قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رئیس بسیح اساتید كشور:

اساتید زن باید میدان داران دفاع از هویت اسلامی زنان ایرانی باشند

اساتید زن باید میدان داران دفاع از هویت اسلامی زنان ایرانی باشند

به گزارش قائم، رییس سازمان بسیج اساتید اظهار داشت: اساتید زن باید میدان داران دفاع از هویت اسلامی زنان ایرانی باشند، اساتید زن فعال و عفیف بهترین الگو برای جامعه هستند که باید در جامعه به عنوان الگو شناسانده شوند.


به گزارش قائم به نقل از سازمان بسیج اساتید، محمد رضا مردانی در گردهمایی کمیته ها و کارگروه های شورای راهبردی معاونت زنان بسیج اساتید تهران بزرگ که در دانشگاه جامع انقلاب اسلامی برگزار شد، با اشاره به حضور جریان ساز زنان در اسلام و در عرصه اجتماع اظهار داشت: اگر مکاتب مادیِ متجدد چند دهه است که آن هم با اغراض سیاسی و مادی زنان را در جریان سازی اجتماعی دخیل کرده اند، اسلام از اساس شکل گیری خود متوجه زنان بوده است و بالاترین مراتب کرامت را برای ایشان قائل گشته است و زنان نیز متقابلاً از با اهمیت ترین عوامل قوام و دوام اسلام بوده اند.
وی اضافه کرد: پیامبر مکرم اسلام (ص) در مقاطع مختلف از خدمات بی نظیر حضرت خدیجه به اسلام به نیکی یاد می کنند و همچون می فرمایند: «سوگند به خدا که حق تعالی بهتر از او به من نداد. وی ایمان آورد؛ در صورتیکه مردم کافر بودند. زمانی که مردم مرا تکذیب کردند مرا تصدیق کرد و مرا با اموالش همراهی کرد». نقش حضرت خدیجه در قوام نهضت اسلامی خصوصاً در ایام آغازین دعوت علنی مردم به اسلام توسط پیامبر مکرم (ص)، نقشی بی بدیل است.
رئیس سازمان بسیج اساتید کشور همین طور بر نقش تاریخ ساز زنان در ادامه نهضت اسلامی و در تمام طول تاریخ اسلام، در همه بزنگاه های مهم اصرار کرد و اهمیت جهاد تبیین و لزوم آنرا با ذکر قضیه خطبه فدکیه یادآور شده عنوان کرد: در ماجرای خطبه فدکیه این که دردانه پیغمبر خدا (ص) با وجود قلّت یاران و محدودیت های شدید به میدان جهاد تبیین می آیند معنای مهمی دارد. خطبه فدکیه فراخوانی است به بلندای تاریخ فراخوانی برای همه مسلمانان خصوصاً زنان مسلمان برای به میدان آوردن همه امکانات و توانایی ها در امتداد اعتلای اسلام و بالندگی امت مسلمان.
مردانی اظهار داشت: حضرت زینب (ص) بهترین شاگرد مکتب و جهاد تبیینی بودند که مادر طاهره یشان پایه ریزی کردند. ایشان پس از حادثه عاشورا و در زمانی که آماج سخت ترین آلام و مصیبت ها بودند با خطبه های خود پایه های حکومت ابن زیاد در کوفه و یزید بن معاویه در شام را لرزاند و همانطور که دشمنان شأن نیز اعتراف کردند مانند فاتحان با قدرت و صلابت از ماندگاری دوده گفتند. تاریخ اسلام مشحون از ظهور شیرزنانی است که یا خود میدان دار بودند و یا تکیه گاهی محکم بودند برای مردان میدان.
این استاد دانشگاه با تأکید بر این که دشمنان ایران اسلامی امروز در اندیشکده های خود به نقش محوری زنان در پیروزی نهضت اسلامی و بقا و اعتلای آن پی برده اند، اشاره کرد: دشمنان امروز برنامه های اختصاصی برای تأثیر گذاری منفی بر جامعه زنان و دختران ایران اسلامی دارند. امروزه دشمن تمام تلاش خودرا برای تخریب فرهنگ مترقی حجاب و عفاف می کند به این خاطر است که آنها خوب می دانند زنی که الگویش فاطمه زهرا و زینب کبری (سلام الله علیهما) باشد استیلای ظالمانه غرب بر دنیا و عقبی خودرا نخواهد پذیرفت. اما اگر دختر ما خدای ناکرده الگویش شد فلان سلبریتی داخلی یا خارجی این فرد دیگر خطری برای غرب و منافع و مطامع آن ندارد.
وی اضافه کرد: انقلاب اسلامی کرامت زن ایرانی را به او بازگرداند و الگوی سومی برای زنان آزاده ترسیم کرد. الگویی که نه چون زن اغواگر غربی عروسک مطامع دنیای دیگران است و نه مانند زنان برخی کشورهای مرتجع شرقی عزلت نشین و طردشده است. الگویی که انقلاب اسلامی برای زنان ترسیم کرده است عبارت است از زنی متقید، عفیف و در عین حال بصیر و مشارکت کننده در سرنوشت خود و سرنوشت جامعه اسلامی. زنی که چه در خانه باشد و خانه دار و چه کارمند یا استاد تکیه گاه نظام اسلامی برای نیل به تمدن نوین اسلامی است.
مردانی در ادامه در التزام به جهاد تبیین، چند مورد از آمار مربوط به زنان و جایگاه آنها قبل و پس از انقلاب اسلامی را مقایسه کرد و اظهار داشت: پیش از انقلاب، سهم زنان از کرسی های دانشگاهی تنها یک درصد بود اما این رقم حالا بیش از ۲۱ درصد است. در زمینه ورزش با آنکه نخستین حضور ایران در المپیک سال ۱۹۴۸ یعنی بیش از ۳۰ سال قبل از انقلاب بوده است اما در تمام آن سال ها و دوره ها تنها هشت زن ایرانی توانستند به المپیک راه پیدا کنند، اما به عنوان مثال فقط در سال ۲۰۲۰، ۱۰ بانوی ورزشکار محجبه از ایران در المپیک حضور داشتند. در سالهای ۱۹۹۶، ۲۰۰۸، ۲۰۱۶، ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ پرچمداران کاروان المپیک ایران زنان بودند که همه این دوره ها پس از انقلاب بوده است. نسبت زنان دارای فوق تخصص از ۹ درصد پیش از انقلاب به بالای ۳۰ درصد بالا رفته است.
وی اضافه کرد: در زمینه های مدیریتی طبق آمار، پیش از انقلاب تنها ۶ درصد پست های مدیریتی از مدیریت های پایه تا مدیریت های عالی به زنان داده شده بود این رقم حالا بالای ۴۰ درصد است. این موارد، این آمارها باید در جامعه تبیین شود باید مردم ما بدانند که جمهوری اسلامی تا چه اندازه در ارتقا جایگاه علمی، فرهنگی و اجتماعی زنان مؤثر بوده است. البته باید توجه کرد که در کوشش برای تقویت و توسعه جایگاه زن در جامعه و اجتماع نقش محوری زن در خانواده گم نشود. مقام معظم رهبری در این خصوص به درستی می فرمایند: "مسئله مادری، مسئله همسری، مسئله خانه و خانواده مسائل بسیار اساسی و حیاتی هستند در همه طرح هایی که ما داریم بایستی "خانواده" مبنا باشد.
رئیس سازمان بسیج اساتید کشور اساتید زن فعال، متقید و عفیف را بهترین الگو برای جامعه دانست و عنوان کرد: این الگو باید در جامعه شناسانده شود ما باید با جهاد تبیین با تولیداتمان خصوصاً تولیدات رسانه ای، این الگو را به جامعه معرفی نماییم. باید نشان دهیم که چگونه یک زن می تواند در عین این که مادری متعهد و مهربان و همسری دلسوز است، متخصصی قوی فعال و متبحر نیز باشد. این یکی از وظایف اساتید زن است. نباید عنان تحلیل و تفکر دختران ما در دست سلبریتی های داخلی و خارجی باشد. اساتید زن باید میدان داران دفاع از هویت اسلامی زنان ایرانی باشند.
وی اضافه کرد: بسیج اساتید بواسطه خیل عظیم بانوان اساتید بسیجی اهتمام کرده نقشی محوری در پشتیبانی از زنان متخصص برای ورود به عرصه های نظریه پردازی و سیاست گذاری ایفا کند، تأسیس اندیشکده های تخصصی زنان تنها یکی از این گام هاست. بسیج اساتید آمادگی دارد تا با حمایت دولت جایگاه زنان و خواهران متخصص انقلابی و دغدغه مند را برای ورود به میادین و آوردگاه های فرهنگی، پژوهشی، علمی و اجتماعی تقویت کند. البته تحقیق عملی و اجرائیِ این امر نیازمند نگاه ویژه دولت خصوصاً معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری به بسیج اساتید است. با شناختی که از خواهر گرانقدر سرکار خانم دکتر خزعلی و دغدغه ایشان نسبت به بسیج و خصوصاً بسیج اساتید داریم ان شاء الله این مهم به زودی محقق می گردد.

1401/06/10
10:26:43
5.0 / 5
496
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱