قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

مهر محرم دومین سوگواره ملت امام حسین (ع) تا ۵ مهر اثر می پذیرد

مهر محرم دومین سوگواره ملت امام حسین (ع) تا ۵ مهر اثر می پذیرد

به گزارش قائم، پانزدهمین سوگواره ملی و چهارمین پویش تولید محتوای دیجیتال مهر محرم با محوریت و موضوعات اصلی «هنر جهاد تبیین و غیرت دینی، هیئات خانگی و تربیت حسینی و مسئولیت اجتماعی و همدلی حسینی» برگزار می گردد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پانزدهمین سوگواره ملی و چهارمین پویش تولید محتوای دیجیتال مهر محرم در قالب بخش عکس و فیلم کوتاه دومین سوگواره بین المللی «ملت امام حسین مقابل السلام » برگزار می گردد.
«هنر جهاد تبیین و غیرت دینی، هیئات خانگی و تربیت حسینی و مسئولیت اجتماعی و همدلی حسینی» موضوعات و محورهای اصلی این سوگواره هستند. همین طور راهپیمایی اربعین حسینی و جلوه های هنری این رویداد عظیم دنیای اسلام از دیگر موضوعات سوگواره مهر محرم هستند.
پویش تولید محتوای دیجیتال مهر محرم نیز در قالب های فیلم کوتاه سه دقیقه ای شامل مستند کوتاه، داستانی کوتاه، انیمیشن، موشن گرافیک و نماهنگ و عکس شامل تک عکس حرفه ای و مجموعه عکس در ۲ بخش حرفه ای و عمومی برگزار می گردد.علاقمندان و مخاطبان جهت شرکت در بخش حرفه ای این رویداد بزرگ آئینی و مذهبی می توانند به آدرس www.soogvareh.com و برای بخش پویش عمومی با درج هشتگ های #ملتامامحسین مقابل السلام و #انامنحسین و #منحسینیام اقدام نمایند.
۵ مهرماه ۱۴۰۱ آخرین مهلت ارسال آثار به پانزدهمین سوگواره ملی و چهارمین پویش تولید محتوای دیجیتال مهر محرم است.
به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا، سوگواره ملت امام حسین مقابل السلام برآمده از سه سوگواره حسینی اشراق، بوی سیب و مهر محرم است که در سالهای قبل در بستر فضای مجازی برگزار می شد و این سه سوگواره با هدف هم افزایی، تخصصی سازی و تمرکز بر اهداف مشترک در ضمن سال، تحت عنوان سوگواره ملت امام حسین(ع) فعالیت جدید خودرا شروع کرد که برمبنای مصوبات شورای راهبری سوگواره ها، بخش عکس و ویدئو برعهده سوگواره «مهر محرم» خواهد بود.
هدف کلی این سوگواره، جلب مشارکت عموم مردم برای تولید و نشر محتوای عاشورایی در فضای مجازی و بهره گیری از ظرفیت مردمی با ایجاد پویش تولید محتوای دیجیتال با موضوع ها و محورهای اصلی «هنر جهاد تبیین و غیرت دینی»، «هیئات خانگی و تربیت حسینی» و «مسئولیت اجتماعی و همدلی حسینی» است.
موضوع آئین ها و نمادهای هیئات خانگی (هر خانه یک حسینیه)، شامل حسینیه ها و روضه های خانگی، پرچم های محرم و سیاه پوش نمودن فضا، نوحه سرایی کودکان، نوجوانان و مداحان، تعزیه خوانی و روایت هنری از قیام عاشورا، آئین ها و سنت های عزاداری محرم در اقصی نقاط شهرها و روستاهای کشور، محرم و مسئولیت اجتماعی عزاداران حسینی در برخورد با کرونا، رعایت دستورالعمل های بهداشتی و حفظ سلامت فردی و اجتماعی توسط عزاداران حسینی، هیئت ها و تکایای مذهبی و کانون های فرهنگی هنری مساجد، هیئت ها و خیمه های مجازی، ایده های نو و خلاقانه عزاداری در ماه های محرم و صفر می شود.


پانزدهمین سوگواره ملی و چهارمین پویش تولید محتوای دیجیتال مهر محرم با موضوعات آئین ها و نمادهای هیئات خانگی (هر خانه یک حسینیه)، حسینیه ها و روضه های خانگی، پرچم های محرم و سیاه پوش نمودن فضا، نوحه سرایی کودکان، نوجوانان و مداحان و...، تعزیه خوانی و روایت هنری از قیام عاشورا، آئین ها و سنت های عزاداری محرم در اقصی نقاط شهرها و روستاهای ایران اسلامی و نیز محرم و مسئولیت اجتماعی عزاداران حسینی در برخورد با کرونا شامل رعایت دستورالعمل های بهداشتی و حفظ سلامت فردی و اجتماعی توسط عزاداران حسینی، هیئت ها و تکایای مذهبی، کانونهای فرهنگی هنری مساجد، هیئت ها و خیمه های مجازی، ایده های نو و خلاقانه عزاداری در ماه های محرم و صفر برگزار می گردد.
مقاومت و صبر عاشورایی در حوزه های مادران شهداء به تأسی از حضرت زینب (س)، دفاع مقدس (جانبازان، آزادگان و ایثارگران)، مدافعین حرم به ویژه سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی (جمهوری اسلامی حرم است ؛ ما ملت امام حسینیم)، جبهه مقاومت در عراق، سوریه، لبنان، یمن و...، کمک مومنانه و همدلی حسینی در بخش های رزمایش ملی مواسات (حب حسینی عامل مودت و کمک مومنانه)، نذر ماسک، نذر ارزاق و...، کارهای جهادی، خادمین حسینی، فعالیت موکب های حسینی، راهپیمایی عظیم اربعین حسینی، عاشورا، معرفت و بصیرت، نماز و عاشورا، دشمن شناسی و عاشورا، سواد رسانه ای و عاشورا (نقش تحریف وقایع در عاشورا) و نیز درس های عاشورا برای نسل امروز همچون درس های راهبردی زیارت عاشورا، امر به معروف و نهی از منکر ازدیگر موضوعات این سوگواره است.


پانزدهمین سوگواره ملی و چهارمین پویش تولید محتوای دیجیتال مهر محرم با همکاری مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان انجام می شود.


1401/06/06
23:32:36
5.0 / 5
1070
تگهای خبر: اربعین , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴