قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
با موافقت نمایندگان؛

لایحه موافقتنامه حمل و نقل بین المللی بین ایران و سوئیس تصویب گردید

لایحه موافقتنامه حمل و نقل بین المللی بین ایران و سوئیس تصویب گردید

به گزارش قائم نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب لایحه موافقتنامه حمل و نقل بین المللی جاده ای مسافر و كالا بین دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس موافقت كردند.به گزارش قائم به نقل از مهر، نمایندگان در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی لایحه موافقتنامه حمل و نقل بین المللی جاده ای مسافر و کالا بین دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس با ۱۸۳ رأی موافق، ۱۱ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۸ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
براساس ماده واحده لایحه مذکور؛ لایحه موافقتنامه حمل و نقل بین المللی جاده ای مسافر و کالا بین دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می شود.
حجت الاسلام علیرضا سلیمی در مخالفت با لایحه موافقتنامه حمل و نقل بین المللی جاده ای مسافر و کالا بین دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس، اظهار داشت: مجلس تنها کلیات این موافقتنامه را بررسی نموده و نمی تواند به جزئیات آن ورود کند، همانند کلیات برجام که تنها در عرض ۲۰ دقیقه و بدون بررسی جزئیات تصویب گردید.
وی با اشاره به اینکه هر چند این موافقتنامه ۱۴ ماده دارد اما تنها کلیات آن در مجلس بررسی می شود، اضافه کرد: در این موافقتنامه سازو کار لازم برای رفع اختلافات احتمالی دیده نشده است از طرفی از آنجایی که دولت سابقه ترجمه اشتباه خیلی از معاهده ها و موافقتنامه ها را دارد امکان دارد در ترجمه این موافقتنامه هم گرفتار اشتباه شده باشد.
همچنین محمد علیپور در موافقت با لایحه موافقتنامه حمل و نقل بین المللی جاده ای مسافر و کالا بین دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس، اظهار داشت: معاهده حمل و نقل میان ایران و سوئیس در خیلی از کشورها در حال اجرا می باشد، با تصویب این لایحه صادرات به خیلی از کشورها همچون کشورهای اروپایی تسهیل می شود، از طرفی امکان پشتیبانی از اتباع ایرانی در سایر کشورها فراهم خواهد شد.
در جریان بررسی لایحه مذکور غلامرضا نوری با استناد به ماده (۱۰۹) آئین نامه داخلی مجلس، تصریح کرد: هر چند بر طبق این ماده ناطق نباید از مبحث مورد بحث بیرون برود. هرگاه رئیس تشخیص دهد که ناطق از مبحث خارج شده و در ضمن یک نطق، دو نوبت به وی تذکر خروج از مبحث را بدهد و باز ادامه دهد، دفعه سوم می تواند وی را از ادامه نطق در آن مبحث در تمام جلسه منع کند، اما باوجود اینکه ۹۰ درصد صحبت های آقای سلیمی خارج از دستور و حتی خارج از اسلوب حرفه ای بود اما شما تذکر ندادید.
وی با اشاره به اینکه برجام در مجلس نهم دو ماه و طی ۲۰۰ ساعت در کمیسیون ویژه برجام مورد بحث و بررسی قرار گرفت و طرح موضوعاتی مانند اینکه برجام ظرف ۲۰ دقیقه تصویب گردید جفا به مجلس نهم است، اظهار داشت: شکست آمریکا در مجامع بین المللی مرهون برجام و در بستر توافقات هسته ای است.
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این نماینده اظهار داشت: من به او[سلیمی] تذکر دادم و شواهد هم ضبط شده است، به شما هم تذکر می دهم که در دستور صحبت کنید.

1399/07/27
11:36:18
5.0 / 5
1572
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳