قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
طهرانچی خبر داد؛

خسارت ۱۵۰۰ میلیارد تومانی كرونا به دانشگاه آزاد

خسارت ۱۵۰۰ میلیارد تومانی كرونا به دانشگاه آزاد

به گزارش قائم رئیس دانشگاه آزاد اظهار داشت: باآنكه شیوع كرونا ۱۵۰۰ میلیارد تومان خسارت مستقیم به دانشگاه آزاد وارد كرد، اما با همت مدیران زیرساخت های لازم برای حركت رو به جلوی دانشگاه فراهم گشته است.به گزارش قائم به نقل از دانشگاه آزاد، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم تکریم و معارفه معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه آزاد اسلامی که در سازمان مرکزی برگزار شد، با اشاره به اینکه اساساً پیشرفت علمی در کشور بعنوان یکی از نقاط اصلی و محورهای سه گانه اقتدار کشور مورد توجه قرار می گیرد، اظهار داشت: از آنجائیکه جمهوری اسلامی ایران سه محور درهم تنیده «فرهنگ»، «اقتصاد» و «علم» را بعنوان اصول اقتدار می شناسد، نظام علمی و تحولات آن بیشتر از گذشته مورد توجه جامعه و حتی دشمنان این مرز و بوم قرار می گیرد. در این میان دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان بخش بزرگی از نظام یکپارچه آموزش عالی کشور مورد توجه همگان است.
وی افزود: تحولات در دانشگاه آزاد اسلامی می تواند منشأ تحولات بزرگی در کشور باشد، همانطور که اگر این دانشگاه عملکرد نامناسبی داشته باشد، تاثیر منفی آن در جامعه مشهود است. دانشگاه آزاد اسلامی از ظرفیت ویژه ای برخوردار می باشد که دانشگاه های نخبگانی از آن بی بهره اند و آن گستردگی و اجتماعی بودن دانشگاه آزاد اسلامی است، چون که بیشتر از ۴۰ درصد آموزش عالی کشور به صورت شبکه ای در دانشگاه آزاد اسلامی کنار یکدیگر قرار گرفته است.
طهرانچی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، «علم و پژوهش» را بعنوان ستون اول و «اخلاق و معنویت» را بعنوان ستون دوم ترسیم کرده اند که سازنده «سبک زندگی» خواهند بود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی که همگام و همزمان با گام دوم انقلاب، وارد گام دوم حیات خود شد، به علت دارا بودن میلیون ها فارغ التحصیل و صدها واحد دانشگاهی در سرتاسر کشور، همواره مورد هجمه کج اندیشان و بدخواهان داخلی و دشمنان خارجی بوده است. مقام معظم رهبری در دیدار با دانشگاهیان صراحتاً فرمودند که پیشرفت علمی، دشمن دارد و هر جا بخواهد اوج بگیرد، موانعی برای آن ایجاد خواهد شد. بنابراین دشمنان دانشگاه آزاد اسلامی آنرا رها نخواهند کرد، چون که در ریل پیشرفت قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بحمدالله در دو سال گذشته گام های مؤثر و بزرگی در جهت تحول و پیشرفت برداشته است، اظهار داشت: باآنکه در شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور، سختی شرایط به دانشگاه آزاد اسلامی هم دیکته شده، اما بلاشک اگر همت همکاران دلسوز و متعهد نبود، دانشگاه آزاد اسلامی هم با مشکلاتی عدیده مواجه می شد. وقتی در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز به کار کردیم، با مجاهدت عزیزانی که با نیت خدمت به خلق و رضایت خداوند وارد این عرصه شده بودند، توانستیم شرایط را سر و سامان بخشیم و نه تنها از کاهش تعداد دانشجو ضرر و زیانی متوجه دانشگاه نشد، بلکه شرایط سخت پشت سر گذاشته شد و در سال ۹۸ با افزایش بیشتر از صد هزار نفری دانشجو در مقطع کارشناسی روبرو شدیم.
طهرانچی تصریح کرد: باآنکه شیوع کرونا ۱۵۰۰ میلیارد تومان خسارت مستقیم به دانشگاه آزاد اسلامی وارد کرد، اما با همت مدیران در حوزه های مختلف همچون مدیریت بودجه و مدیریت یکپارچه اطلاعات، فراهم آوری زیرساخت های لازم برای حرکت رو به جلوی دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شده و... امروز به آینده روشن دانشگاه آزاد اسلامی امیدوار هستیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه برای ادامه حرکت روی به جلوی این دانشگاه، لازم است سیاست های جدیدی با عنایت به شرایط فعلی تعریف شود، اظهار داشت: در گذشته، خیلی از تصمیماتی که باید در سطح استان ها گرفته می شد، در مرکز مورد بحث و بررسی قرار گرفته و نهایی می شد. در آغاز مدیریت جدید دانشگاه، تقریباً همان تمرکزگرایی و مدیریت مرکزی وجود داشت، اما نگاه ما در دوره جدید مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی، عبور از تمرکزگرایی به سمت مدیریت استانی است.
وی اضافه کرد: برای تحقق این امر، لازم بود هیأت های امنای استانی تقویت شوند و جایگاه و هویت خویش را پیدا کرده و اداره استانی واحدها مبتنی بر هیأت امنای استانی جدی تر شود. بدین منظور برنامه ریزی های مختلفی صورت گرفته و سامانه هایی بوجود آمده که بزودی رونمایی خواهد شد.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه شرایط فعلی، نظام آموزش عالی را ۱۰ سال جلوتر برده است، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی هم از این قاعده مستثنی نبود و ناچار به سازگاری با شرایط جدید بود. برای محقق شدن این سازگاری، چند برنامه به صورت موازی در دانشگاه آزاد اسلامی در دستور کار قرار گرفته است؛ اجرای نظام هوشمند و یکپارچه داده در دانشگاه، ایجاد یک مرکز ویژه برای هیأت های امنای استانی در حوزه ریاست، تقویت معاونت توسعه مدیریت و منابع و... همچون این برنامه هاست.
طهرانچی با اشاره به اینکه مساله هیأت های امنای استانی در وزارت علوم و وزارت بهداشت در یک مرکز ویژه اداره می شود، خاطرنشان کرد: وجود چنین مرکزی در دانشگاه آزاد اسلامی هم ضروری به نظر می رسید، چون که هم باید ۳۱ هیأت امنای استانی به صورت مستقل عمل کنند و هم لازم بود که این ۳۱ هیأت امنا در یک دفتر ویژه وحدت عمل داشته باشند. ازاین رو از حضور دکتر مشکینی بعنوان نماینده تام الاختیار رئیس دانشگاه در هیأت های امنای استانی بهره مند خواهیم شد و دکتر فداکار که دارای تجارب ارزشمندی در مدیریت حوزه های اداری و مالی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، وزارت ارشاد و دانشگاه پیام نور است هم بعنوان سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع، به مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی خواهد پیوست.
وی تصریح کرد: در شرایط کنونی، کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی هم مانند تمامی کشور - و حتی دنیا - گرفتار مشکلات مالی هستند. امیدواریم با همت افراد با تجربه و متعهد که در حوزه های مرتبط از توانمندی های بالایی برخوردار می باشند، بتوانیم از حقوق آنها دفاع نماییم و با چابکی، سختی ها را پشت سر بگذاریم.
طهرانچی در انتها تاکید کرد: این جلسه به منظور تقویت حوزه توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی و آشنایی با رویکردهای جدید این حوزه تشکیل شده است.


منبع:

1399/05/06
13:31:11
5.0 / 5
2061
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان قائم