قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

باید تسهیل گر تولید محتوا در فضای مجازی باشیم

باید تسهیل گر تولید محتوا در فضای مجازی باشیم

به گزارش قائم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از لزوم تولید محتوای خوب و فعالیت در این حوزه از جانب هنرمندان سخن گفت و اضافه کرد: اگر تولید محتوا در فضای مجازی یکی از وظایف ماست باید تلاش نماییم تا حوزه فرهنگ و هنر یک تسهیل گر در این حوزه باشد و موانع را برطرف کند.


به گزارش قائم به نقل از ایرنا، محمدمهدی اسماعیلی روز سه شنبه در آیین اختتامیه سوگواره ملت امام حسین(ع) ضمن اشاره به دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع) در سالن سینمایی وزارت ارشاد اظهار داشت: تمام افتخار ما محبت امام حسین(ع) است و بیشترین وظیفه ما این است که با ابزار هنر این محبت را در بین مردم گسترش دهیم و کار ماندگار آن کاری است که با محبت خاندان گره بخورد.
وی اظهار داشت: برای دهه کرامت برنامه های ویژه داریم. مثلاً یک میلیون نفر در مسابقات کتابخوانی امام رضا(ع) شرکت کردند. بنیاد بین المللی امام رضا(ع) برنامه های مفصلی را برای این دهه تدارک دیده است.
اسماعیلی با تجلیل از برگزارکنندگان سوگواره بین الملل ملت امام حسین (ع) اضافه کرد: این سوگواره پایان ندارد و این آخر فصل اول آن است. حوزه فرهنگ و هنر یک ابزار است. شبکه های خارجی درباره این سخن من که هفته پیش گفتم موضع گرفتند اما افتخار هنرمندان ما این است که با درخشش هنری آموزه های دینی را در چارچوب هنرهای مختلف آن ابراز می کنند. مثلاً استاد محمود فرشچیان با تابلوی «عصر عاشورا» نام خویش را بعنوان خادم امام حسین (ع) جاودانه کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کاری که استاد فرشچیان در طراحی ضریح امام رضا(ع) انجام داده است هم اینچنین است که لطف الهی را که شامل حالش قرار داده در خدمت دین قرار داده است.
وی اظهارداشت: اتفاقی که چند روز پیش رخ داد گمراهی و ضلالت بود اما جلوی درخشش خورشید را نمی توان گرفت و این محبت امام است و تمام افتخار ما محبت امام حسین (ع) است و بیشترین وظیفه ما این است که با ابزار هنر این محبت را در بین مردم گسترش دهیم و کار ماندگار آن کاری است که با محبت خاندان گره بخورد.
اسماعیلی از لزوم تولید محتوای خوب و فعالیت در این حوزه از جانب هنرمندان سخن گفت و اضافه کرد: اگر تولید محتوا در فضای مجازی یکی از وظایف ماست باید تلاش نماییم تا حوزه فرهنگ و هنر یک تسهیل گر در این حوزه باشد و موانع را برطرف کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به جهانی شدن سرود سلام فرمانده اظهار داشت: این شکوه فرهنگ شیعه و هنر انقلابی را به رخ جهانیان می کشد. ده ها هزار کوچک و بزرگ با هم عشق به امام زمان را این گونه زمزمه کنند و نهادهای فرهنگی باید تسهیل کننده این برنامه ها باشد.
وی بیان نمود: شعار ما نهضت بازگشت به مساجد است و هر کاری پرارزش می شود که با مسجد گره بخورد. به مصلاهایی بودجه داده می شود که برنامه های مختلف فرهنگی و هنری در آن صورت گیرد. ما زمینه های نهضت بازگشت به مسجد را زنده نماییم. مصلاها باید محل رجوع نوجوانان و مردم باشد. باید ریل گذاری های گذشته را به سمت برنامه های متعالی تغییر دهیم.
اسماعیلی اظهارداشت: هر چه داریم ثمره اخلاص امام خمینی (ره) است که عمر خویش را صرف خدمت به مردم کرد و امروز سخنانش منشور کار ماست. فرمایش های امام و رهبر انقلاب برای همیشه تابلویی است که کارهای خویش را با آن می سنجیم.
معرفی برگزیدگان
بیش از ۱۱ هزار اثر به دبیرخانه سوگواره ارسال شد که در حدود چهار هزار اثر در بخش عمومی و ۶ هزار و ۹۰۰ اثر در بخش حرفه ای بوده است. در بخش عمومی چهار اثر و در بخش حرفه ای ۳۹۹۰ اثر انتخاب و ۱۷ اثر انتخاب|شد. همینطور ۱۴۱ خبر و مصاحبه در بخش خبرگزاری ها و رسانه ها و ۳۴۰ اثر از دیگر کشورها به دبیرخانه ارسال شده بود.
برگزیدگان بخش عکس و فیلم (مهر محرم)/
رتبه اول تک عکس ملی به مجید خالقی مقدم رسید و رتبه اول مجموعه عکس ملی به امین رحمانی. همینطور رتبه اول تک عکس بین المللی به حسین حاجیلری و رتبه برتر فیلم کوتاه به میلاد امینی موحد رسید.
سید رضا سیدفاتحی بعنوان رتبه برتر مستند کوتاه ارائه شد و رتبه برتر پویانمایی را علیرضا اسماعیلی نژاد گرفت.
علی علیجان زاده به رتبه برتر موشن گرافیک دست یافت و رتبه برتر نماهنگ به علی تقوایی تعلق گرفت.
موفقیت عکاسان ایرنا در سوگواره ملت امام حسین (ع)
مریم آل مومن دهکردی رتبه برگزیده تک عکس ملی / عکاس مرکز شهرکرد ایرنا
علی ابک رتبه برگزیده تک عکس/ عکاس مرکز سمنان ایرنا
بخش گرافیک و آفرینش های ادبی (اشراق)
رتبه برتر داستان کوتاه به مجتبی صفدری، فیلمنامه به اسماعیل عظیمی و عکس نوشته به زهرا اسحاقیان رسید و در بخش صوت و رادیو (بوی سیب) دانیال دفتری بروجنی توانست رتبه اول آکاپلا (موسیقی بدون ساز) را از آن خود کند و رتبه اول مستند رادیویی به صورت مشترک به عفت جمالی پور و مینا نیکانیک رسید.
اولین سوگواره ملت امام حسین (ع) با تلفیق سوگواره های اشراق، بوی سیب و مهر محرم و با همکاری مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی، سازمان بسیج رسانه و شبکه جهانی ولایت با عنوان سوگواره ملت امام حسین(ع) در دو بخش مردمی و حرفه ای برگزار گردید. شرکت کنندگان در بخش مردمی به تولید و انتشار محتوا با هشتگ #ملت امام حسین پرداختند و بخش حرفه ای شامل رسانه های تصویری، رسانه های مکتوب، صوتی و رادیویی، کنشگران فضای مجازی، طراحی و گرافیک، خادمین رسانه های حسینی و بین الملل بود.منبع:

1401/03/12
23:14:55
5.0 / 5
336
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم