قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
مقام ارشد IOC:

لغو المپیك توكیو یعنی بازی های زمستانی پكن هم در كار نخواهد بود

لغو المپیك توكیو یعنی بازی های زمستانی پكن هم در كار نخواهد بود

به گزارش قائم مقام ارشد و قدیمی كمیته بین المللی المپیك می گوید كه در صورت عدم برگزاری المپیك به تعویق افتاده توكیو در سال آینده به علت پاندمی كرونا، المپیك زمستانی ۲۰۲۲ پكن هم قربانی بعدی پاندمی خواهد بود.در صورتی که واکنس کرونا کشف نشود و کشورها قادر به مهار پاندمی نباشند، کمیته بین المللی المپیک یک مرتبه دیگر تصمیم به تعویق یا لغو المپیک توکیو خواهد گرفت.

«دیک پوند» عضو کهنه کار این نهاد بین المللی اظهار داشت که این اتفاق به احتمال فراوان پروژه لغو بازی های زمستانی پکن را کلید خواهد زد. المپیک زمستانی پکن مقرر است چهارم تا بیستم فوریه ۲۰۲۲ یعنی درست ۶ ماه بعد از المپیک توکیو برگزار شود؛ المپیکی که مقرر است با برنامه جدید از ۲۳ جولای تا ۸ آگوست ۲۰۲۱ به میزبانی ژاپن صورت گیرد.

پوند در گفتگو با رویترز تصریح کرد: با صرف نظر کردن از جنبه سیاسی مبحث هم اکنون، می توان اینگونه اظهار داشت که مساله کووید در جولای و آگوست سال آینده در توکیو با ما است و دشوار می باشد که تصور نماییم پنج ماه بعد در همان منطقه هیچ اثر ثانویه ای از پاندمی وجود نداشته باشد.

این در حالی است که المپیک پکن علاوه بر این، می تواند به واسطه چندین مواجهه سیاسی همچون شرایط پرنوسان و بی ثبات فزاینده حاکم بر هنگ کنگ و انتخابات آمریکا گرفتار پیچیدگی شود؛ انتخاباتی که مناسبات چین و آمریکا می تواند به یکی از موضوعات مهم دخیل در آن بدل شود.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا پاندمی را «ویروس چینی» نامیده و پکن را به علت پدیدار شدن اولین مورد مبتلا شدن در شهر ووهان، مقصر این بحران می داند.

پوند که وکیلی کانادایی بوده و هم بعنوان قائم مقام کمیته بین المللی المپیک و هم در کسوت رئیس سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ انجام وظیفه کرده است، پیشبینی می کند که سناریوهای متفاوتی قابل رخ دادن است.

یکی از این سناریوها تحریم رقابت ها از جانب آمریکا نیست بلکه ممنوعیت شرکت آمریکایی ها در تورنمنت از جانب چینی ها است اگر واشنگتن نتواند پاندمی را تحت کنترل درآورد.

پوند در اینباره اظهار داشت: دست کم یک بخش از آمریکا در حال تدارک کمپین انتخاباتی کاملا ضدچینی است. اگر شما یک نظریه پرداز توطئه باشید، شاید بگویید که سازمان بهداشت جهانی به شدت تحت نفوذ چین بوده و آنها نمی توانند بدون پوزخندی که جلب توجه نکند به نشست سازمان بهداشت جهانی بروند؛ نشستی که آمریکا دیگر عضوی از آن نیست و می گویند شرایط بهداشتی مثبتی در آمریکا وجود ندارد.

وی افزود: این احتمال وجود دارد که بیشترین تعداد موارد مبتلا شدن در آمریکا باشد و پذیرفتن آمریکایی ها در چین امری خطرناک خواهد بود. البته این یک فرض افراطی است. یک عالمه اتفاقات عجیب و غریب می تواند رخ دهد.

پوند تصریح کرد: احیانا مبحث چین در نشست بعدی کمیته بین المللی المپیک که فردا (جمعه) برگزار می شود، مورد بحث قرار نمی گیرد و اغلب گزارش ها و نگرانی ها به المپیک توکیو و مدیریت آن مربوط خواهد بود. هم اکنون بحث پکن روی میز نیست و مطرح کردن آن در شرایط فعلی، موضوعی پیچیده و غیرضروری است.


1399/04/26
22:03:08
5.0 / 5
2383
تگهای خبر: بهداشت , دین , سازمان , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان قائم