قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

سی و سومین كنفرانس وحدت اسلامی از رونمایی12 كتاب تا نماز وحدت شیعه و سنی

سی و سومین كنفرانس وحدت اسلامی از رونمایی12 كتاب تا نماز وحدت شیعه و سنی

به گزارش قائم مراسم افتتاحیه این كنفرانس پنجشنبه ۲۳ آبانماه با شعار «وحدت امت در دفاع از مسجد الاقصی» و با حضور رئیس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار گردید.به گزارش قائم به نقل از خبر آنلاین، در مراسم افتتاحیه سی و سومین كنفرانس وحدت اسلامی از آثار برگزیده علمی و تقریبی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی رونمایی گردید. این كتاب ها كه توسط پژوهشگاه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با همكاری نهادهای علمی و فرهنگی همچون شورای هماهنگی مدارس اهل سنت و مؤسسه فرهنگی دارالحدیث امسال تهیه، چاپ و انتشار یافته است، توسط رئیس جمهور و دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی رونمایی گردید.

فهرست كتاب های رونمایی شده:
موسوعه الاحادیث الفقهیه عند المذاهب الاسلامیه، فلسطین، از نهر تا بحر، المسجدالأقصی تاریخیأ، فقهیأ، سیاسیأ، المسلمون و اشكالیه الوحده، اهانه المقدسات الاسلامیه فی الفقه والقانون، الحجاب، دراسه اجتماعیه و فقهیه مقارنه، فقه الصلاه والسلام علی النبی و آله الكرام، سیدنا زین العابدین، آیین رفتاری مسلمانان با یكدیگر، مبانی شكل گیری تمدن اسلامی، جنگ از دیدگاه پیامبر اعظم(ص) و صعود چهل ساله در آیینه جهانی عناوین این كتاب هاست.
خلاصه سخنرانی آیت الله اراكی(دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی)
* از مقام معظم رهبری تشكر می كنم كه پرچم تقریب و وحدت را به اهتزاز درآوردند، از مقام ریاست جمهوری هم كه به این مراسم تشریف آوردند، تشكر می كنم. در ابتدای برنامه درخواست می كنم كه برای علو درجات شهدای اخیر فلسطین و شهدای مقاومت فاتحه ای قرائت كنید.
* امروز جبهه مقاومت بیشتر از هر زمان دیگری تقویت شده و در سراسر منطقه بر استقامت این جبهه شدت بخشیده است. همچون آثار این پیروزی جبهه مقاومت، گسترش پیام وحدت در جهان اسلام و به انزوا كشیده شدن جریان های تكفیری است. ما امروز با كمال خوشبختی اعلام می نماییم كه گفتمان وحدت غلبه پیدا كرده و در سراسر جهان اسلام، غالب است.
* امروز باید دفاع از مسجد الاقصی مورد عنایت قرار گیرد. امروز وظیفه مسلمین در دفاع از فلسطین، سنگین تر است و بیشتر از هر زمان دیگری، دفاع از فلسطین لزوم یافته است. امیدواریم این جمع بتواند در دفاع از فلسطین نقش مؤثری داشته باشد.
* باید تلاش نماییم با یكپارچگی مقاومت، مشت محكمی بر معامله قرن بزنیم. امروز ایران از هر زمان دیگری قوی تر است و با همت و راهنمایی مسؤلان، تهدید به فرصت تبدیل گشته است. به این معنا كه ما امروز تهدید تحریم را به فرصت خودسازی و خودكفایی تبدیل نموده ایم. در انتها یكبار دیگر از مهمانان این مراسم تشكر می كنم.
خلاصه سخنرانی آیت الله محمد علی تسخیری(رئیس شورایعالی مجمع جهانی تقریب)
* رفتار خیانت آمیز و منجر به تسلیم شدن، اصطلاحاتی مانند جنگ و صلح را وارد ادبیات سیاسی كرد كه هدف آن توجیه رفتار سازشگرایان بود. زمانی كه آمریكا در دهه ۸۰ میلادی نظم نوین جهانی را اعلام نمود و به نظام های منطقه ای و امنیتی همچون جهان اسلام اشاره نمود روند نرمال سازی روابط شكل گرفت.
* نرمال سازی روابط جلوه جدیدی از رفتارهای سازشگرایانه بود. در این راستا به رسمیت شناختن اسراییل از جانب برخی كشورها و ایجاد دفاتر حافظ منافع اسراییل در آنجا، گروه ها و حامیان اسراییل را تشكل رسمی داد.
* كنفرانس وحدت اسلامی نمونه كوچكی از وحدت امت اسلامی است و امت اسلامی، نمونه و الگوی امت واحده است كه به سمت خدا می رود تا زندگی ما را به كمال غایی خودش برساند.
نرمال سازی روابط با اسراییل توسط برخی كشورهای عربی از جانب محور مقاومت و جهان اسلام غیرقابل پذیرش است.
خلاصه سخنرانی شیخ عیسی قاسم (رهبر شیعیان بحرین)
* به وحدت خود بازگردید، با بازگشت شما به وحدت، كل زمین زنده خواهد شد وگرنه زمین مرده خواهد ماند و زندگی شبیه كویر خواهد شد. امت اسلامی امروز در مقابل یك امتحان سختی در دین خودش و در معرض آزمون پایداری است. موضع امت اسلامی در مورد فلسطین و مسجدالاقصی یك آزمون دشوار می باشد كه این امت یا متفرق می شود یا به وحدت اسلامی خود بازمی گردد.
* دشمن هم می داند كه قدرت امت در وحدت و یكپارچگی است. پرسش این است كه آیا درست است كه همه فلسطینیان در مقابل اسرائیل تنها بمانند؟ آیا درست است كه مردم تحت یوغ دشمنی این رژیم بمانند و فلسطین از دست برود و ما كاری را از پیش نبریم؟ فلسطین و قدس مساله یك امت است كه كل امت باید به پا خیزد.
* فلسطین با شور و هیجان باز پس گرفته نمی گردد بلكه باید همه امكانات بسیج شوند. هیچ ترس و واهمه ای نباید در مقابل دشمن باشد. اگر در راه فلسطین، همه امت به پا خیزند، بدون شك می توان انگیزه قدرتمند به همه داد كه در این حالت، اثر سریعتری خواهیم داشت. نباید از وظیفه خود سر باز زنیم، اگر به این مورد توجه نكنیم، عذاب الهی و آتش دوزخ بر ما فرود خواهد آمد، نباید دنیا را به آخرت فروخت ازاین رو به پا خیزید و مذاكره هم نكنید تا صلح را به ما بدهند چون با صلح می خواهند فلسطین را از ما بگیرند.
خلاصه سخنرانی عبدالستار السید( وزیر اوقاف سوریه)
* من از دمشق می آیم. دمشق كه همواره میزبان دختر پیامبر اكرم (ص) بوده است. دمشق افتخار دارد كه در خدمت حضرت رقیه (س) و حضرت زینب (س) باشد. دمشق قلب مقاومت و پایداری بوده و رهبر این كشور مقابل دنیای استكبار ایستاد و توانست جبهه مقاومت را از سوریه تا جمهوری اسلامی ایران تشكیل دهد.
* دمشق با هرگونه خشونت و افراط گرایی مقابله می كند. بنده حامل سلام ها و درودهای مردم دمشق و مردم حزب الله لبنان و مردم ایران هستم. ما هیچگاه اجازه نخواهیم داد كه لاابالی گری در شام حاكم شود. شام همان نور نشأت گرفته از پیامبر اكرم (ص) و ائمه اطهار است. آمریكا در هیچ شرایطی نتوانست كوچك ترین خدشه ای در اراده دو ملت ایران و سوریه وارد كند.
* امروز در سوریه مبحث بیت المقدس و فلسطین، یك مبحث اساسی است و دغدغه مهم ما مبحث فلسطین است چون كه فرزندان ما در ارتش جهان عرب، ضد صهیونیست ها در گذشته، جنگ و مبارزه كردند و جان خویش را از دست دادند. خط مقاومت، خط ایمان به خداست. امام حسین (ع) گفت «هرگز ذلت را نمی پذیریم» این شعار امروز هم در سراسر سوریه طنین انداز شده و ایران هم بعنوان یكی از كشورهای مقتدر، از این شعار حمایت كرده است. ما باید بدانیم كه مردم ما هیچگاه مقاومت را فراموش نمی كنند.
* وهابی هایی كه در حق مردم سوریه ظلم كرده و ملت ما را به خاك و خون كشیده اند، باید بدانند مقاومت خط ایمان به خداست.
خلاصه سخنرانی شیخ نعیم قاسم( معاون دبیر كل حزب الله لبنان)
* من با نگاه خوشبینانه ای به این كنفرانس نگاه می كنم.. چون عنوان این كنفرانس كه «سی و سومین دوره» است، مرا یاد ۳۳ روز مقاومت با اسرائیل و پیروزی حزب الله لبنان می اندازد؛ آن پیروزی نقطه عطف تاریخی در منطقه بود. بنده چهار نكته را می خواهم بگویم؛ اول آنكه وحدت در اهداف، قضایا و آرمان ها است.
* در فلسطین تمام عوامل وحدت اسلامی وجود دارد. هركس پرچم فلسطین را بر دوش دارد، پیروز می شود و هركس كه از فلسطین دست كشید، شكست خورد. روز قدس، یك روز جهانی است كه ویژه خود قدس نیست؛ روز رؤیارویی ملت های زیر ستم آمریكا و احیای اسلام است.
* مقاومت صرف نظر از زمینه های عقیدتی، محور است. راه احقاق حق، وحدت است. درست است كه هر انسانی مسئول است خویش را نجات دهد ولی ما مسئول هستیم كه همگی برای آزادی فلسطین بكوشیم. نرمال سازی با دشمن، نوعی جنگ نرم است و هیچگاه چاره نخواهد بود. دوم آنكه ما در مقابل ستم ها قوی تر هستیم دلیل آن هم حق و ایمانمان است.
* لبنان از سال ۱۹۸۲ در همه زمینه ها قدرت پیدا كرده و توانسته در مقابل اسرائیل و تكفیر، مقاومت كند و بجنگد. حالا در لبنان تحرك گسترده ای ضد فساد برگزار شده و آمریكا هم تلاش هایی دارد كه ما را مسئول این شلوغی ها بداند ولی مطمئناً شكست می خورد چون ما هم بخشی از این مردم هستیم.
* سوم آنكه ابراز وحدت یك نیرو است. ما باید نشان دهیم و بگوییم كه چه كسی هستیم. دشمنان ما از ما می خواهند كه وحدت خودمان را نشان ندهیم تا بتوانند بر ما پیروز شوند. ایران محور و رهبر مقاومت است و آیت الله خامنه ای و ولی فقیه، رهبر ما و امت اسلامی هستند. جنگ ایشان، جنگ ما و صلح ایشان، صلح ما است.
* ما در پشت شعارهای بی خودی، خودمان را پنهان نمی نماییم. چهارم آنكه تهاجم اقتصادی، نوعی اشغالگری است. ما ضد هر اشغالگری، مقابله می نماییم. چاره مقابله ما، مقاومت نظامی، فرهنگی و اقتصادی می باشد چون دو چاره بیشتر نداریم یا باید تسلیم شویم یا مقاومت نماییم كه ما چاره مقاومت و وحدت اسلامی را انتخاب كردیم.
* معامله قرن دستپخت صهیونیستی ـ آمریكایی است كه متأسفانه بعضی از رژیم های عربی هم كنار آن ایستاده اند
خلاصه سخنرانی عزت الرشق (یكی از رهبران حماس و جنبش مقاومت اسلامی)
*امت اسلامی با ایجاد وحدت می تواند حامی فلسطین باشد. در دیداری كه چند ماه پیش با مقام معظم رهبری داشتیم، ایشان گفتند كه «مسئله فلسطین، قلب امت اسلام است». بنده توطئه ها و تحریم های آمریكا را شدیداً محكوم می كنم. مردم فلسطین همواره مورد آماج حملات و توطئه های گوناگون دشمنان هستند اما ما توانستیم با مقاومت خودمان، دستاوردهای خوبی به دست بیاوریم. مردم ما با شهادت و پایداری خودشان در داخل فلسطین توانستند دشمن را از بین ببرند بنابراین پیروزی از آنِ ملت ماست.
* امروز در شهر قدس با جنایت صهیونیست مواجه هستیم، آنها به دنبال از بین بردن و نابودی هویت اسلامی ما و قبله مسلمانان هستند اما مردم ما همواره با وحدت خودشان توانستند ایستادگی كنند به شرط آنكه مردم جهان اسلام هم حمایت و كمك داشته باشند. حماس به دنبال این است كه انتخاباتی برگزار كند كه بتواند آینده مردم را به خوبی رقم بزند. ابتدا انتخابات پارلمانی و سپس انتخابات خودگردان برگزار می گردد. معامله قرن دستپخت صهیونیستی ـ آمریكایی است كه متأسفانه بعضی از رژیم های عربی هم كنار آن ایستاده اند و می خواهند كشور ما را چپاول كنند.
*همه مردم فلسطین معتقدند كه معامله قرن، توطئه بزرگی است كه باید از بین برود. اسرائیل نمی تواند بخشی از حل مساله فلسطین باشد. اگر كسانی بخواهند با استعانت از صهیونیسم، مساله فلسطین را حل كنند، از دشمنان ما هستند. شكستی كه صهیونیست داشته، نتیجه مقاومت مردم ماست. مقاومت و پایداری، بزرگترین دستاورد مردم ما است.
* قدس نخستین و آخرین پایتخت فلسطین خواهد ماند. درخواست ما از مهمانان اجلاس این است كه با گام های عملی خود، مانع تحقق معامله قرن شوند.

«نماز وحدت» به امامت علامه فرفور
نماز جماعت ظهر و عصر سی وسومین كنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با عنوان «نماز وحدت» به امامت علامه فرفور، از علمای برجسته سوریه در سالن اجلاس سران برپا شد.
بعد از برگزاری بخش اول مراسم افتتاحیه سی وسومین كنفرانس وحدت اسلامی نماز جماعت ظهر و عصر به امامت علامه فرفور، از علمای برجسته سوریه و رئیس مركز آموزشی علامه كفتارو برپا شد.
مراسم افتتاحیه این كنفرانس بامداد امروز پنجشنبه ۲۳ آبانماه با سخنرانی آیت الله محسن اراكی دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی رئیس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار گردید.
گزارش ویژه خبرآنلاین در هفته وحدت را به همراه شش یادداشت از چهره های علمی و فرهنگی با عنوان «فهم مشترك نخبگان برای وحدت » بخوانید.
/6262

1398/09/04
23:46:29
5.0 / 5
4409
تگهای خبر: آموزش , ائمه , اسلام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳