قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رئیس دانشگاه آزاد:

دانشگاه باید متناسب با زیست بوم حرکت کرده و عرضه محور نباشد

دانشگاه باید متناسب با زیست بوم حرکت کرده و عرضه محور نباشد

به گزارش قائم رییس دانشگاه آزاد با تاکید بر این که دانشگاه باید متناسب با زیست بوم حرکت کرده و عرضه محور نباشد، اظهار داشت: دانشگاه جدا از زیست بوم، معنا ندارد.به گزارش قائم به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، سیزدهمین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز بامداد امروز به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی در واحد کرج اجرا شد.
دکتر طهرانچی در ابتدای این جلسه با تبریک عید سعید مبعث، به بیانایت روز گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: مقام معظم رهبری فرمودند «به واسطه بعثت پیامبر اسلام(ص)، مردم جزیره العرب در دوران جاهلیت و با خصوصیاتی همچون گمراهی، نادانی، فتنه های بزرگ، تعصب های کور، خشونت و لجاجت، تکبر و حق ناپذیری و رذایل اخلاقی و ناهنجاری های جنسی، تبدیل به ملتی متحد، فداکار، با فضیلت و دارای نیکوترین خلقیات و با آوازه ای جهانی شدند. امروز همان ابعاد جاهلیت قبل از اسلام، بصورت سازمان یافته و به شدت گسترده در دنیای به اصطلاح متمدن غربی که بر پایه حرص و طمع بنا شده، وجود دارد.»
وی افزود: جاهلیت در حقیقت فقط نادانی و جهل نیست، بلکه هر جا که عقل و عقلانیت نباشد، جاهلیت است و امروز بشر به جد گرفتار آن شده است. انسان می تواند با تمدن نوین اسلامی از این جاهلیت رهایی پیدا کند و رفتار رو به تعالی داشته باشد.
دانشگاه باید با دو بازوی فرهنگ و علم در راه انبیاء حرکت کند
طهرانچی با اعلان اینکه بعثت پیامبر مکرم اسلام(ص) منت الهی بر بشر است، اظهار داشت: افتخار ما این است که دینی داریم که با « اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ» و «عَلَّمَ الْإِنسَانَ مَا لَمْ یَعْلَمْ» شروع شده است. هیچ کدام از مکاتب با چنین نگاهی شروع نشده است. هر جا که خداوند رسالت خودرا بر انبیاء مشخص کرده، نگاه «یُزَکّیهِم وَ یُعَلِّمُهُمُ الکِتبَ وَ الحِکمَه» است؛ یعنی پرورش و آموزش. انبیاء برای هدایت، از مسیر تزکیه و تعلیم آمده اند. بدین جهت دانشگاه در نقطه حساسی قرار دارد و باید با دو بازوی فرهنگ و علم در راه انبیاء حرکت نماید.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برنامه های ویژه این دانشگاه در زمینه امامت و مهدویت، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی از ۱۳ رجب تا نیمه شعبان جشنواره علمی، فرهنگی و هنری امامت و مهدویت را در دستور کار قرار داده است. انتظار داریم واحدهای دانشگاهی در این ایام که از ولادت نخستین امام که انسانی کامل و پرورش یافته مکتب پیامبر اکرم(ص) است تا سالروز ولادت حضرت ولیعصر(عج) در این عرصه کارهای ویژه داشته باشند.
طهرانچی اشاره کرد: مسیر تزکیه و تعلیم، مسیر حاشیه ای نیست، بلکه مسیری متنی است، بدین سبب اگر معلمی شغل انبیاست، دانشگاه نیز سازمانی است که می خواهد رسالت را داشته باشد و باید مانند پیامبر اسلام(ص) در جامعه و با مردم همراه باشد. دانشگاهی که این شرایط را نداشته باشد و با مردم جامعه کنش نداشته باشد، اثر تربیتی برای آن مترتب نیست. دانشگاه باید در بازار که محل دادوستد و تعاملات اجتماعی است، با مردم ارتباط داشته باشد. آیا ما اینطور عمل می نماییم و یا این که دیواری بین دانشگاه و مردم قرار دارد؟
وی با تاکید بر این که دانشگاه باید متناسب با زیست بوم حرکت کرده و «عرضه محور» نباشد، اظهار داشت: دانشگاه جدا از زیست بوم، معنا ندارد و دانشگاهی که با اتکا به سرمایه خود از جامعه باشد، عامل هدایت و تأثیرگذاری نیست. بحث اصلی ما در دانشگاه آزاد اسلامی این است که باید بصورت ویژه در خدمت جامعه باشیم، چونکه آجر به آجر این دانشگاه متعلق به مردم و جامعه است.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد: مسائل زیست بوم، انسان محور، پیچیده و چندوجهی، متأثر از فضای بیرونی و سریع التغییر است، بدین سبب بدون برنامه نمی توان حرکت درستی داشت. هر چه به ذهن می رسد، راه حل نیست و باید برنامه های متقن و مدون داشت. برنامه عملیاتی نمی گردد، مگر این که با فعالیت بازار محلی آشنا باشد. آفتاب و آب برای کشاورزی کافی نیست و کار روی زمین و شناخت زمین نیز لازم است.
سند آمایش استانهای دانشگاه آزاد اسلامی تدوین شده است
وی با اعلان اینکه سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی چارچوبی کلی است و آمایش استانی چارچوب زمینی کارهای این دانشگاه است، اظهار داشت: سند آمایش هر استان در قالب سه دسته «اقتصادی اجتماعی»، «فرهنگی اجتماعی» و «فناوری» تدوین شده است. انتظار می رود دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز که یکی از استانهای ویژه به حساب می آید، هرچه سریع تر سند آمایش این استان را آماده کند.
دکتر طهرانچی اشاره کرد: استانهای قم، البرز و سمنان با وجود اینکه در جوار استان تهران واقع شده اند، تفاوت های زیادی با تهران دارند و باید با تهیه سند آمایش و شناسایی ظرفیت ها و نیازهای آنها، برنامه های متناسب با زیست بوم هر یک از این استانها را تهیه کرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به سنت حسنه وقف در زمینه آموزش، اشاره کرد: وقف نقطه قابل اتکا و اتصال مردم و دانشگاه برای اصلاح زیست بوم است. همانطور که از گذشته ربع رشیدی، دارالشفا امام رضا(ع) و کتابخانه های خصوصی و شخصی، بصورت موقوفه در اختیار عموم مردم قرار می گرفت، حالا نیز دانشگاه با بهره گیری از این سنت حسنه باید تأثیرگذاری اجتماعی و نقش اصلاح گری خودرا در جامعه نشان دهد.
وی با اشاره به انتصاب دکتر حسین کلانتری بعنوان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز و واحد کرج و قدردانی از زحمات دکتر برهانی فر رییس سابق این دانشگاه، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز، دانشگاهی سرپاست. دکتر کلانتری یکی از مدیران موفق دانشگاه آزاد اسلامی است که از ایشان خواستیم از استان مرکزی به استان البرز بیاید، چونکه الگوی ذهنی این دانشگاه نیاز به تغییرات داشت. از آنجائیکه استان البرز رتبه اول میوه های هسته دار کشور را دارا بوده و قطب صنعت دارویی است، نقش آفرینی دانشگاه آزاد اسلامی در این بخش ها و سایر مزیت های استان باید تقویت شود.
دکتر طهرانچی افزود: در این راه، حضور ۵۰۰ عضو هیأت علمی و تحصیل ۳۹ هزار دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز می تواند بعنوان بازویی قوی، سبب پیشرفت و توسعه استان شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اعلان اینکه واحدهای دانشگاهی باید از صورت گرایی پرهیز کنند، تاکید کرد: آنچه ما از واحدها انتظار داریم، سامان دادن حرکت های مفید در جهت کسب وکار روستایی، ایجاد شبکه نوآوری در روستاها و شهرها و... است، بدین سبب انتظار داریم مدیران و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی چشم و بال خودرا باز کنند، صحیح الفکر و صحیح العمل باشند و در جهت رشد ارزش های اجتماعی، توسعه اقتصاد مردم و ریشه کنی فقر گام برداشته و بسته های مداخله ‎ای و سیاستی به استانداران، ائمه جمعه، فرمانداری ها، سازمان صنایع و معادن استانها و... ارایه کنند.
وی با اشاره به لزوم حضوری شدن کارهای آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی از چهاردهم فروردین ماه ۱۴۰۱ اظهار داشت: ادامه آموزش مجازی در استان هایی که در وضعیت قرمز کرونائی نیستند، به هیچ وجه پذیرفته نیست و تاکید ما بر حضوری شدن کلاس ها بعد از تعطیلات نوروز است. حیات دانشگاه، دانشجویان هستند و باید با حضوری کردن کلاس ها، حیات را به دانشگاه برگرداند. انتظار داریم مدیران برای موضوعات فرهنگی و دانشجویی برنامه های ویژه ای داشته باشند.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در آخر به برگزاری رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی اشاره نمود و اضافه کرد: رویکرد ما در این رویداد، آینده نگری است و نه گذشته نگری. بدین جهت واحدها باید حضور پرشوری در این رویداد داشته باشند. دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز جزو دانشگاه های موفق در گام اول بوده و در گام دوم نیز انتظار می رود متحول شده و چارچوب ذهنی خودرا تغییر دهد.


منبع:

1400/12/12
12:02:27
5.0 / 5
685
تگهای خبر: آموزش , ائمه , اسلام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم