قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
در اجلاس معاونان دانشجویی دانشگاه ها مطرح شد؛

۳۹ دانشگاه شورای ورزش تشكیل دادند

۳۹ دانشگاه شورای ورزش تشكیل دادند

مدیركل تربیت بدنی سازمان دانشجویان از برگزاری پانزدهمین المپیاد ورزشی قهرمانی دانشجویان درتابستان سال آتی اطلاع داد و اظهار داشت: در ۳۹ دانشگاه كشور در سال ۱۳۹۸ شورای ورزش تشكیل شده است.به گزارش قائم به نقل از مهر، محمدحسین علیزاده بامداد امروز در «شصت و پنجمین نشست معاونان دانشجویی كشور» كه در دانشگاه پیام نور در حال برگزاری است، گزارشی از برنامه چندسال اخیر سازمان امور دانشجویان و اداره كل تربیت بدنی ارائه كرد و به راه اندازی پروژهای ورزشی زودبازده شامل زمین چمن مصنوعی، زمین ورزشی كفپوش و فضای ورزشی روباز، اتاق تندرستی و مراكز مشاوره تندرستی اشاره نمود و اظهار داشت: این طرح ها با مشاركت و همكاری این سازمان، صندوق رفاه دانشجویان، دانشگاه ها و اداره كل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم عملی شد و توانست سرانه فضای ورزشی دانشگاه ها را تا دو متر مربع افزایش دهد.
وی همین طور در این گزارشی به وضعیت نیروی متخصص تربیت بدنی در دانشگاه ها اشاره نمود و اضافه كرد: میانگین نیروی متخصص تربیت بدنی در دانشگاه های كشور، سه نفر است كه در ۳۷ دانشگاه كمتر از سه نفر و در ۶۵ دانشگاه بیشتر از سه نفر متخصص تربیت بدنی در دانشگاه ها فعالیت می نمایند البته ارتقای وضعیت نیروی انسانی و تغییر ساختار اداری ادارات تربیت بدنی در ساختار سازمانی دانشگاه ها یك لزوم شمرده می شود.
مدیركل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان با اشاره به لزوم تصویب برنامه راهبردی تربیت بدنی دانشگاه ها در هیات های امنا اظهار داشت: در سال ۹۷ تعداد ۴۶ دانشگاه دارای برنامه راهبردی تربیت بدنی بوده كه این تعداد امسال به ۵۶ دانشگاه افزایش یافته است اما نیاز است كلیه دانشگاه ها برنامه راهبردی تربیت بدنی خودرا ارائه نمایند.
وی با اشاره اینكه اخیراً بخشنامه اصلاحی تشكیل شورای ورزش به دانشگاه ها ارسال شده است، گفت: در ۳۹ دانشگاه كشور در سال ۱۳۹۸ شورای ورزش تشكیل شده است.
علیزاده درباب وضعیت اختصاص و جذب بودجه تربیت بدنی به دانشگاه ها اظهار داشت: به ۲۰ دانشگاه بیشتر از میانگین كشوری بودجه تخصیص یافته است. همین طور میزان جذب بودجه نیز در ۲۵ دانشگاه از میانگین كشوری بیشتر بوده است. باوجود تخصیص بودجه به ورزش دانشگاه ها خیلی از دانشگاه ها موفق به دریافت منابع بودجه ای خود نمی شوند؛ علت عمده آن عدم تحقق تخصیص ها یا خرج بودجه ورزش در سایر بخش ها است.
مدیركل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان افزود: در سال ۹۷ تعداد ۴۸ زمین چمن مصنوعی و در سال ۹۸ نیز ۱۹ زمین چمن مصنوعی و ۲۶ پروژه كفپوش زمین روباز در دستور كار اداره كل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان بوده كه از این تعداد ۴۹ چمن مصنوعی و ۵ پروژه كفپوش به بهره برداری رسیده است؛ این پروژه ها با همكاری صندوق رفاه دانشجویان و دانشگاه های مجری راه اندازی شده اند.
وی اظهار داشت: اداره كل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم در سال ۹۷ با اختصاص اعتباری معادل ۸ میلیارد تومان برای راه اندازی و تكمیل ۲۰ پروژه عمرانی ورزشی و در سال ۹۸ با اعتباری بالغ بر ۱۸ میلیارد تومان در ۳۰ پروژه عمرانی ورزشی شامل استخر سرپوشیده، سالن های چند منظوره و زمین های روباز ورزشی كمك كرده است.
علیزاده درباب تجهیز اتاق های تندرستی در خوابگاه های دانشجویی بیان كرد: تابحال ۱۰۷ اتاق در بیشتر از ۸۰ دانشگاه به راه افتاده است. همین طور تعداد ۷۰ مركز مشاوره و تندرستی بمنظور پایش وضعیت جسمانی دانشجویان در دانشگاه های كشور به وجود آمده است.
وی به برگزاری پانزدهمین المپیاد ورزشی قهرمانی دانشجویان در تابستان سال آتی در دانشگاه گیلان اشاره نمود و اظهار داشت: این برنامه یكی از مهم ترین برنامه های ورزشی سازمان امور دانشجویان است و در ۱۸ رشته ورزشی در گروه پسران و ۱۴ رشته ورزشی گروه دختران انجام می شود.
مدیركل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان اشاره كرد: مقدمات برگزاری پانزدهمین المپیاد ورزشی فراهم شده و الان مسابقات منطقه ای كسب سهمیه ورودی برای حضور در این المپیاد در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در حال انجام می باشد.
وی ضمن مقایسه تعداد شركت كنندگان دو المپیاد چهارم و سوم ورزش همگانی دانشجویان اظهار داشت: در سومین المپیاد تعداد شركت كنندگان ۱۱ هزار و ۳۰ نفر شامل ۵۶۹ دانشجوی پسر و ۵۶۱ دانشجوی دختر بودند. تعداد شركت كنندگان در المپیاد چهارم به ۴۰۰۰ نفر افزایش یافت كه شامل ۲۲۰۰ دانشجوی پسر و ۱۸۰۰ دانشجوی دختر بود.
علیزاده با تاكید بر اینكه رویكرد سازمان امور دانشجویان، استفاده از ظرفیت داوطلبان برای برگزاری رقابت های ورزشی است، اظهار داشت: در المپیاد سوم ورزش همگانی ۳۵۰ داوطلب در برگزاری این رویداد مشاركت داشتند كه در المپیاد چهارم در تابستان سال ۹۸ این مشاركت به ۳۹۰ داوطلب افزایش پیدا كرد.
 


منبع:

1398/11/16
23:58:18
5.0 / 5
4163
تگهای خبر: آموزش , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱