بزرگ و توانایی های گسترده است. فضای مجازی محلی است که تمام ظرفیت های موجود را با هم گره بزند و در یک فضا قرار دهد.
عاملی اضافه کرد: اگر امروز از قرآن کریم سخن می گوییم و هزاران قاری قرآن کریم، هزاران موسسه قرآنی داریم و ظرفیت های آموزشی و پژوهشی گسترده در قرآن کریم و نغمه های متنوع قرآنی در فضای ایران وجود دارد، زمانی بروز و ظهور در فضای مجازی می یابد تا تبدیل به یک هم افزایی شود؛ به تعبیری در یک پلت فرم قرار گیرد پس پراکندگی و تفرقه با قدرت سازگاری ندارد «و اعتصموا بحبل الله جمیعا» بروزش در اینجا است بدین سبب اگر بخواهیم قدرت معنوی را در این محیط حاکم نماییم باید با توکل و اعتصام به پروردگار در این محیط با هم باشیم و تفرقه در محیط مجازی تبدیل به ظرفیت نمی گردد.
فضای مجازی خوشه ای است
استاد دانشگاه تهران محیط فضای مجازی را موژولار و خوشه ای تعریف کرد و گفت: به لحاظ خوشه ای بودن محیط فضای مجازی امکان ارتباط یک نفر با نفر دیگر و یک نفر با یک جمع و... را فراهم می شود.
براساس گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی، عاملی اضافه کرد: همین طور از نظر معماری محیط فضای مجازی یکپارچه است پس این فضا ظرفیت پویایی بالایی دارد. این فضا شاید مادی باشد اما ظرفیت های معنوی به لحاظ ماهیتی در محیط مادی مجازی تعبیه شده است؛ به صورتیکه این محیط می تواند با معنویت انطباق یابد و منشاء تغییرات بزرگ تری شود.
در تلاوت قرآن نوآوری ایجاد کنیم
وی بیان کرد: با نشست سه روزه تخصصی حافظان اساتید و قاریان قرآن کریم تاکید دارم در تلاوت قرآن به تعبیر حکیم فرزانه انقلاب نوآوری را فراموش نکنیم. بهره گیری از نغمه های گذشته یک ضرورت است اما برساختی که از ناحیه نوآوری در نغمه های جدید صورت می گیرد، با ایجاد برآیند در دل نسل جوان می نشیند. نغمه های تدبر برانگیز، نغمه شاد، نغمه تحول برانگیز و داستان افرادی که با تلاوت قرآن مسلمان شدند.
رییس شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور افزود: افراد بسیاری در جهان تحت تاثیر نغمه های تحول برانگیز قرآن تغییر کرده اند. نغمه های حزن انگیز و ژانرهای مختلف در تلاوت قرآن می تواند ما را به محیط مجازی گره بزند.
وی اضافه کرد: محیط فضای مجازی به سمت شخصی شدن حرکت می کند یعنی افراد متناسب با روحیات، خواسته ها، داده هایی در معرض پیدا می کنند. زمانی که شخصی در فضای مجازی بر روی نغمه حزن انگیز کلیک می کند، بصورت هوشمند نغمه های بعدی مورد دعوت، متناسب با خواسته او است که از ظرفیت شخصی شده باید بهره گرفت.
هوشمند ترین جامعه ایران، جامعه قرآنی است
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: هوشمند ترین جامعه ایران، جامعه قرآنی است که قدرت و توانایی حفظ قرآن کریم را دارند. قاریانی که با نغمه های زیبای قرآنی در فطرت انسان ها نشسته اند، انسان هایی با روحیه، توانایی و ظرفیت هوش جامعه قرآنی، اساسا منشاء تغییرات بزرگتری هستند.
عاملی اظهار داشت: دبیرخانه شورای عالی انقلاب اسلامی در شورای توسعه فرهنگ قرآنی تابع نظرات قاریان و حافظان قرآن است بدین سبب نظرات خودرا برای دبیرخانه شورا ارسال کنید و با همکاری، همدلی، هم افزایی و امید این مسیر را ادامه دهیم.
بزرگ ترین سرمایه انقلاب اسلامی، ایجاد امید به آینده بود
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همین طور تصریح کرد: انقلاب اسلامی بزرگترین سرمایه ای را که ایجاد کرد، امید به آینده بود و باید در چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باردیگر امید آفرینی ایجاد نماییم.
عاملی اضافه کرد: مصداق «تَواصَوْا بِالْحَقِّ وَ تَواصَوْا بِالصَّبْرِ» باشیم و همدیگر را سفارش به بردباری و حقیقت الهی نماییم که امیدوار هستم در پرتوی خدای متعال و الهامات قرآنی مسیر درست و حکیمانه را دنبال شود و ان شالله انقلاب اسلامی را متصل به ظهور حضرت حجت (عج الله) نماییم.


منبع:

1400/11/19
12:01:02
5.0 / 5
602
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴