قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
وزیر علوم در دیدار با دانشجویان؛

دوره منش استادی برای اعضای هیات علمی تازه استخدام اجرا می شود

دوره منش استادی برای اعضای هیات علمی تازه استخدام اجرا می شود

به گزارش قائم وزیر علوم با اشاره به این که تدریس دانشگاه علاوه بر دانش نیازمند مهارت های معلمی است، اظهار داشت: طرح برگزاری منش استادی درحال تدوین است و برای اعضای هیأت علمی که بتازگی جذب شده اند، اجرا می شود.به گزارش قائم به نقل از مهر به از وزارت علوم، محمدعلی زلفی گل در دیدار با نمایندگان بسیج دانشجویی، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان و دفتر تحکیم وحدت اظهار داشت: دانشجویان در دیدارهای خود با دقت و نکته سنجی مشکلات را مطرح می کنند که شنیدن آنها برای مسئولان نعمت است ولی در کنار طرح مشکلات، از دانشجویان که از نخبگان ما هستند؛ انتظار می رود راهکارهای پیشنهادی هم ارایه کنند.
وی به دانشجویان سفارش کرد در کنار طرح دغدغه های خود بصورت شفاهی در دیدار با مسئولان، نسبت به انتشار کتبی دغدغه های خود در رسانه ها هم اقدام نمایند تا اثربخشی و فراگیری بیشتری داشته باشد.
مطالبات متناسب با امکانات باشد
وزیر علوم در پاسخ به تعدادی از انتظارات دانشجویان حاضر در نشست درباب اختصاص خوابگاه به همه دانشجویان متأهل غیربومی، افزایش اعضای هیئت علمی، تغییر سرفصل های درسی و برگزاری کامل دوره های مهارت آموزی برای دانشجویان اظهار داشت: انتظارات از مسئولین باید متناسب با اختیار آن مسئول و امکانات در اختیار وی باشد.
وی اضافه کرد: وزارت علوم در حد بودجه و امکانات خود برای ساخت خوابگاه تلاش می کند و حتی از ظرفیت خیّرین نیز در این راه بهره می برد ولی حل کامل این مشکل زمان بر و محتاج اعتبارات بیشتر است.
زلفی گل درباب کمبود تعداد اعضای هیئت علمی در بعضی دانشگاه ها اظهار داشت: جذب اعضای هیئت علمی نیازمند بودجه و ردیف استخدامی است که در اختیار سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی است و در هماهنگی با این سازمان ها انجام می گیرد و مشکلی نیست که وزارت علوم بتواند به تنهایی آنرا حل کند.
در حل مشکلات بر پژوهش های علمی تکیه می کنیم
وزیر علوم با اشاره به طرح ضرورت بازبینی متون کتاب درسی متناسب با نیازهای روز جامعه اظهار داشت: وزارت علوم بدون پژوهش تصمیم نمی گیرد و درباب این بحث، طرح پژوهشی نحوه تدوین کتب درسی دانشگاه ها در مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در حال انجام می باشد تا شیوه علمی و استاندارد تألیف کتب درسی احصاء و اعلام گردد.
وی درباب بحث مهارت آموزی به دانشجویان نیز اظهار داشت: برگزاری مهارت آموزی در بخش صنعت یا حوزه های دیگر نیاز به زیر ساخت های اجرائی، فرهنگی و اداری دارد و نیازمند یک همکاری بین بخشی و حتی تصویب برخی قوانین است.
زلفی گل با اشاره به این که حضور دانشجویان در صنایع بزرگ و کوچک می تواند آنان را با شرایط بازار کار آشنا کند اظهار داشت: سامانه نیازها و ایده ها (نان) برای ارتباط نظام مند حوزه علم با حوزه صنعت طراحی شده است و در روز معلم رونمایی می شود.
برگزاری دوره منش استادی برای اعضای هیات علمی تازه استخدام
وزیر علوم با اشاره به این که تدریس دانشگاه علاوه بر دانش و تخصص نیازمند مهارت های معلمی و تدریس و هنر برقراری ارتباط با دانشجویان است اظهار داشت: طرح برگزاری منش استادی با همکاری معاونت آموزشی، معاونت فرهنگی و مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی درحال تدوین است و برای اعضای هیئت علمی که بتازگی جذب شده اند، اجرا می شود.
وی اظهار داشت: از کارهای فرهنگی و اجتماعی دانشجویان حمایت می نماییم و به دانشگاه ها ابلاغ کردیم که ۳ درصد بودجه هر دانشگاه به کارهای فرهنگی اختصاص پیدا کند چونکه مشارکت دانشجویان در کارهای فرهنگی، نشاط و امید را به محیط دانشگاه می آورد و دانشجویان را مسئولیت پذیر می کند.


منبع:

1401/02/05
14:25:59
5.0 / 5
546
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳