قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رتبه بندی جهانی ۲۰۲۳ منتشر شد؛

6 دانشگاه از ایران در جدید ترین رتبه بندی جهانی کیو اس سال 2023

6 دانشگاه از ایران در جدید ترین رتبه بندی جهانی کیو اس سال 2023

رتبه بندی جهانی کیو اس سال ۲۰۲۳ منتشر گردید و ۶ دانشگاه از ایران در جدید ترین نتایج این رتبه بندی حضور دارند.


به گزارش قائم به نقل از مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، دکتر منصوره صراطی مدیر گروه رتبه بندی ISC اظهار داشت: نتایج رتبه بندی سال ۲۰۲۳ کیو اس، در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ (۸ Jun) منتشر گردید. در این رتبه بندی ۱۴۲۲ دانشگاه از سراسر جهان مورد ارزیابی قرار گرفت. صراطی اظهار داشت: در رتبه بندی اخیر کیو اس ۶ دانشگاه از ایران حضور دارند. دانشگاه صنعتی شریف با رتبه ۳۸۰ و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با رتبه ۴۴۳ به ترتیب دانشگاه های اول و دوم ایران هستند و دانشگاه تهران با رتبه ۵۱۰-۵۰۱ در رتبه سوم قرار دارد. وی ادامه داد: دانشگاه علم و صنعت ایران با رتبه ۵۴۰-۵۳۱، دانشگاه شیراز با رتبه ۸۰۰-۷۵۱ و دانشگاه شهید بهشتی با رتبه ۱۲۰۰ -۱۰۰۱ دیگر دانشگاه های حاضر در این رتبه بندی هستند. در رتبه بندی کیو اس در سال۲۰۲۳ چهار دانشگاه ایران نسبت به سال قبل از لحاظ رتبه ارتقا پیدا کرده اند. مدیر گروه رتبه بندی ISC اظهار داشت: بر مبنای حضور سه دانشگاه صنعتی در این رتبه بندی که نیمی از دانشگاه های حاضر را می سازند و دو دانشگاه اول هم دانشگاه صنعتی هستند، میتوان اظهار داشت که دانشگاه های صنعتی به نسبت این که تعداد آنها از دانشگاه های جامع و علوم پزشکی کمتر است در این رتبه بندی عملکرد بهتری داشته اند. عملکرد دانشگاه های کشور در رتبه بندی جهانی کیو اس در سالهای مختلف در جدول زیر نشان داده شده است:
وی اظهار داشت: در این رتبه بندی تعداد ۲۶ کشور اسلامی حضور داشته اند. در بین کشورهای اسلامی کشور مالزی و ترکیه با ۲۴ دانشگاه و اندونزی و قزاقستان و عربستان سعودی با ۱۶ دانشگاه بیشترین تعداد حضور را دارند. کشورهای فلسطین و قرقیزستان برای نخستین بار در این رتبه بندی حضور دارند.
صراطی اظهار داشت: موسسه تکنولوژی ماساچوست MIT (آمریکا)، دانشگاه کمبریج (انگلیس) دانشگاه استنفورد (آمریکا)، دانشگاه آکسفورد (انگلیس)، دانشگاه هاروارد(آمریکا)، موسسه تکنولوژی کالیفرنیا یا کلتک (آمریکا)، امپریال کالج لندن (انگلیس)، دانشگاه یو سی ال (انگلیس)، موسسه فناوری زوریخ (سوئیس)، دانشگاه شیکاگو (آمریکا) به ترتیب ۱۰ دانشگاه برتر جهان رتبه بندی سال ۲۰۲۳ کیو اس شناخته شدند. دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) در رتبه جهانی۱۱ قرار دارد. وی افزود: رتبه بندی کیو اس توسط مؤسسه «کاکارلی سیموندز» در کشور انگلستان انجام می گیرد و عملا از سال ۲۰۱۰ به صورت مستقل دانشگاه های دنیا را مورد ارزیابی قرار می دهد. روش شناسی رتبه بندی جهانی کیو اس بر مبنای دامنه گسترده ای از فعالیتهای دانشگاهی طراحی شده است. مدیر گروه رتبه بندی ISC عنوان کرد: دانشگاه ها توسط ۶ شاخص در چارچوب ۴ حوزه کلی آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین المللی سازی ارزیابی می شوند. وی ادامه داد: این رتبه بندی بررسی شهرت دانشگاه با وزن ۴۰ درصد، ارزیابی کارفرمایان با وزن ۱۰ درصد، نسبت اعضای هیئت علمی بین المللی با وزن ۵ درصد، نسبت دانشجویان بین المللی با وزن ۵ درصد، میزان استنادات به ازای هر عضو هیئت علمی با وزن ۲۰ درصد و نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو با وزن ۲۰ درصد جهت ارزیابی عملکرد دانشگاه ها بهره برده است. صراطی افزود: همینطور پایگاه رتبه بندی کیو اس در ارزیابی خود در شاخص مربوطه به اندازه گیری تأثیر پژوهش، اطلاعات پنج ساله موجود دانشگاه ها را در پایگاه استنادی اسکوپوس مورد بررسی قرار می دهد که در جدول زیر جزئیات مربوطه آمده است:منبع:

1401/03/21
10:16:13
5.0 / 5
546
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲