قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رئیس دانشگاه علامه خبر داد؛

مهارتی شدن و بروزرسانی برنامه های درسی علوم انسانی

مهارتی شدن و بروزرسانی برنامه های درسی علوم انسانی

به گزارش قائم، رییس دانشگاه علامه اظهار داشت: در امتداد تحول در علوم انسانی، بروزرسانی برنامه های درسی و سرفصل ها در زمینه علوم انسانی و کارآمدی و بومی سازی تحقیقات در دستور کار دانشگاه قرار دارد.عبدالله معتمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره ی برنامه این دانشگاه در زمینه تحول در علوم انسانی اظهار داشت: از سال قبل ما یک برنامه راهبردی برای دانشگاه علامه نوشتیم و محور اصلی برنامه راهبردی ما تحول در علوم انسانی است؛ ما به عنوان بزرگترین و تخصصی ترین دانشگاه علوم انسانی فکر می نماییم که با ظرفیت بزرگ هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، می توانیم بحث تحول در علوم انسانی را پیش ببریم.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ضمن اشاره به این که در برنامه راهبردی دانشگاه بر تحول در علوم انسانی نیز تاکید کرده ایم، اضافه کرد: برنامه راهبردی ما به صورتی در فضای دانشگاهی و اعضای هیات علمی به گفتگو گذاشته شد و هم اکنون هیات علمی بر طبق همین برنامه به ما اعلام نمودند در سال ۱۴۰۱ بطور مشخص چه اقداماتی برای تحول در علوم انسانی انجام خواهند داد.
معتمدی با بیان این مطلب که تحول در علوم انسانی یک مطالبه جدی نظام جمهوری اسلامی و رهبری است که سال هاست بر آن تاکید می شود، افزود: در دانشگاه علامه طباطبایی ما بحث تحول در علوم انسانی را به اجزا مختلف از ساده ترین سطح تا دشوار ترین تفکیک کرده ایم؛ ساده ترین سطح "روزآمدی" است؛ این که علوم انسانی ما باید به روز شود و متناسب با اخرین یافته های علمی دنیا باشد. هیچکس مخالف این مساله نیست و هیچکس اختلاف نظری ندارد.
وی با اشاره به این که بروزرسانی برنامه های درسی، سرفصل ها و منابع درسی در زمینه علوم انسانی در دستور کار دانشگاه قرار دارد، اشاره کرد: از گروههای تخصصی میخواهیم بر روی این مساله کار کنند تا بتوانیم روزآمدی را رقم بزنیم.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: بعد دیگر تحول در علوم انسانی "کارآمدی" است؛ یعنی این که کاری نماییم که علوم انسانی بتواند اثربخشی و کارامدی خودرا نشان دهد و بتواند مسائل اجتماعی را حل کند که برای تحقق این مساله مراکز نوآوری و کارآفرینی را در تمامی دانشکده ها راه اندازی خواهیم کرد.
معتمدی افزود: هم اکنون از سال قبل تا حالا در ۳ دانشکده مرکز نوآوری و کارآفرینی راه اندازی شده و تلاش می نماییم به اعضای هیات علمی و دانشجویانی ایده های خلاقانه دارند کمک نماییم تا ایده های آنها تبدیل به واحد فناور شود و در ادامه در مراکز پیش رشد، رشد و در پارک علم و فناوری مستقر شوند.

وی ادامه داد: در هر دانشکده متناسب با تخصص خود یک مرکز نوآوری راه اندازی خواهد شد و از افرادی که افکار خلاقانه و ثروت آفرین دارند حمایت می نماییم.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این که در بحث بازبینی دروس، به سمت مهارتی شدن پیش می رویم، اظهار داشت: برنامه ما این است که آن دسته از دروس نظری که امکان عملی شدن یا مهارتی شدن دارند را در دستور کار قرار دهیم.
معتمدی وجه دیگر تحول در علوم انسانی را بومی سازی و پژوهش های بومی عنوان نمود و اظهار داشت: بومی سازی به مفهوم این است که مطالعات و پژوهش هایمان به سمتی برود که جامعه خودمان را مطالعه نماییم. بطورمثال اگر درباره ی مساله جوان و یا سالمند صحبت می نماییم، مفهوم آنرا از کتاب ترجمه شده پیدا نکنیم بلکه خاصیت ها و اقتضائات جوانان خودمان را مورد مطالعه قرار دهیم. چون اینها در فرهنگ های مختلف اقتضائات مختلفی دارد و لزوماً رفتار یک جوان یا سالمند در ایران با اروپا یکسان نیست.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی وجه دیگر تحول در علوم انسانی را بحث "اسلامی سازی علوم انسانی" بیان کرد و اظهار داشت: اسلامی سازی نیاز به تخصص های ویژه دارد و حتما باید از ظرفیت های حوزه یا استادانی که اطلاعاتی از مبانی انسان شناسی، هستی شناسی و معرفتی حوزه دارند، متناسب با اقتضائات روز استفاده گردد.

1401/08/06
13:37:41
5.0 / 5
484
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , برنامه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم