قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
با همكاری دانشگاه معارف؛

سرفصل های ۱۰ درس اصلی دروس معارف تغییر نمود

سرفصل های ۱۰ درس اصلی دروس معارف تغییر نمود

قائم: مدیریت امور دروس معارف با همکاری دانشگاه معارف اسلامی در امتداد اجرای طرح کوتاه مدت تحول در سرفصل های دروس معارف، سرفصل های 10 درس اصلی دروس معارف را تغییر داد.به گزارش قائم به نقل از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، به همت مدیریت امور دروس معارف اسلامی و دانشگاه معارف اسلامی با حضور تعدادی از اساتید مطرح گرایش مبانی نظری اسلام، طرح «مدیریت سیاست گذاری گرایش مبانی نظری اسلام» مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این جلسه حجت الاسلام دکتر حیدرزاده، حجت الاسلام دکتر پناهی، دکتر عباس بخشنده بالی، جناب دکتر محمد اصلانی، حجت الاسلام دکتر حمید کریمی، دکتر غلامحسین گرامی، دکتر ابراهیم نوئی، حجت الاسلام دکتر سید جواد احمدی، دکتر یحیی صباغچی، دکتر عبدالرسول مشکات، دکتر حسین مطیع، حجت الاسلام دکتر علی اکبر محمدی، دکتر رحیم دهقان، حجت الاسلام دکتر سعید حسنی، حجت الاسلام دکتر محمد مهدوی و … نکات خودرا درباب طرح بیان نمودند.
خاطرنشان می شود که بمنظور تحول بنیادین و مؤثر در ابعاد مختلف دروس معارف اسلامی، خصوصاً در زمینه متون و منابع، طرح تغییر گرایش ها، عناوین و سرفصل های دروس معارف اسلامی دانشگاه ها در قالب طرح طولانی مدت و در قالب طرح «مدیریت سیاست گذاری گرایش مبانی نظری اسلام» در حال انجام می باشد.
در همین راستا مدیریت امور دروس معارف با همکاری دانشگاه معارف اسلامی در امتداد اجرای طرح کوتاه مدت تحول در سرفصل های دروس معارف، اقداماتی را انجام داد که به تغییر سرفصل های ۱۰ درس اصلی دروس معارف منجر گردید و کتب منطبق با آن نیز به همت دانشگاه معارف درحال تدوین است.
اولین کتاب این مجموعه با عنوان «تفسیر موضوعی قرآن» تألیف تعدادی از نویسندگان، به چاپ رسیده و تا اختتام شهریور ۱۴۰۱ تعداد دیگری از این کتب جدید نیز در اختیار استادان و دانشجویان قرار خواهد گرفت. طرح «مدیریت سیاست گذاری گرایش مبانی نظری اسلام» یکی از اسناد پنج گانه دروس معارف اسلامی است که ضمن ترسیم وضعیت موجود درباب دروس مجموعه مبانی نظری اسلام، درصدد رفع نیازها و ارتقا جایگاه این دروس نسبت به وضع فعلی آنست.
به همین منظور و با توجه به تامین الزامات پیش گفته، این سند طی یک پروسه علمی، پژوهشی و عملیاتی توسط مدیریت امور دروس معارف اسلامی تدوین شده است.
دروس معارف اسلامی در دانشگاه ها با توجه به اهمیت راهبردی در قالب آموزش عالی کشور و تقویت بنیان های اعتقادی و اخلاقی مخاطب میلیونی آن، نیازمند اسنادی است که قواعد، راه حل ها و اهداف متعالی آنرا مشخص نماید.
تدوین اسناد برای این دروس ضمن آشنایی با وضعیت فعلی آنکه در تدوین مورد ملاحظه قرار می گیرد، مسیرها و روش های دستیابی به نقاط ترسیم شده را نیز مشخص می کند.
این جلسات نظر به اهمیت و ضرورت تحول دروس معارف اسلامی و اهتمام ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، معاونت آموزش نهاد و دانشگاه معارف با همکاری گروههای علمی و هم اندیشی درباب چکونگی، ابعاد، اسناد و روال تحول دروس معارف اسلامی، جهت تبادل آرا و بررسی مسائل مربوط انجام می شود.


منبع:

1401/05/08
19:08:05
5.0 / 5
405
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲