قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
در گفت وگو با قائم تشریح شد

افزایش احتمال بروز 5 سرطان با مصرف مشروبات الکلی

افزایش احتمال بروز 5 سرطان با مصرف مشروبات الکلی

قائم: به گزارش قائم، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن تشریح مهم ترین عوارض مصرف مشروبات الکلی، اظهار داشت: نخستین نشانه های مسمومیت بصورت علایم گوارشی، دل درد، حالت تهوع، سرگیجه و کاهش دید بروز می کند.


دکتر علی مُشکی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به افزایش مصرف مشروبات الکلی تقلبی در کشور، اظهار داشت: البته متاسفانه افراد اطلاع ندارند که بمحض مصرف این ماده مضر ۱۰ درصد آن بوسیله معده و مابقی بوسیله روده ها جذب شده و وارد سیستم گردش خون می شود و بعد از آن، این الکل به همه ارگان های بدن می رسد و تاثیرات مخرب آن مشخص می شود.
وی ادامه داد: بیشترین میزان تاثیر و تخریب ناشی از مصرف الکل اتانول در کبد اتفاق می افتد که در طولانی مدت و در مصارف زیاد سبب نارسایی کبد می شود و از آنجاییکه وظیفه کبد، مسمومیت زدایی است، به دنبال ایجاد نارسایی در آن ما شاهد افزایش مواد سمی در بدن خواهیم بود که این می تواند موجب «انسفالوپاتی مغزی» و در نهایت رفتن فرد به حالت کُما شود. سایر اختلالات مغزی و روانی شامل اختلال در تصمیم گیری، قضاوت و در نهایت ضعف حافظه نیز از تاثیرات مصرف این ماده مضر است.
وی ضمن اشاره به این که به دنبال مصرف مشروبات الکلی سلامت قلب نیز تحت تاثیر قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: مصرف الکل می تواند سبب فشارخون، نارسایی قلبی و در نهایت سکته قلبی شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه مصرف مشروبات الکلی احتمال بروز سرطان ها را هم بالا می برد، اظهار نمود: سرطان های حنجره، مِری، دهان، سینه و روده به دنبال مصرف الکل افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: ارگان دیگری که می تواند تحت تاثیر قرار گیرد، لوزالمعده یا پانکراس است. این ارگان مسئول تنظیم قندخون در بدن است و با تاثیر مخرب بر لوزالمعده تنظیم قندخون بر هم می خورد و بروز التهاب شدید لوزالمعده دور از انتظار نیست که به دنبال آن فرد گرفتار دردهای شدید شکمی می شود.
مُشکی، اختلال سیستم ایمنی را علامت دیگر مصرف طولانی مدت الکل اتانول خواند و افزود: متاسفانه با کاهش ایمنی بدن مبتلاشدن به انواع بیماری ها افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: البته اتفاقی که حالا به دنبال قیمت بالای الکل اتانول در کشور شاهد آن هستیم، افزایش مصرف مشروبات الکلی تقلبی است که افراد سودجو برای تهیه آن از الکل جایگزین مانند متانول استفاده می نمایند که قیمت پایین تری دارد. مصرف الکل متانول عوارض بسیار شدیدتری نسبت به مصرف الکل اتانول، به جا می گذارد.
او با اشاره به اینکه عوارض مصرف مشروبات الکلی تقلبی بسیار سریع الاثرتر است، خاطرنشان کرد: مهم ترین اتفاق بعد از مصرف الکل متانول کاهش دید است که به سرعت می تواند به سمت نابینایی فرد پیشروی کند. به هم ریختن املاح و وضعیت اسید و باز بدن نیز اتفاق دیگری است که می تواند ظرف چند ساعت فرد را به کام مرگ بکشاند.
وی تشنج را عارضه شدید بعدی مصرف الکل متانول معرفی و بیان نمود: نارسایی کلیه نیز عارضه دیگری است که می تواند کار فرد را به انجام دیالیز بکشاند.
وی با تکیه بر این که حتی مصرف مختصر الکل متانول فرد را به سمت مرگ سوق می دهد، اظهار داشت: متاسفانه در مدت اخیر هم شاهد مرگ تعداد قابل توجهی از افراد به این علت بوده ایم.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران، اظهار نمود: طی یک ماه اخیر با عنایت به افزایش مصرف الکل های تقلبی، میزان بروز مسمومیت در حیطه دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز افزایش پیدا کرده است. بر همین مبنا از آغاز خردادماه تا چهارشنبه هفتم تیرماه متاسفانه ۱۵۴ مورد مسمویت با الکل داشتیم و الان ۱۲ مورد بستری در بخش های ویژه داریم و ۱۱ مورد فوتی هم به ثبت رسیده است.
وی ادامه داد: آمار بروز این دست از مسمومیت ها در فصول و ماه های مختلف تفاوت شایان توجهی ندارد و بسته به میزان مصرف شهروندان است.
مُشکی در خاتمه با تکیه بر این که افراد بعد از مصرف مشروبات الکلی حتی قبل از بروز علایم می توانند به پزشک مراجعه کنند، اظهار نمود: نخستین نشانه های مسمومیت بصورت علایم گوارشی، دل درد، حالت تهوع، سرگیجه و کاهش دید خودرا نشان می دهند. مصرف کنندگان مشروبات الکلی تقلبی باید بدانند که در بحث اخلاق پزشکی هیچکدام از پزشکان اجازه فاش کردن اسرار بیمار را ندارند و افراد نباید از ترس گزارش موضوع از رفتن به موقع به مراکز درمانی اجتناب کنند.
منبع:

1402/04/11
08:06:40
5.0 / 5
301
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دكتر , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان قائم