قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

ایران الگوی حقیقی یاری مقدسات در جهان است

ایران الگوی حقیقی یاری مقدسات در جهان است

عضو هیات رئیسه جنبش امل لبنان از جمهوری اسلامی ایران بعنوان الگوی حقیقی یاری مقدسات در جهان یاد کرد.


به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، خلیل حمدان عصر دوشنبه در وبینار بین المللی تحریر القدس اظهار داشت: امروز قدس به واسطه فشاری که از طرف صهیونیست ها و غیر صهیونیست ها متحمل می شود، احتیاج به یاری واقعی مسلمانان و آزادگان حقیقی جهان دارد. برخی کشورهای اروپایی که ادعای آزادی فلسطین و دموکراسی را دارند، رژیم آپارتاید صهیونیستی را تأیید می کنند اما مواضع جمهوری اسلامی ایران و بخصوص امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی به صورت واقعی فلسطین را یاری کرد و این کشور الگوی حقیقی یاری مقدسات در جهان است.
وی اضافه کرد: قدس معیار واقعی نسبت داشتن به اسلام و ادیان آسمانی و آزادی جهانی و محور اجتماع و وحدت اعراب و مسلمین و آزادگان جهان با ادیان و مذاهب مختلف است. امام موسی صدر پیوسته در مورد اهمیت قدس سخن می گفت و این مسأله پیوسته در افکار ایشان جاری بود. او می گوید قدس قبله ما و در رأس ارزش های ما و تجسم وحدت و معراج رسالت ما و مسأله اصلی ماست. شایسته است قضیه قدس و فلسطین، معیاری برای مسائل عادلانه جهان باشد. آن کسی که به دنبال توطئه برای قدس و به دنبال نرمال سازی روابط با رژیم صهیونیستی است، در واقع دست دوستی به سمت این رژیم دراز کرده و به مردم فلسطین، قدس و قضایای عربی و اسلامی و عدالت خیانت کرده است.
زبان استکبار جهانی توهین به مقدسات اسلامی است
حجت الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: امروز هر زبانی در درون جهان اسلام که لب به تکفیر بگشاید، ابراز استکبار جهانی است به جهت اینکه به شقاق و نفاق و جدایی و تفرقه در جهان اسلام دامن بزند. امروز هر کانال ماهواره ای که به مقدسات فرقه های اسلامی شامل شیعه و سنی و گروه ها و مذاهب دیگر توهین می کند، زبان استکبار است که خواسته یا نخواسته در زمین دشمن بازی می کند و به نفع دشمن تلاش می کند و آبشخور خیلی از آنها در لندن و واشنگتن است. آنها هستند که هزینه این ماهواره ها را تأمین می کنند و به هر دو طرف پول می دهند که با توهین و فحاشی به مقدسات همدیگر، به اختلافات دامن بزنند و بین امت واحده تفرقه ایجاد کنند.
شهریاری افزود: با این درس بود که ما توانستیم در جنگ تموز یا ۳۳ روزه در مقابل حمله ای که اسرائیل به جنوب لبنان کرد، مقاومت نماییم و حزب الله لبنان توانست برگ زرینی در جهان عرب عرضه نماید که با این برگ زرین ما موفق شدیم هیمنه و سیطره اسرائیل در ذهن جهان اسلام را بشکنیم و نشان دهیم که این رژیم غاصب کودک کش، صرفاً یک نمادی از ابهت دارد ولی در درونش یک خانه عنکوبتی و بسیار سست است و جهان اسلام می تواند بر این خانه عنکبوتی غلبه کند. حزب الله در این جنگ۳۳ روزه نشان داد که می توانیم در مقابل این رژیم غاصب مقاومت نماییم.
وی اضافه کرد: جنگ ۳۳ روزه در کنار جنگ های غزه که در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ رخ داد، نشان داد که این رژیم، در مقابل موشک هایی که از نوار غزه و از جنوب لبنان می تواند به مراکز حساسش وارد شود، تا چه حد ضربه پذیر است. این رژیم فهمیده است که با هیچ یک از ابزارهای دفاعی نمی تواند در مقابل این قدرت و قوتی که مسلمانان فلسطینی و حزب الله لبنان به پشتیبانی از انقلاب اسلامی تدارک دیده اند، مقاومت کند و نمی تواند مثل سابق وارد جنگ بشود و پیروز از آن بیرون برود و این درسی بود که مقاومت در لبنان و غزه به جهان اسلام آموخت.
دبیر کل مجمع تقریب مذاهب افزود: این درسی بود که نشان داد کسانی که به انقلاب اسلامی و به فرامین امام تکیه می کنند، می توانند در مقابل استکبار مقاومت کنند و پیروز این میدان باشند. این درسی برای ما در ایران است و درسی از ایران برای جهان اسلام است که ما شیعه و سنی در کنار هم توانستیم به نحو مسالمت آمیزی زندگی نماییم و دشمن اصلی که قصد غارت سرمایه ها و ثروت جهان اسلام را دارد و در تاریخ نشان داده شده است که هرجا وارد شده جز غصب و غارت اموال و ثروت های اسلام هیچ هدف دیگری دنبال نمی کند، شکست دهیم.
روز قدس نماد مقاومت در مقابل استکبار است
شهریاری اظهار داشت: ما می توانیم از روز قدس و از کلام نورانی حضرت امام راحل بهره مند شویم و این روز را محوری برای وحدت جهان اسلام قرار دهیم. روز قدس، علامت مقاومت در مقابل استکبار است و تمام عزت و افتخار خودمان را از این روز می دانیم و می توانیم از آن بهره ببریم. ملاحظه کردیم از زمان تأسیس رژیم کودک کش صهیونیست، این رژیم همواره و روز به روز رو به افول است. البته در سال ۱۹۶۷ در یک جنگ نابرابر شش روزه اسرائیل موفق شد سه کشور مصر، اردن و سوریه را شکست دهد و از مصر نوار غزه و صحرای سینا، از اردن، کرانه باختری و از سوریه بلندی های جولان را غصب کند و خودش را پیروز این میدان نشان دهد. متأسفانه از آن زمان تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی شاهد بودیم که تمام کشورهای اسلامی به صورت خفت بار در مقابل اسرائیل نمایان می شدند.
وی اضافه کرد: بعضی از این کشورها در عین حال که می خواستند مقاومت و مقابله کنند اما این توان را در خود نمی دیدند. اما خوشبختانه با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ مصادف با ۱۹۷۸ یعنی ۱۱ سال بعد از جنگ شش روزه، انقلاب ما پیروز شد و با این پیروزی ما توانستیم بهره کاملی را از فرامین و دستورات قرآن و سنت نبوی(ص) و اهل بیت(ع) ببریم و در اساس نامه نظام جمهوری اسلامی مطرح نماییم و این منشأیی برای بیداری اسلامی در جهان اسلام شد؛ منشأیی که امام خمینی(ره) پیام آنرا تولید کرد و رهبر معظم انقلاب اسلامی به آن تداوم و نیرو بخشیدند و این باعث نوعی مقاومت در مقابل استکبار شد.
وی افزود: اسرائیل در تلاش است تا قدس را بعنوان پایتخت خود انتخاب نماید و ما این عمل را محکوم می نماییم. قدس محور وحدت در جهان اسلام و نخستین قبله گاه مسلمانان است و محل عروج پیامبر اکرم(ص) در اینجا قرار دارد و این سرزمین مقدس متعلق به همه مسلمین جهان است. روز قدس، روز وحدت جهان اسلام و محکوم کردن حرکت های استکباری در ظلم به ملت مظلوم فلسطین است. در این راستا ما باید همواره تلاش نماییم تا وحدت را در جهان اسلام حفظ نماییم، وحدتی که زیر چتر رسول اکرم(ص) شکل می گیرد.
وی افزود: در دنیای امروز مشاهده می نماییم که مستکبران جهان با تقسیم بندی کشورهای اسلامی تلاش کردند تا وحدت امت اسلام را بشکنند و با تجزیه کشورهای بزرگ اسلامی مثل عثمانی و ایران و... و با تأسیس دولت های مختلف که هر کدام از دولت ها با دولت دیگری دارای شقاق و اختلاف مرزی یا غیر مرزی است، تلاش کردند تا از این که ما در غرب آسیا شاهد یک امت واحده باشیم، جلوگیری نمایند و با جداسازی کشورهای عربی از همدیگر و با ایجاد تفرقه و تولید ادبیات تکفیر و توهین تلاش می کنند، پروژه خویش را جلو ببرند.

قدس محور اتحاد مسلمانان است
راغده المصری استاد دانشگاه و محقق لبنانی در وبینار بین المللی «تحریر القدس» که عصر امروز دوشنبه 16 اسفند به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد، عنوان کرد: 27 رجب مسلمانان توانستند بیت المقدس را از اشغال بیشتر از 90 ساله صلیبی ها آزاد کنند. این پیروزی بزرگ علل و معانی زیادی دارد که تا به امروز منعکس شده است.
وی با بیان این مطلب اضافه کرد: بیت المقدس شهر مبارکی است که معراج رسول خدا(ص) از آنجا صورت گرفت و قلب مسلمانان به آن متعلق می باشد و برای آزادی این شهر ارتش اسلامی خیلی از گروه ها و احزاب با مذاهب و گرایش های مختلف از کشورهای متعدد همچون یمن، حجاز، مصر، شام، بین النحرین، عراق و... مشارکت داشتند. که همه اینها را حب جهاد و ارزشمندی قدس و حب آزادی کشورهای اسلامی و رفتن به سمت عدالت خواهی به دور هم جمع کرده بود.
محقق لبنانی تصریح کرد: مسلمانان در هیچ مقطعی از زمان خسته نشدند و بارها برای آزادسازی قدس تلاش کردند. در آن زمان که علیرغم وجود دولت ها و گرایش های گوناگون، وجود حکما و امرای مختلفی که مبادرت به فروش قدس کردند، اما برخی پیرامون قدس متحد شدند و بنابراین قدس محور اتحاد مسلمانان است و آنها را پیرامون قضایای عادلانه متحد می کند. اما در این میان ادعاهای دروغین برخی بر ما آشکار می شود که روابط را نرمال سازی و از حقوق ملت فلسطین چشم پوشی می کنند.
وی تاکید کرد: برای ما ثابت شده است که مسلمانان هر چه هم از زمان می گذرد، همچنان متعهد به مسأله ی فلسطین هستند و به این مسأله بعنوان یک مسأله محوری برای اتحاد می نگرند.
راغده المصری عنوان کرد: ما مطمئنیم که بزودی قدس را آزاد خواهیم کرد و از آن چشم پوشی نخواهیم کرد. ما به هیچ نوع نرمال سازی روابط و هیچ قرارداد دیگری که با اسرائیل بسته می شود، اهمیت نخواهیم داد. ما قدس را آزاد و آنرا عربی- اسلامی می خواهیم.
محقق لبنانی در انتها اظهار داشت: هزاران درود بر قهرمانان مجاهد که خویش را برای قدس فدا می کنند و درود بر تمام کسانی که به مسأله فلسطین یاری می رسانند و نرمال سازی روابط را مردود می دانند. ما مطمئنیم که بزودی در قدس نماز خواهیم خواند و پیروزی بسیار نزدیک است.
مکارم اخلاق از نکات بسیار کلیدی بعثت رسول خدا (ص) است
لیندا طبوش استاد دانشگاه و رئیس مرکز فرهنگی «احتوی» در لبنان، عصر امروز دوشنبه ۱۶ اسفند در وبینار «تحریر القدس» که از جانب مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و با حضور شخصیت های برجسته جهان اسلام برگزار شد، ضمن تبریک عید مبعث رسول اکرم(ص) به همه مسلمانان جهان اظهار داشت: مبعث پیامبر اسلام (ص) نقطه ای برای بشریت است تا انسان از آن جایگاه برای رسیدن به کمال انسانی تلاش کند، آن کمالی که خداوند متعال به خاطر آن، رسول خدا را مبعوث فرموده و ایشان را رحمتی برای همه جهانیان قرار داده است.

وی اضافه کرد: پیامبر اسلام نجات دهنده بشریت از جهل مرکب است. مبعث پیامبر هم سفر از حق به سمت خلق است، و بهترین سفیر برای این سفر، بهترین یاور انسان ها یعنی حضرت رسول اکرم (ص) بودند.

این استاد لبنانی افزود: در قرآن کریم حقایق خیلی از رسول خدا (ص) بیان شده است ازاین رو، پیامبر اکرم (ص) و خاندان ایشان قرآن ناطق هستند و قرآنی که در دست مسلمانان است قرآن صامت است. بدین جهت حقایق و تجلیات قرآن کریم در وجود رسول خدا تجلی یافته است.

طبوش ضمن اشاره به ۳ نکته مهم درباره بعثت پیامبر (ص) که همچون ضروریات زندگی هر انسان مؤمنی است، اظهار داشت: نکته اول نبوت و دعوت پیامبر بر مبنای عقل و تعقل بود چون که قرآن کریم ما را به تعقل فراخوانده و در خیلی از احادیث معصومین (علیهم السلام) مساله عقل و تدبیر بسیار مهم شمرده شده چونکه تمام اعتقادات و رفتار ما در گرو عقل و تعقل است.

وی همینطور درباره معراج پیامبر اسلام (ص) که بر مبنای اعتقاد اهل سنت در ماه رجب بوده است هم اظهار داشت که معراج آن حضرت مقدمه ولادت امام حسین (ع) در سوم ماه شعبان است.

این استاد دانشگاه درباره نکته دوم بعثت پیامبر هم اظهار نمود: نکته دوم بعثت، مساله تعقل در عبودیت است. بعثت پیامبر (ص) عبودیت خداوند متعال است، یعنی خداوند متعال ما را به عبودیت از راه تعقل و تفکر دعوت کرده است فلذا ما از عقل خود به شکل صحیح در راه عبودیت خداوند استفاده می نماییم.

طبوش به فرموده امام صادق (ع) اشاره نمود و اظهار داشت: امام ششم شیعیان در اینباره فرموده اند: «العقل ما عُبِدَ به الرحمانُ و اکتُسِبَ به الجنان» (عقل چیزیست که بوسیله آن خدا پرستش شود و بهشت بدست آید) (اصول کافی/ج1/ص11) این عقل حقیقی است که رسول خدا (ص) از ما خواسته است.

وی درباره نکته سوم بعثت که نکته ای عملی است اظهار نمود: نکته سوم مکارم اخلاق است. چون که پیامبر می فرماید: «انما بعثت لأتمم مکارم الاخلاق» یعنی پیامبر اسلام (ص) برای تمام کردن مکارم اخلاق مبعوث شده اند.

استاد دانشگاه لبنان در انتها تاکید کرد: خداوند متعال حضرت رسول(ص) را به علت اخلاق بسیار نیکوی ایشان برگزیدند. ما امروز شدیداً نیازمند اخلاقی چون اخلاق رسول خدا (ص) در گفتار و رفتار خود هستیم؛ چون که معلم اول همه انسان ها رسول خدا(ص) است.
** پاکستان همواره حامی ملت فلسطین است
سمیعه راحیل قاضی نماینده سابق مجلس ملی پاکستان ضمن اشاره به عشق و مودت مسلمانان به قبله اول و سرزمین انبیاء و محل معراج پیامبر یعنی بیت المقدس که جزو باور و عقیده مسلمانان جهان است، اظهار داشت: بیت المقدس سومین مکانی است که برای ما بسیار مقدس است و مردم شبه قاره این افتخار را دارند که در سال ۱۹۳۰ میلادی نهضت کمک به فلسطین و همینطور روز همبستگی با فلسطینیان را راه اندازی کردند.
وی افزود: وقتی ۲۳ مارس ۱۹۴۰ میلادی در شهر تاریخی لاهور قرارداد پاکستان به انگلیسی ها عرضه و به استقلال پاکستان منجر گردید، در همان زمان به دستور محمد علی جناح بنیانگذار پاکستان، قرارداد فلسطین را هم صادر کردند که به باعث آن فلسطین یک کشور مستقل و آزاد شمرده می شد و از آن زمان تاکنون، پاکستان آشکارا به این قرارداد عمل می کند.
قاضی تصریح کرد: بنیانگذار پاکستان و مردم شبه قاره مخالف تقسیم اراضی فلسطین بودند و تصمیم شهرک سازی یهودیان در فلسطین را یک تصمیم نابجا دانسته، به این مساله اعتراض کردند و آنرا ریخته شدن خون عدالت بر زمین عنوان کردند.
قاضی تاکید کرد: ما مسلمانان شبه قاره حمایت غیر مشروط خود از ملت فلسطین را اعلام می نماییم. زمانی که رژیم غاصب اسرائیل بر سرزمین مسلمانان چیره شد، بنیانگذار پاکستان عنوان نمود که اسرائیل خنجری است که در قلب امت اسلامی فرو رفته است. این یک رژیم جعلی است که مسلمان هیچ گاه آنرا نخواهند پذیرفت.
وی اضافه کرد: نخست وزیر کنونی پاکستان یعنی عمران خان هم همین مواضع بنیانگذار پاکستان را در یکی از مصاحبه های تلویزیونی خود تکرار کرده است و همچنین پارلمان و مجلس سنای پاکستان مستمراً در پشتیبانی از ملت فلسطین تاکید می کنند.
** قلب مردم پاکستان برای فلسطین می تپد
وی افزود: در نوامبر سال ۱۹۴۷ و زمانی که مساله تجزیه فلسطین عنوان شد و پاکستان فقط سه ماه از عمرش گذشته بود، دیده بان پاکستان در سازمان ملل به طور مفصل مساله فلسطین را بررسی کرد و هیچ گاه کمک های مالی، تسلیحاتی، معنوی و سیاسی خویش را از مردم فلسطین دریغ نکرد.
قاضی خاطرنشان کرد: پاکستان شاید در سطح جهان تنها کشوری است که در گذرنامه آن به طور واضح نوشته شده است که «با این گذرنامه نمی توانید به اسرائیل سفر کنید». قلب مردم پاکستان هنوز هم برای مردم فلسطین می تپد و امروز هم درد و رنج مردم غزه را احساس می کنند.
این بانوی دولتمرد پاکستانی تاکید کرد: امروز در شرایطی که کشورهای جهان مساله نرمال سازی روابط با رژیم صهیونیستی را مطرح می کنند مردم پاکستان با ملت فلسطین، گره خورده و در کنار مسجد الاقصی ایستاده اند.
وی در مورد جماعت اسلامی پاکستان هم توضیح داد: جماعت اسلامی از زمان تأسیس، حامی فلسطین بوده است. رئیس این نهضت سید ابوالاعلی مودودی عشق خاصی به فلسطین داشت و کتاب ها و مقالات ایشان درباره فلسطین مورد استفاده مردم شبه قاره و حتی مسلمانان جهان است.
این بانوی پاکستانی با اشاره به اینکه فلسطین یکی از مهم ترین موضوعات در جلسات پاکستانی ها است، اظهار داشت: ما پاکستانی ها برای فلسطین اجلاسیه، راهپیمایی و تظاهرات برگزار می نماییم، و دولت و ریاست جمهوری پاکستان توجه ویژه ای به این مساله مبذول می دارند.
وی همینطور از ملت مظلوم کشمیر هم یادی کرد و اظهار داشت: آنها هم در ۷۴ سال گذشته شکار ظلم و استبداد هند هستند؛ مادران، خواهران و دختران کشمیر هم منتظر استقلال هستند. آنها هم مظلوم واقع شده اند بنابراین درخواست می کنم که وقتی برای اهل فلسطین گرد هم می آییم، برای مردم کشمیر هم گرد هم آمده و با همه کسانی که در جای های مختلف این عالم تحت ظلم و ستیزه جویی استبداد و استکبار واقع شده اند ابراز همدردی کرده و عهد نماییم که برای آنان قیام نماییم.
** همه مسلمانان برای آزادسازی قدس بکوشند
شیخ بهاء الدین نقشبندی از علمای اقلیم کردستان عراق هم اظهار داشت: قدس مکانی است که از دیرباز مورد توجه عموم مسلمانان جهان به جز وهابیت بوده است. قدس محل ظهور ادیان ابراهیمی و محل قبور پیامبران الهی و ابرار و همینطور محل عروج رسول اکرم (ص) و قبله گاه اول مسلمین است و خداوند پنج بار در قرآن کریم قدس را برکت داده است.
وی اضافه کرد: قدس از آن همه مسلمانان است. ازاین رو بر هر مسلمانی واجب است که در آزادسازی آن بکوشد. قدس شریف حالا در چنگال رژیم غاصب اسرائیل است، بنابراین همه مسلمین باید متحد و همدل باشند تا قدس هرچه سریعتر آزاد شود.
نقشبندی ضمن اشاره به این که وهابیان همه مسلمانان را تکفیر می کنند، اظهار داشت: آنها همه مسلمانان را به قتل می رسانند و تلاش می کنند که مساله قدس را به جهان عرب مربوط سازند. اما آنها بی خبرند که مقام معظم رهبری پرچم آزادی قدس شریف را در دست گرفته اند و ان شاءالله در اسرع وقت، قدس از دست صهیونیسم و افکار پلید وهابیت آزاد خواهد شد.
وی تاکید کرد: آمریکا و اسرائیل با دخالت در امور کشورهای اسلامی و ایجاد جنگ، تمام جهان اسلام را نابسامان کرده اند و این کار را از راه وهابیان انجام می دهند و تا وقتی که حمایت آمریکا و صهیونیسم و عده ای از کشورها از وهابیت قطع نشده است، در جهان اسلام صلح و صفا و خدمت به اسلام نخواهد بود.
این عالم اهل سنت عراقی به نقش جمهوری اسلامی ایران در پشتیبانی از قدس شریف اشاره نمود و اظهار داشت: نقش فعال و دلسوزانه جمهوری اسلامی ایران جای دلخوشی و اطمینان است.
وی تاکید کرد: مساله قدس و مبارزه برای آزادسازی آن از شر رژیم غاصب صهیونیستی یکی از موضوعات کلیدی و پرتکرار در بیانات رهبر انقلاب اسلامی است، که این مساله به کوری چشم وهابیت، جای تشکر و قدردانی و دعای خیر دارد.
منبع:

1400/12/17
21:24:08
5.0 / 5
610
تگهای خبر: ادیان , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳