قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
در شورای تحول علوم انسانی؛

سرفصل های رشته روانشناسی اسلامی بررسی گردید

سرفصل های رشته روانشناسی اسلامی بررسی گردید

قائم: سرفصل های رشته روانشناسی اسلامی در كارشناسی ارشد در جلسه شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی مطرح و سپس مقرر شد این برنامه درسی بعد از اِعمال نظرات اعضا باردیگر در دستور كار شورای مذكور قرار گیرد.به گزارش قائم به نقل از مهر، جلسه شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست غلامعلی حداد عادل در محل دبیرخانه این شورا اجرا شد.
در این جلسه كه به بررسی سرفصل درسی و برنامه آموزشی رشته "روان شناسی اسلامی" در مقطع كارشناسی ارشد اختصاص داشت؛ ابتدا گزارشی از روند اجرای برخی سرفصل ها و برنامه های مصوب شورا در بعضی دانشگاه های كشور ارائه و سپس اعضاء مقرر كردند اطلاع رسانی در مورد مصوبات شورا و پیگیری اجرای آن باید با جدیت بیشتری دنبال شود.
در ادامه جلسه گزارش تدوین شده در كارگروه روان شناسی توسط حجت الاسلام دكتر آذربایجانی ارائه شد.
در این گزارش با اشاره به روند تدوین سرفصل درسی و برنامه آموزشی رشته "روان شناسی اسلامی" در مقطع كارشناسی ارشد این مساله نیز مورد تاكید قرار گرفت كه رشته روان شناسی اسلامی، در سطح گسترده تری اسلامی سازی روان شناسی را دنبال می كند.
در ادامه این گزارش با اشاره به این كه روان شناسی اسلامی خود یك مكتب است بر اصول معرفتی و نظری اسلام در مورد ابعاد تشكیل دهنده وجود انسان است، بر استفاده از دستاوردهای سایر مكاتب روان شناسی نیز تاكید گردید.
در بخش دیگری از گزارش كارگروه روان شناسی، با اشاره به برخی مراكز علمی و دانشگاهی فعال در زمینه "روان شناسی اسلامی" برخی از نشریات علمی و پژوهشی انتشار یافته در این عرصه نیز معرفی و مورد بررسی قرار گرفت.
همچنین در ادامه این گزارش، ضمن اشاره به بعضی همكاریهای بین المللی در زمینه روان شناسی اسلامی چند اثر ترجمه شده در این زمینه نیز معرفی گشتند. سپس اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ كه ازاهم آن می توان به گستردگی مفهوم علم النفس در حوزه اندیشه اسلامی، در نظر گرفتن تفاوت میان نَفس و روح و تاثیر آن در روان شناسی اسلامی، محول كردن برخی مباحث تخصصی به مقطع دكتری، توجه به روش تخصصی استخراج مباحث روان شناسی از منابع اسلامی، تبیین دقیق از هدف تاسیس این رشته درسی، ارتباط میان روان شناسی و علم اخلاق و توجه به سوژه فطرت بعنوان یكی از مباحث مهم روان شناسی اسلامی اشاره نمود.
پس از ارائه نظرات و پیشنهادهای اعضاء؛ مقرر شد تا این برنامه درسی بعد از اِعمال نظرات اعضا باردیگر در دستور كار شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی قرارگیرد.


منبع:

1398/09/09
15:17:56
5.0 / 5
4112
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم