قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
معاون فرهنگی دانشگاه تهران خبر داد؛

صدور کارنامه فرهنگی از مهرماه برای دانشجویان

صدور کارنامه فرهنگی از مهرماه برای دانشجویان

به گزارش قائم، معاون فرهنگی دانشگاه تهران ضمن اشاره به این که بودجه ۳ درصدی معاونت محقق نشد، اظهار داشت: به لحاظ عملیاتی سازوکار آن فراهم نشده و این مورد احتیاج به یک عنایت ویژه در سطح ملی دارد.به گزارش قائم به نقل از مهر، هادی بهرامی احسان معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در نشست خبری که امروز در تالار امیرکبیر این معاونت برگزار شد، اظهار نمود: در تابستان سال جاری رویداد بزرگی با همکاری نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه، تحت عنوان «آینده روشن» برگزار شد که برپایه آن دانشجویان در یک اردوی دو هفته ای شرکت کردند و دروس عمومی را انتخاب و آنرا گذراندند. هدف از برگزاری این رویداد، همراه کردن دانشجو در موقعیت حل مساله، درگیر شدن با مسائل رشته خود، توجه به نیازهای اساسی کشور و خلأ های موجود در رشته تخصصی دانشجو همراه با استادان متخصص در هر رشته بود.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران ضمن اشاره به این که این بسته آموزشی همان بسته فرهنگی بود که در آن هم افزایی و شکل گیری کارگاه حل مساله و ارتباط حضوری دانشجویان با استادان صورت گرفت، اضافه کرد: اگر مقرر است فرزندان این زیست بوم را با آمادگی کامل از جهت فرهنگی، دانشی، تخصصی، اخلاقی و اجتماعی رشد دهیم چاره ای جز درگیری دانشجویان در موقعیت های مختلف و بهره گیری از ظرفیت جامعه دانشگاهی نداریم.
بهرامی ضمن بیان این مطلب که فعالیتهای فرهنگی متناظر فعالیتهای آموزشی است، افزود: دانشگاه تهران کار خویش را بر مبنای یک الگوی جدید انتقال فرهنگی متمرکز کرده است؛ ما فرهنگ و آموزه های جدید و تغییر نگرش ها و باورها، استقرار رفتارهای اخلاقی و فضیلت جویانه و ارتقا تعاملات اجتماعی را در بستر آموزش می بینیم و از این جهت به هیچ وجه کار فرهنگی را یک کار مناسبتی، رویدادی و موقعیتیِ نقطه ای نمی بینیم؛ با این توصیف فعالیت فرهنگی ما متناظر با فعالیتهای آموزشی در دانشگاه تهران درحال برنامه ریزی و اقدام است.
آئین جدیدالورودهای دانشگاه تهران ششم مهرماه برگزار می شود
وی ضمن اشاره به این که دانشگاه تهران در ششم مهرماه آئین جدیدالورودهای خویش را برگزار خواهد کرد، اظهار داشت: این دسته از دانشجویان از همان ابتدا در تیم های سازمان یافته که در آن یک استاد و یک پشتیبان حضور دارد، شرکت خواهند کرد و برنامه هایشان را با نظارت اساتید انجام خواهند داد.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با بیان این مطلب که در مدت کوتاه بازگشایی حضوری دانشگاه، ۱۷۳ انجمن علمی با عضویت ۱۰۱۸ دانشجو ساماندهی و مدیریت شد، بیان نمود: هزار و ۱۵۰ برنامه علمی فرهنگی را توسط همین مجموعه ها اجرا شد و ما بسترها را فراهم کردیم.
۱۲ نشریه دانشجویی مجوز حرفه ای گرفتند
بهرامی تصریح کرد: همینطور ۹۶ نشریه توسط دانشجویان ما در حال انتشار می باشد که ۱۲ نشریه دانشجویی مجوز حرفه ای گرفتند؛ یعنی تراز کار آنها انقدر در سطح بالا و خوبی قرار دارد که توانستند مجوز حرفه ای دریافت نمایند. همینطور می خواهیم این کار توسعه پیدا کند و بنای ما اینست که ظرفیت های خود دانشجویان و اساتید برای توسعه کار استفاده نماییم.
راه اندازی استخر دانشگاه تهران در آبان ماه
این مقام مسئول دانشگاه تهران از طریق اندازی استخر دانشگاه در آبان ماه اطلاع داد و اظهار داشت: کلنگ ساخت این استخر دو هفته گذشته به زمین خورد و فرآیند کار درحال اجرایی شدن است.
بودجه ۳ درصدی امور فرهنگی محقق نشد
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص این که آیا بودجه ۳ درصدی معاونت فرهنگی برپایه تاکید وزارت علوم، محقق و تخصیص یافته است؟ اظهار داشت: هنوز شرایط تحقق این امر وجود ندارد که علل زیادی هم دارد. البته باید عرض کنم که در حوزه ستادی رئیس دانشگاه و معاونت منابع انسانی کمک های بسیار قابل توجهی به ما کردند و دستمان خالی نبوده است و همیشه با درخواست هایمان دوستانه برخورد شده است، اما هنوز این بودجه صددرصد محقق شده است.
بهرامی خاطرنشان کرد: دلایل عدم تحقق این بودجه، جزئیات زیادی دارد و یکی از مهم ترین علل آن اینست که به لحاظ عملیاتی سازوکار آن فراهم نشده است؛ این مورد احتیاج به یک عنایت ویژه در سطح ملی دارد و این مساله فقط در دانشگاه تهران نیست.
رویداد بزرگ کار آبان ماه در دانشگاه تهران برگزار می شود
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران افزود: ما در بحث مهارت آموزی دانشجویان با خلاهایی رو به رو هستیم و در نظر داریم، اشتغال و مهارت آموزی را بعنوان یک اصل اساسی مد نظر قرار دهیم. در همین راستا، رویداد بزرگ کار با هدف رابطه بیشتر صنعت و دانشگاه، در آبان ماه در دانشگاه تهران برگزار می شود و مقرر است شرکتهای بزرگ در دانشگاه حاضر شوند و دانشجویان مستعد در یک تعامل حرفه ای با شرکت ها، شناسایی و ایده های نو خویش را به شرکت ها عرضه کنند.
وی اضافه کرد: عزت و کرامت دانشجو برای ما اهمیت دارد و معتقدیم که دانشجو باید کارآمدی را در دوران تحصیل خود بیاموزد و در حرفه های کوچک زود بازده و بازار، کار مناسب را یاد بگیرد. امکان دارد یک دانشجو در رشته علوم انسانی تحصیل کند اما دوره های مهارت آموزی در حوزه الکترونیک را بیاموزد. رویکرد مهارت آموزی مقرر است با این هدف گذاری دنبال شود.
کارنامه فرهنگی و اجتماعی از مهرماه برای دانشجویان صادر می شود
بهرامی در ادامه از اجرای طرح کارنامه فرهنگی و اجتماعی دانشجویان از مهرماه ۱۴۰۱ اطلاع داد و اظهار داشت: مقدمات کار آماده شده و مصوبات شورای دانشگاه را گرفته ایم؛ خیلی از دانشجویان ما که در حوزه های فرهنگی و دانشجویی فعالیت می نمایند این گلایه را از ما دارند که وقتی یک مقاله منتشر می کنند، این مقاله در رتبه بندی دانشگاهی و رزومه وی در سطوح بعدی تحصیلی او تاثیر دارد در حالیکه فعالیت فرهنگی تابحال فاقد یک جایگاه و اعتبار بوده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران افزود: این کارنامه رسماً به فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی دانشجویان امتیاز می دهد. مکانیزم های دیگری مثل تاثیر و امتیاز فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی دانشجو در پذیرش در مقاطع بعدی درحال پیگیری است.
درب ورودی اصلی دانشگاه به علت برخی ملاحظات بسته است
وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که دانشجویان علاقه مند هستند که از درب ورودی اصلی دانشگاه تردد کنند، چرا این درب به روی دانشجویان بسته است و آیا اقدامی در این خصوص انجام داده اید؟ اظهار داشت: مسئولیت این مورد در اختیار بنده نیست و متأسفانه در دایره وظایف و مأموریت من نیست و مقداری ملاحظات دیگری وجود دارد. خود ما اشتیاق زیادی برای بازگشایی درب اصلی دانشگاه تهران داریم.
کارکنان ایثارگر از قراردادی به رسمی تبدیل وضعیت شدند
رحمت الله اللهیاری مدیر کل امور دانشجویان و کارکنان شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در رابطه با تبدیل وضعیت کارکنان شاهد و ایثارگر توضیح داد و اظهار داشت: هم اکنون در دانشگاه تهران کارگروه ایثارگران تشکیل شده است و بحث تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی به رسمی، قطعی شده و تبدیل وضعیت ۳۰۰ نفر انجام شده است. در این قضیه کاستی نداریم و بحث پیگیری تبدیل وضعیت کارکنان شرکتی هم در دستور کار است. پرداخت فوق العاده ایثارگری در دانشگاه تهران هم در حال انجام می باشد.
مطالبات سنگین مالی دانشگاه تهران از بنیاد شهید
مدیر کل امور دانشجویان و کارکنان شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران ضمن اشاره به ماده ۶۶ قانون جامع ایثارگری و تسهیلات شهریه ای دانشجویان شاهد اظهار داشت: برپایه این ماده قانونی، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی موظفند با رعایت مفاد این آیین نامه در هر نیمسال تحصیلی نسبت به ثبت نام و دریافت امتحانات مشمولین بدون دریافت وجه اقدام نمایند. بنیاد شهید موظف است نسبت به تأمین و پرداخت (۱۰۰ درصد) هزینه شهریه تحصیلی کلیه مشمولین در وجه دانشگاه ها و مؤسسات مذکور اقدام نماید که البته علیرغم این که مطالبات سنگینی از بنیاد شهید در این خصوص داریم ممانعتی برای فارغ التحصیلی دانشجویان شاهد وجود ندارد.


منبع:

1401/06/20
23:13:12
5.0 / 5
372
تگهای خبر: آموزش , برنامه , سازمان , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم