قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
معاون فرهنگی دانشگاه تهران:

مقررات پوشش دانشجویی برای سه دهه قبل است

مقررات پوشش دانشجویی برای سه دهه قبل است

به گزارش قائم، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران اظهار داشت: بخشنامه مدونی درباره پوشش و حجاب در دانشگاه از سال ۱۳۷۴ تدوین شده است و هر چند سال یکبار به روزرسانی می شود.به گزارش قائم به نقل از دانشگاه تهران، هادی بهرامی احسان در نشست پرسش و پاسخ دانشجویی با عنوان «قانون پوشش» که در دانشکدگان هنرهای زیبا و به میزبانی بسیج دانشجویی برگزار شد، اظهار نمود: آیین نامه مدونی درباره پوشش و حجاب در دانشگاه از سال ۱۳۷۴ و حتی از قبل آن تدوین شده است و هر چند سال یکبار به روزرسانی می شود.
بهرامی احسان خاطرنشان کرد: آخرین مورد ابلاغ گردیده درباره پوشش دانشجویی، در ارتباط با آیین نامه انضباطی ابلاغی دکتر منصور غلامی وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت گذشته است.
وی ضمن اشاره به الگوهای نامتعارف ناشی از سبک زندگی بشر امروز، اظهار نمود: حجاب و عفاف را باید با هم دید چون که عفاف یک زندگی و رفتار مبتنی بر قواعد و چارچوب است و فرقی نمی کند که برای خانم ها یا آقایان باشد.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران اضافه کرد: امروز سبک زندگی انسان به علت دگرگونی های بنیادینی که خود انسان در آن ایجاد کرده، درگیر مسائل و چالش هایی است که جهان پیرامون را به شکل عمیقی تحت تاثیر قرار داده است. جهان متحول امروز به شدت تحت تاثیر سبک زندگی نادرست برخی افراد است که باید درباره تغییر این سبک زندگی چاره اندیشی کرد.
بهرامی احسان با اشاره به اینکه مهم ترین مأموریت دانشگاه، آموزش زندگی سالم می باشد، اظهار داشت: این تلقی و تعریف از دانشگاه که جایی برای آموزش دروس تخصصی است و دانشجو فقط در آنجا باید یک حوزه تخصصی را فرا گیرد و بعد به دنبال شغل خود برود، درست نیست، چونکه این فرضیه دیگر کاملاً مردود است.
وی اضافه کرد: اگر دانش تخصصی را در سطح عالی بیاموزیم اما مبانی لازم برای یک زندگی سالم را فرا نگیریم، آن تخصص برای این زندگی مفید نخواهد بود. در افق تخصص گرایی، نیازمند بازبینی یک زندگی سالم هستیم تا بتوانیم برای تغییر و ایجاد یک نگاه مثبت به آینده کمک نماییم.
معاون دانشگاه تهران در پاسخ به سوالی در خصوص این که برخی نارسایی های فرهنگی در دانشگاه ناظر بر عملکرد مسؤلان فرهنگی است، اظهار داشت: دوره جدید مدیریتی دانشگاه تهران فعالیت خویش را از مهر ماه ۱۴۰۰ با شعار «جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین با رویکرد مسئولیت پذیری اجتماعی» شروع کرده است و امیدوارم بتوانیم با رویکرد اقناعی و بر طبق آموزه های قرآنی، به فهمی مشترک در زمینه موضوعات اجتماعی دست یابیم.
وی بیان نمود: دانشگاه در حوزه فرهنگ و فعالیتهای فرهنگی کارنامه قابل قبولی نداشته است. برخی مسائلی که امروز دغدغه دانشجویان است و از مسؤلان حاضر در دانشگاه سوال می کنند، در ارتباط با امروز نیست بلکه برای سالهای قبل تر است. آیا مساله حجاب در سالهای قبل که آموزش حضوری داشتیم، مبحث فرهنگی قابل طرح و بررسی نبود؟ بنده بعنوان یک هیئت علمی که در سالهای قبل هم در فضای دانشگاه حضور داشته ام، اذعان می کنم که کار جدی در حوزه فرهنگ نکردیم.
بهرامی احسان با تکیه بر این که ترغیب به رعایت حجاب نیازمند اقناع سازی است، تصریح کرد: دستیابی به مؤلفه های یک زیست سالم، نه به صورت آیین نامه ای ممکن می شود و نه با برخورد قهری به نتیجه می رسد.
وی خطاب به دانشجویان اظهار نمود: دغدغه ام برای یک زندگی سالم، فقط مبحث حجاب نیست. بلکه تغییر نگرش، تنظیم و تشویق به رفتار عفیفانه و رفتار مبتنی بر زندگی سالم حاصل نمی گردد مگر ارتقای مهارت در زندگی با رویکرد اقناعی صورت گیرد.


منبع:

1401/02/06
23:33:25
5.0 / 5
605
تگهای خبر: آموزش , دكتر , دین , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱