قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
نیلی خبر داد؛

دانشگاه تهران به دنبال راهكارهای جدید برای عبور از بحران كرونا

دانشگاه تهران به دنبال راهكارهای جدید برای عبور از بحران كرونا

به گزارش قائم رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اینكه مجددا خوشه های فكری اقتصاد كلان،  سرمایه اجتماعی و اسیب اجتماعی را فعال كرده ایم، اظهار داشت: می خواهیم راهكارهای جدیدی را برای عبور از بحران كرونا عرضه دهیم.به گزارش قائم به نقل از مهر، مسعود نیلی در پیام نوروزی خود اظهار نمود: بعد از اعلام شیوع كرونا در كشور و تعطیلی كلاس های آموزش حضوری، دانشگاه تهران مركز آموزش های الكترونیكی را فعال كرد و همكاران دانشگاه از راه سامانه یادگیری الكترونیكی كلاس های آموزشی خویش را به صورت الكترونیكی عرضه كردند؛ چون كه ما موظف بودیم فعالیتهای دانشگاه را در چنین روزهایی متوقف نكنیم.
رئیس دانشگاه تهران با بیان اینكه برپایه آخرین آمار بیشتر از ۶۰ درصد كلاس های نظری در چارچوب فعالیتهای مجازی سامانه یادگیری الكترونیك عرضه شده است، اضافه كرد: ما تا حد زیادی توانستیم با عرضه این مدل از آموزش تا حد زیادی خلا كلاس های حضوری را جبران نماییم.
وی افزود: در ایام آغازین شیوع كرونا، حدس می زدیم امكان برگزاری كلاس های حضوری تا عید فراهم نیست بنابراین اگر این كلاس ها برگزار نمی شد یك ماه را از دست می دادیم. البته همین الان هم بطور قطع نمی توان گفت پس از تعطیلات نوروز كلاس های حضوری ادامه فعالیت خواهند داشت یا خیر ازاین رو برگزاری كلاس های الكترونیكی باید با دقت بیشتری ادامه یابد.
نیلی ضمن بیان این مطلب كه امكان جبران كلاس ها در طول ترم آتی حتی پس از عادی شدن شرایط كار سختی است، تصریح كرد: چون كه خیلی از دانشجویان برنامه های دیگری دارند و برگزاری كلاس های جبرانی حضوری برای اعضای هیأت علمی كار بسیار دشواری خواهد بود؛ ازاین رو تاكید می كنم همه همكاران با تلاش بیشتری كلاس های مجازی خویش را برگزار كنند و همه دانشجویان هم در كلاس های درس با قوت حضور پیدا كنند.
رئیس دانشگاه تهران اضافه كرد: كلاس های مجازی در سامانه ضبط می شود و دانشحویان می توانند در تعطیلات عید به یادگیری مشغول باشند. همكاران كلاس های جبرانی را برگزار كنند و اعضای هیأت علمی دانشگاه هم می توانند از فرصت تعطیلات عید استفاده كنند و اگر در آغاز فرآیند یادگیری الكترونیكی بعضی از كلاس های مجازی برگزار نشد، كلاس های جبرانی الكترونیكی خویش را برگزار كنند.
وی در ادامه تصریح كرد: چون كلاس های عملی ما ناچارا پس از عید به شكل جبرانی برگزار می شود، ازاین رو هر چه بتوانیم كلاس های جبرانی نظری را بیشتر اجرا نماییم فرصت بیشتری برای عرضه كلاس های عملی هم فراهم خواهد شد.
نیلی با اشاره به مسولیت اجتماعی دانشگاه در چنین شرایطی اظهار داشت: در شرایط خطیری قرار داریم و با افزایش آمار افراد درگیر با كرونا مواجه هستیم و دانشگاه باید فكر كند به اینكه چگونه میتواند در این شرایط به راحت تر زندگی كردن مردم كمك نماید.
رئیس دانشگاه تهران افزود: دانشگاه دارای تخصص و رشته های مختلفی است؛ از همان آغاز كرونا همكارانم در حوزه های مختلف فعال بودند پیشنهاداتی را به مسولان ذی ربط عرضه دادند. ما هم اكنون با خطر گسترش كرونا مواجه هستیم و باید اقداماتی صورت گیرد كه كنترل شود. بخش های مختلف اقتصادی گرفتار صدمه شده اند بخصوص قشر صدمه پذیر كه به شدت وابسته به درامد حداقلی خودشان هستند. با عنایت به این كه ما در خط مقدم مبارزه با این ویروس هستیم و دنیا ما را نظاره میكند كه چگونه با آن مقابله می نماییم. به همین جهت هرچه موفق تر و عاملانه تر برخورد نماییم برای بقیه كشورها هم الگو خواهیم بود.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه باردیگر خوشه های فكری اقتصاد كلان، سرمایه اجتماعی و صدمه اجتماعی را فعال كرده است، خاطرنشان كرد: امیدواریم بتوانیم از دل این خوشه راهكارهایی را برای عبور از این بحران پیشنهاد نماییم كه مورد استفاده مسولان قرار گیرد.
نیلی با اشاره به ظرفیت های هنری، فكری و تخصصی دانشگاه تهران در شرایط فعلی اضافه كرد: در همین راستا دانشگاه سامانه تالار گفت و گو را راه اندازی كرده تا در این سامانه همه همكاران، دانشجویان و دانش آموختگان بتوانند ایده های خویش را وارد كنند تا در این تالار امكان تعامل فكری فراهم گردد.
وی اضافه كرد: ما هم تلاش خواهیم كرد این ایده های فكری را در حد امكان بسته بندی نماییم و به اطلاع مسؤلان برسانیم تا از دل این ها راهكار مناسبی برای برون از این شرایط فراهم گردد.
نیلی در انتها اظهار داشت: ما تجربه مدیریت بحران در شرایط وبا را در كشور داشتیم. تجربه ما در برخورد با مساله امروز بسیار اهمیت دارد و دانشگاه تهران هم با ظرفیت های بالای خود می تواند كمك موثری برای عبور از این بحران فراهم آورد تا به مسئولیت اجتماعی خود عمل كند.


منبع:

1399/01/05
23:53:05
5.0 / 5
3601
تگهای خبر: آموزش , مدیریت , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳