قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
وزیر آموزش و پرورش تاكید كرد

لزوم ایجاد همگرایی میان مدارس و اولیاء

لزوم ایجاد همگرایی میان مدارس و اولیاء

به گزارش قائم، وزیر آموزش و پرورش بر لزوم ایجاد همگرایی میان مدارس و اولیاء و مربیان تصریح کرد و اظهار داشت: پیشنهاد دادیم سکویی برای انجمن های اولیاء و مربیان ایجاد و اقداماتی در جهت افزایش مشارکت والدین در فعالیتهای مدارس از آن طریق دنبال شود.


به گزارش قائم به نقل از ایسنا، یوسف نوری در نشست تخصصی خانواده و تربیت که در دفتر مرکزی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد با اشاره به اینکه امیدوارم بتوانیم فرزندانمان را در تمام ساحت ها تربیت نماییم اظهار داشت: انگاره ها نسبت به تعلیم و تربیت باید تغییر کند.

وی ادامه داد: در سند تحول بنیادین چهار رکن تربیت قید شده است. رکن اول تربیت، خانواده است. نگاه ما به اولیاء عمدتا تأمین مالی و تشریفاتی بوده است در حالیکه ظرفیت های بسیاری دارند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در اسلام، تربیت فرزندان وظیفه و تکلیف والدین است و در قوانین ما هم مسئولیت تربیت کودک برعهده والدین است و نقش دولت تکمیلی و ثانویه است اظهار داشت: البته چون والدین تخصص ندارند، دولت ها تربیت را جزو واجبات خود می دانند و آموزش عمومی را ایجاد می کنند.

نوری اضافه کرد: بهترین بستر دولت ها برای اعمال حکمرانی، بستر تعلیم و تربیت عمومی است.

وی با اشاره به اینکه در نظام حقوق اسلامی مشارکت و نظارت حق والدین است و دولت باید زمینه تحقق این حق را فراهم آورد اظهار داشت: نظارت بر کارکرد مدرسه یکی از زمینه های نظارتی اولیاء است. مشارکت در فعالیتهای مدرسه ای و برنامه های درسی غیرالزامی و فوق برنامه، حضور در سیاست گذاری و برنامه ریزی های آموزش و پرورشی، هم از این جمله است.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: یک سری مدارس مانند هیئت امنایی ها را هم داریم که می توانند حق والدین در انتخاب سطوح تربیتی فرزندانشان را محقق کنند. پیشنهاد دادیم سکویی برای انجمن های اولیاء و مربیان ایجاد و چنین اقداماتی از آن طریق دنبال شود.

نوری با تکیه بر این که باید مدارس جایگاه فضا و اتاقی را به اولیاء اختصاص دهند اظهار نمود: عیبی ندارد حتی اگر اولیاء گاهی بیایند و سرکلاس درس بنشینند و اگر دانش مفیدی هم دارند منتقل کنند. چرا باید بترسیم؟ اصلا دانش آموز بیاید و درسی بدهد، چه اشکالی دارد. لازم است از سرمایه های فرهنگی، علمی و اجتماعی اولیاء استفاده نماییم. باید در مدرسه این موقعیت را برای اولیاء ایجاد نماییم که مشارکت کنند. باید همگرایی در عمل داشته باشیم که نیازمند فرهنگ سازی است.

منبع:

1401/12/09
12:36:12
5.0 / 5
289
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳