قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
توسط انتشارات شهید كاظمی؛

دار زن به کتابفروشی ها آمد

دار زن به کتابفروشی ها آمد

قائم: به گزارش قائم، کتاب دار زَن نوشته طاهره کوه کن توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش قائم به نقل از مهر، کتاب «دار زَن» نوشته طاهره کوه کن اخیرا توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر و روانه بازار نشر شده است.
این کتاب زندگینامه داستانی اصغر اقلیدی از روزهای انقلاب تا اسارت در زندان های حزب کومله است. زندگی ای که سالِ ۶۲ مانند خط کش، به دو قسمت تقسیمش کرد. بخش اول، مربوط می شود به حوادث جورواجور سیوند در پیش از انقلاب و تلاشهای اصغر به همراه پدر و برادرش برای گذران زندگی شان در مقابل ظلم هایی که از سوی مالک و جنگل بانی بهشان تحمیل می شد.

بعد هم رفتنش به جبهه و جانبازی و گذراندن دوره تکاوری. بخش دوم در جبهه شمال غرب دور می زند. آن شهر های کوهستانی و پر پیچ وخم با گروهک های کومله و دموکراتی که می خواستند سر به تن نظام نباشد. اصغر به همراه ارتش کلاه سبزها، سینه به سینه ی دشمنان خانگی ایستاد. اما در یکی از مأموریت ها به خاطر لو رفتن عملیات، با ته مانده گردان، ناچار به تسلیم شدند.

نفس های عمیق و نامرتب بخش دوم از اینجا آغاز می شود. با در بند افتادنش توسط گروهک کومله و دموکرات، روی دیگری از زندگی، خودش را به او نشان داد. خاطرات این بخش در زندان های دوله تو و آلواتان، شکل می گیرد تا آنقدر رشدش دهد که برسد به آن چیزی که باید.
در بخشی از این کتاب می خوانیم:
بین خواب و بیداری یادم به حرفی افتاد که روز گذشته به آبجی سروگل زده بودم. از روی تشک جستی بلند شدم. از خستگی یادم رفته بود. نگاهی به ساعت دیواری کردم. دیشب تا بامداد با حمید کنار جاده پست دادیم و ماشین ها و آدم ها را تفتیش کردیم. وقتی آمدم، چیزی نفهمیدم تا هم اکنون که ساعت نُه است. بلند شدم و رفتم توی حیاط. خاله خانه نبود. فاطمه داشت ایوان را جارو می زد. امان الله و خدیجه و عابدین هم مثل همیشه با مرغ ها سرگم بودند. در حیاط را باز کردم و نگاهی به بیرون انداختم. خبری از سروگل نبود. قرار بود امروز سروگل برود خانه دایی و باهاش حرف بزند. نمی توانستم حدس بزنم چه جوابی بهش می دهد. کاش زودتر می آمد و از فکر و خیال خلاصم می کرد. رفتم توی پستو تا چیزی بخورم. «اگه دایی به خاطر وضع مالی خوبشون جواب نه بده، باید چی کار کنم؟» از وقتی هشت سالم بود و ننه، فاطمه را بغل کرد و از اتاق آورد بیرون و اظهار داشت: «ناف فاطمه رو برای اصغر چیدم»، از فکرش بیرون نیامدم. انگار از همان موقع دوستش داشتم. کنار ظرف های لم داده توی سبد ایستادم. تکه ای نان تیری از توی نان دادن چوبی بلند بالا، کندم و به دهان گذاشتم تا قار و قور شکمم بخوابد.
«اگه دایی بگه فاطمه هنوز کوچیکه، چی؟»
تکه دیگری از نان کندم و باز رفتم توی حیاط امان الله با یک تخ مرغ از کُلِه دوید بیرون. با صدای کوبیدن زنجیر در که نشان می داد زنی پشت در است، دویدم توی دالان. با دیدن صورت شکفته سروگل، نفس راحتی کشیدم. فهمیدم شیر است. با این که خودم فرستاده بودمش، رویم نمی شد بپرسم دایی چی گفته در را که روی هم گذاشت، بهم نزدیک تر شد.
خیالت راحت. تا حالا شده من رو برای کاری بفرستی و دست خالی برگردم؟ چادر گل گلی اش را از سرش برداشت و راهش را گرفت تا از دالان برود بیرون دنبالش رفتم و آرنجش را گرفتم.
سروگل واستا بگو چی طو شد؟
روی پله دالان ایستاد و دستش را کنار دهانش گذاشت تا کسی صدایش را نشنود.
دویی گفت فاطمه از همی ده سالگی کلی خواستگار داره؛ ولی من فاطمه رو برای اصغر نگه داشتم. صبر کنین یکم بزرگ بشه بعد.
چشم هایم را از صورت سفید سروگل به خاک کف دالان کشیدم. لبخندم هی باز و بازتر می شد خدابخش یک سالی می شد عروسی کرده بود و یک دختر هم داشت. دیگر حالا نوبت من بود. سروگل زد به شانه ام و با طول و تفصیل، دنباله حرفش را گرفت.
من هم کلی تعریفت رو کردم. گفتم دویی اصغر از کوچیکی کار کرده. حالا هم برای خودش یه خونه خریده. دویی گفت ها من اصغر رو قبول دارم.
کم مانده بود بال دربیاروم و پرواز کنم. پس همه چیز حل بود و من این قدر استرس داشتم. با قیژ باز شدن در، سرم را برگرداندم. بابا و پشت سرش هم خدا بخش همینطور که حرف می زد آمد تو.
این کتاب با ۱۵۶ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۴۷ هزار تومان عرضه شده است.


منبع:

1402/09/28
16:02:49
5.0 / 5
344
تگهای خبر: بازی , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان قائم