قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

هشدار کمبود آب برای اجتماع و اقتصاد

هشدار کمبود آب برای اجتماع و اقتصاد

قائم: خراسان رضوی سازمان بهداشت جهانی اعلام نمود که تنها 25 درصد از مردم جهان به آب مدیریت شده ایمن دسترسی دارند و این مساله کمبود آب را به یک خطر اجتماعی و اقتصادی بزرگ تبدیل می کند.


به نقل از ویفروم، در آفریقا تا سال ۲۰۲۰، تنها ۳۹ درصد جمعیت از آب شرب با مدیریت ایمن استفاده می کردند.
هند ۱۸ درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده است اما تنها ۴ درصد از آب آنرا در اختیار دارد و این کشور را به یکی از پرتنش ترین کشورهای جهان تبدیل نموده است.
بگفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) تنها یک نفر از هر چهار نفر در جهان به آب ایمن دسترسی دارد و طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت و یونیسف، از سال ۲۰۰۰ پیشرفت هایی حاصل شده است که در نتیجه آن ۱.۸ میلیارد نفر حالا از خدمات اولیه آب شرب برخوردار می باشند اما نابرابری های زیادی در دسترسی، در دسترس بودن و کیفیت این خدمات وجود دارد.
این گزارش نشان میدهد که مردم خصوصاً در مناطق روستایی فاقد آب اولیه هستند و حدود ۱۴۴ میلیون نفر از آب های سطحی تصفیه نشده می نوشند. مردم مناطق ثروتمندتر در مقایسه با افرادی که در فقیرترین محل ها هستند، دو برابر بیش از خدمات اولیه آب برخوردار می باشند.
کمبود آب به عنوان یک تهدید اجتماعی و اقتصادی بزرگ ظاهر شده و آب شرب را خصوصاً در آسیا و آفریقا تحت تاثیر قرار داده است.
در چین، حفاری آب های زیرزمینی منجر به ایجاد آب آلوده شده است و تخمین زده می شود که ۸۰ تا ۹۰ درصد آب های زیرزمینی در چین غیرقابل ‌نوشیدن هستند و نیمی از سفره های زیرزمینی آن به اندازه ای آلوده هستند که حتی در کاربردهای کشاورزی نیز نمی توانند از آب بهره گیرند.
منبع:

1402/01/17
17:24:03
5.0 / 5
344
تگهای خبر: بهداشت , خدمات , سازمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان قائم