قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
پژمان فر در نامه ای به رئیس قوه قضائیه مطرح كرد؛

تلاش دولت برای به بن بست كشاندن پرونده خصوصی سازی و پوری حسینی

تلاش دولت برای به بن بست كشاندن پرونده خصوصی سازی و پوری حسینی

قائم: رئیس كمیسیون اصل 90 مجلس در نامه ای به رئیس قوه قضائیه نسبت به تلاش ها برای به بن بست كشاندن رسیدگی به تخلفات سازمان خصوصی سازی و رهایی پوری حسینی از اجرای عدالت هشدار داد.به گزارش قائم به نقل از مهر، نصرالله پژمان فر رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس قوه قضائیه نسبت به تلاش ها برای به بن بست کشاندن پرونده جرائم سازمان خصوصی سازی و در نتیجه رهایی پوری حسینی از اجرای عدالت هشدار داد.
متن کامل این نامه به شرح زیر است:
«همانگونه که خاطر عالی مستحضر است سازمان خصوصی سازی با ارتکاب تخلفات عدیده در اجرای قانون سیاست های کلی اصلی ۴۴ قانون اساسی و سایر قوانین موضوعه کشور موجب اتلاف مقادیر معتنابهی از اموال بیت المال گردیده است.
برابر گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ یکصد و پنجاه و چهار هزار میلیارد تومان از اموال عمومی با قیمت گذاری غیرعادلانه و واگذاری بنگاه های دولتی به خریداران فاقد اهلیت با مدیران و اعضاء هیئت مدیره این بنگاهها و سایر تخلفاتی که ذکر آن در این مجال مختصر به تفصیل ممکن نیست تضییع شده است. با تلاش مجدانه دستگاه های امنیتی و نظارتی و اهتمام قوه محترم قضائیه تا حالا پروسه واگذاری برخی از این بنگاه ها بررسی و تخلفات قانونی و جرائم مترتبه احصاء گردیده اند.
به سبب آشکار شدن تخلفات مذکور هیئت واگذاری در نخستین گام برای جبران مافات در سیصد و پنجاه و هفتمین جلسه برگزار شده در تاریخ ۱۳۹۸.۱۰.۰۹ مقرر نمود واگذاری شرکت های ماشین سازی تبریز، ریخته گری ماشین سازی تبریز، زمین های ائل گلی، شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری مغان، شرکت پالایش نفت کرمانشاه، تولید نیروی برق شاهرود، ایران ایرتور، خدمات مهندسی آب و خاک پارس و خدمات مهندسی خط و انبیه فنی راه آهن بوسیله سازوکارهای پیش بینی شده در قانون ابطال و بنگاه های یاد شده به بیت المال بازگردانده شوند.
با کمال تاسف روند ابطال واگذاری های مذکور در مراحل اولین توسط اعمال غیرقانونی بخش هایی از قوه مجریه با اختلال مواجه گردیده است. بعنوان مثال معاونت هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور اقدام به تشکیل کمیته ای موسوم به کمیته رونق تولید نموده که اهتمام دارد تا کلیه جرائم و تخلفات قانونی صورت پذیرفته در واگذاری شرکت های مورد بحث را که توسط مقامات ذیصلاح قضایی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است را با عنوان رعایت مصالح ملی بی اثر و واگذاری مغایر با قانون این بنگاه ها را مواجه جلوه دهد. کمیته موصوف بدون وجود هیچگونه تعریف با اختیار قانونی (قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی) اقدام به صدور مصوباتی برخلاف نص صریح قوانین و مقررات کشور می کند که می تواند استقلال قوه قضائیه را مخدوش کند.
در این مصوبات با این توجیه که خریداران سبب رونق احتمالی بنگاه های خریداری شده گردیده اند تلاش دارند قانون شکنی های انجام شده توسط سازمان خصوصی سازی و مسئولین این سازمان موجه جلوه داده شود و افراد ذی نفوذ و مسبب این فجایع اقتصادی از دسترسی قوه قضائیه مصون بمانند و سوءاستفاده های به عمل آمده از بیت المال برای همیشه مکتوم بماند. حال آنکه همانگونه که سیره پیامبر گرامی اسلام (ص) و امیر مومنان حکم می نماید برقراری عدالت بعنوان اصل مطرح و هیچ مصلحتی بالاتر از برقراری عدالت و حکومت قانون در جامعه اسلامی وجود ندارد.
بدین ترتیب عناصری در قوه مجریه به خصوص کمیته رونق تولید اهتمام در نادیده انگاشتن وقایع تحصیل شده در تحقیقات قضایی را داشته و بر تضییع اموال دولتی و دارایی های بیت المال اصرار می ورزند.
هدف نهایی این سوءعملکرد عامدانه به بن بست کشاندن رسیدگی به تخلفات غیرقانونی سازمان خصوصی سازی و اجرای عدالت در مورد رئیس سابق این سازمان است که هم اکنون به بهتان بی نظمی عمده در نظام اقتصادی کشور در انتظار محاکمه می باشد.
نکته جالب توجه آن است که برای فرد نامبرده در تحقیقات مقدماتی راجع به چهار شرکت واگذار شده قریب نهصد میلیارد تومان قرار صادر شده بود که قرار مذکور به ۱۵ میلیارد تومان تقلیل یافته و ایشان با کمال آسایش مشغول به سخره گرفتن کلیه کوشش های به عمل آمده برای جلوگیری از تضییع اموال بیت المال می باشد.
متاسفانه اراده هایی در کار است تا اعمال ارتکابی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی (اخلال در نظام اقتصادی کشور) به تبانی در معاملات دولتی تنزل داده شده و محملی مطمئن برای رهایی وی از اجرای عدالت فراهم شود.
از آنجا که اعمال نفوذ و جلوگیری از اجرای عدالت موجب تخریب شئونات و بی اعتباری قوه قضائیه در برقراری عدالت نزد افکار عمومی و سبب تخریب اعتماد عمومی نسبت به نظام اسلامی در امر مبارزه با فساد می گردد، صدور اوامر مقتضی جهت برخورد قانونی با عوامل مخل روند جریان دادرسی و محاکمه سریع و قاطع و علنی تضییع کنندگان اموال بیت المال در دادگاه های ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی مورد استدعا است.»


منبع:

1399/07/22
13:07:38
5.0 / 5
1452
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امنیت , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳