قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

پیش بینی خطرات تغییرات اقلیمی برای سلامت و رفاه بشر

پیش بینی خطرات تغییرات اقلیمی برای سلامت و رفاه بشر

قائم: قائم: تغییرات اقلیمی تهدیدهای زیادی برای سلامت و رفاه همه افراد در جهان در پی دارد.


به گزارش قائم به نقل از «سایت اطلاع رسانی آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده آمریکا»، تغییرات اقلیمی بر غذایی که می خوریم، هوایی که تنفس می نماییم، آبی که می نوشیم و مکان هایی که ما از آنها به عنوان سرپناه استفاده می نماییم، تاثیر می گذارد.
تغییرات اقلیمی همین طور می تواند با بوجودآوردن دگرگونی در فراوانی یا شدت رویدادهای شدید آب و هوایی و انتشار آفات و بیماریهای خاص، بر سلامت و رفاه افراد تأثیر بگذارد.
بگفته کارشناسان، تغییرات آب و هوایی از دو طریق بر سلامت افراد تأثیر می گذارد:
- با تغییر در شدت یا فراوانی مشکلات سلامتی که افراد هم اکنون با آن مواجه هستند
- با بوجودآوردن مشکلات بهداشتی جدید یا پیش بینی نشده در افراد
اثرات تغییرات آب و هوایی بر سلامتی شامل بیماریهای تنفسی و قلبی، بیماریهای در رابطه با آفات مانند بیماری لایم و ویروس نیل غربی، بیماریهای در رابطه با آب و غذا و جراحات و مرگ ومیر است. تغییرات آب و هوایی همین طور با افزایش جرایم خشن و بطور کلی کاهش سلامت روان مرتبط می باشد.
افراد می توانند بطور همزمان یا در مراحل مختلف زندگی با چندین مورد از اثرات تغییرات اقلیمی مواجه شوند.
«تدروس آدهانوم قبریسوس»، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت (WHO) نیز بتازگی گفته است: سازمان جهانی بهداشت انتظار دارد که در ماه های آتی رویدادهای آب و هوایی شدید همچون امواج گرما، سیل و توفان در سطح جهانی شروع شود.
بنابر گزارش اسپوتنیک، وی همین طور اظهار داشت: روز ۳ ژوئیه (ماه جاری میلادی)، جهان گرم ترین روز خودرا ثبت نمود. در ماه های آتی نیز ما انتظار داریم که مجموعه ای از رویدادهای شدید آب و هوایی همچون خشکسالی، سیل، توفان و موج گرما که همگی به سلامت انسان لطمه می زنند، رخ دهند.
دبیر کل سازمان جهانی بهداشت اضافه کرد: خشکسالی پایدار در شاخ آفریقا اکنون موجب گرسنگی، افزایش مهاجرت و بیماریها شده و خدمات بهداشتی محلی را به میزان قابل توجهی تحت فشار قرار داده است.
وی اظهار داشت: امسال تقریباً ۶۰ میلیون نفر در هفت کشور در منطقه شاخ آفریقا شامل جیبوتی، اتیوپی، کنیا، سومالی، سودان جنوبی، سودان و اوگاندا با ناامنی غذایی مواجهند.
برمبنای داده های سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۱۰ میلیون کودک بالای پنج سال امسال میلادی (۲۰۲۳) گرفتار سوء تغذیه شدید خواهند شد.
سازمان جهانی هواشناسی (WMO) نیز هشدار داد که شرایط پدیده آب و هوایی ال نینو برای نخستین بار در هفت سال قبل در منطقه استوایی اقیانوس آرام به وجود آمده است که احتمالاً منجر به افزایش دمای جهانی و تغییرات اقلیمی می شود.
میانگین دمای جهان روز دوشنبه گذشته مصادف با تاریخ سوم ژوئیه با عبور از ۱۷ درجه سانتیگراد رکورد جدید را ثبت کرده است.
به گزارش بی بی سی، کارشناسان آمریکایی گفتند که این رکورد، بالاترین از زمان شروع ثبت رکوردها در آخر قرن ۱۹ است.
کارشناسان تصور می کنند که این وضع پیامد تلفیقی از یک رویداد طبیعی به نام ال نینو و ادامه تصاعد دی اکسید کربن توسط انسان باشد.
همین طور تایید شد که ماه پیش هم گرم ترین ژوئن ثبت شده از زمان شروع ثبت رکوردها بوده است.
کارشناسان در «مراکز ملی پیش بینی های زیست محیطی آمریکا» گفتند که میانگین دمای جهان در روز سوم ژوئیه امسال ۱۷.۰۱ درجه سانتیگراد بود که رکورد ۱۶.۹۳ درجه ای اوت ۲۰۱۶ را می شکند.
از شروع سال جاری تاکنون، کارشناسان نگران افزایش دمای خشکی ها و دریاها بوده اند.
در همین حال برمبنای گزارشی که بتازگی از طرف سازمان جهانی هواشناسی و سرویس تغییرات اقلیمی «کوپرنیک» اتحادیه اروپا انتشار یافت، اروپا باید خودرا برای موج های گرمای کشنده تر که بیشتر ناشی از تغییرات آب و هوایی است، آماده کند.
به گزارش یورونیوز، این گزارش همین طور اعلام نمود که اروپا سریع تر از هر قاره دیگری در جهان درحال گرم شدن است و این قاره سال قبل حدود ۲.۳ درجه سانتیگراد گرم تر از دوران قبل از صنعتی شدن بوده است.
خشکسالی های گسترده، دمای بی سابقه سطح دریا و ذوب بی سابقه یخچال ها در این قاره همچون پیامدهایی است که در این گزارش به آن اشاره شده است.
این قاره که از دهه ۱۹۸۰ میلادی دو برابرِ میانگین جهانی گرم شده، سال قبل گرم ترین تابستان خودرا نیز تجربه نمود و کشورهایی همچون فرانسه، آلمان، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا و انگلیس شاهد گرم ترین سال تاریخ خود بودند.
«پتری تالاس»، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی نیز با اشاره به گرمای شدید اروپا در سال گذشته، به حریق های جنگلی شدیدی اشاره نمود که بگفته او منجر به ایجاد دومین منطقه سوخته بزرگ در تاریخ اروپا شد و هزاران مرگ و میر ناشی از گرمای بیش از اندازه را برجا گذاشت.
این گزارش که تحت عنوان «وضعیت آب و هوا در اروپا در سال ۲۰۲۲ میلادی» پخش شده، همین طور اعلام می دارد که درجه حرارت در سراسر این قاره طی ۳۰ سال قبل یعنی از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۱ میلادی ۱.۵ درجه سانتیگراد بالا رفته است.
آمارهای آن همین طور حاکی از آنست که گرمای شدید سال گذشته، بیش از ۱۶ هزار کشته برجا گذاشته و سیل و توفان نیز بیشترین سهم را از خسارت دو میلیارد دلاری ناشی از شرایط آب و هوایی داشته است.
«کارلو بوونتمپو»، مدیر اقلیم برنامه کوپرنیک اتحادیه اروپا نیز از این وقایع با اشاره به سهم انسان و عملکرد کشورها در افزایش دمای کره زمین ابراز تاسف کرده است.
منبع:

1402/04/18
09:23:17
5.0 / 5
272
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان قائم