قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
معاون دانشگاه جامع علمی كاربردی خبر داد:

عرضه 800 دوره کوتاه مدت علمی کاربردی در جهت تقویت اشتغال

عرضه 800 دوره کوتاه مدت علمی کاربردی در جهت تقویت اشتغال

به گزارش قائم معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: ۹۰۰ عنوان برنامه درسی و ۸۰۰ دوره کوتاه مدت در این دانشگاه، راهبردی برای تقویت اشتغال است.به گزارش قائم به نقل از دانشگاه جامع علمی کاربردی، محمد فتحیان در مراسم تکریم و معارفه رئیس واحد استانی کردستان عنوان کرد: کردستان، استانی ممتاز و ثروتمند در بخش های مختلف است که توزیع مراکز آموزش علمی کاربردی در همه شهرستان های آن باید بر مبنای نیازسنجی منطقه، آمایش استانی و به صورت یکسان باشد.
وی اضافه کرد: همجواری با اقلیم کردستان عراق، مزیتی برای استان کردستان است که می تواند با جذب دانشجو از عراق، تکنسین کارآمد تربیت کرده و ضمن کمک به ارز آوری علمی، زمینه بین المللی شدن دانشگاه جامع علمی کاربردی در این استان را فراهم آورد.
معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به اینکه این دانشگاه با محوریت علم نافع و اثربخش شکل گرفته است و در همین مسیر با رویکرد اشتغالزایی گام بر می دارد، اضافه کرد: برنامه ها و دوره های آموزشی این دانشگاه برپایه تقاضا محوری و نیازمندی های صنعت، تدوین می شود که باید به سمت تکمیل این چرخه به پیش رفت بر این اساس مراکز آموزشی باید با ایجاد ارتباط و انعقاد قرارداد همکاری استخدامی با صنایع و صاحبان کسب و کار استان کانال های ایجاد اشتغال پایدار و اثربخش شوند.
وی با اشاره به اینکه بیشتر از ۳۰۰ مرکز آموزش علمی کاربردی برپایه رای شورایعالی اداری در سال ۱۳۹۶ منحل و تعطیل شد، عنوان کرد: بعضی از این مراکز آموزشی، امکانات و تجهیزات بسیار خوبی در اختیار داشتند که درصدد بازگرداندن آنها هستیم.
فتحیان خاطرنشان کرد: برنامه ششم توسعه قید کرده که سهم آموزش های عالی مهارتی به ۳۰ درصد برسد که این عدد الان حدود ۱۳ درصد است که باید با جدیت بیشتری در حوزه آموزش عالی مهارتی برنامه ریزی و اقدام نمود.
وی ضمن اشاره به این که از حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بیکار حدود یک میلیون نفر یعنی بیشتر از ۴۰ درصد فارغ التحصیل دانشگاهی هستند، افزود: یکی از دلایل این مورد آن است که دانشگاه نتوانسته مهارت لازم را برای فارغ التحصیلان ایجاد نماید. آنچه که مسلم است این است که عملاً پیوند لازم بین صنعت، بازار کار و دانشگاه به وجود نیامده است و در برنامه جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی این خط سیر با جدیت دنبال می شود.
معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به اینکه الان ۵۷۰ مرکز آموزش علمی کاربردی در همه استان ها با ۳۷ هزار مدرس در کشور فعال است، اضافه کرد: وجود ۲۲۰ هزار دانشجوی شاغل و ۲ میلیون نفر دانش آموخته حکایت از بزرگی و اثربخشی دانشگاه دارد.
وی به تدوین ۱۲۵ برنامه درسی جدید در حوزه های جدید همچون فناوری اطلاعات در دانشگاه جامع علمی کاربردی اشاره نمود و اظهار داشت: ۹۰۰ عنوان برنامه درسی و ۸۰۰ دوره کوتاه مدت در این دانشگاه، راهبردی برای تقویت اشتغال است.
فتحیان اضافه کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی یک زیست بوم رابط بین اکوسیستم بازار کار، اجتماع و مراکز آموزش عالی است و سیاست ما توسعه کمی و کیفی مراکز برای پیشگیری از انحلال است.
وی عنوان کرد: نظارت بر مراکز با رویکرد فعال ماندن آنها و به صورت هدایتی و حمایتی است و تمامی فرآیندهای دانشگاه درحال هوشمندسازی است و نظارت واقعی بر خروجی فرایند یعنی دانشجو تمرکز دارد.
معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی تصریح کرد: صلاحیت حرفه ای یک امر مهم می باشد که در کشورمان مغفول واقع شده است و شاغلین در مشاغل مختلف باید صلاحیت و توانمندی لازم را داشته باشند و نیاز است مراکز سنجش صلاحیت حرفه ای شکل گیرد.
به گفته وی هشت سطح صلاحیت حرفه ای در کشور داریم که سه سطح آن به حوزه فنی و حرفه ای بر می گردد و سطوح بالاتر از آن بیشتر جنبه دانشگاهی دارد.
فتحیان اضافه کرد: ارتباط با صنایع و حوزه بازار کار استان کردستان بعنوان شریک استخدامی تقویت شود تا پذیرش دانشجو و تأمین نیرو برای صنایع در ارتباط دوسویه افزایش یابد.
وی ضرورت آینده پژوهی و برنامه های مطالعاتی برای مشاغل دانش بنیان را خاطرنشان کرد و اضافه کرد: ۸۰ درصد مشاغل کنونی تا ۲۰ سال آینده از بین خواهد رفت و بدین منظور باید با آینده نگری، خبرگان استانی در زمینه های شغلی مختلف را به تدریس در مراکز علاقمند نماییم تا به ارتقای کیفیت مشاغل بیانجامد.
در این مراسم با قدردانی از خدمات علمی دکتر عادل سی و سه مرده در زمان تصدی، دکتر شاهین فکور بعنوان سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کردستان ارائه شد.


منبع:

1401/05/13
12:52:13
5.0 / 5
536
تگهای خبر: آموزش , برنامه , خدمات , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲