قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
امیرآبادی خبر داد؛

طرح استیضاح رئیس جمهور منتفی شد

طرح استیضاح رئیس جمهور منتفی شد

به گزارش قائم عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما در مجلس به این نتیجه رسیده ایم كه استیضاح رئیس جمهور انجام نشود.به گزارش قائم به نقل از مهر، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگویی درباره استیضاح رئیس جمهور، اظهار داشت: مجلس با مصلحت اندیشی به دولت کمک می نماید تا به آسانی به خرداد ماه سال آینده یعنی اختتام مهلت قانونی خود برسد. چونکه هدف مجلس کمک به دولت برای سهولت در ادامه کار خود است. حالا شرایط به شکلی است که اگر مجلس یک یا دو وزیر دیگر از دولت را استیضاح کند دولت مستقر سقوط خواهدنمود.
رسیدگی به وضعیت اقتصاد، وظیفه رئیس جمهور است نه رئیس مجلس
وی اضافه کرد: شب گذشته رئیس مجلس جلسه ای با تیم اقتصادی دولت یعنی وزیر کشاورزی، وزیر صمت، رئیس کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و چند عضو دیگر این تیم جلسه داشت تا وضعیت اقتصادی را بررسی کند و به دولت کمک نماید. در صورتیکه رسیدگی به وضعیت اقتصادی وظیفه دولت و رئیس جمهور است نه رئیس مجلس. اما رئیس مجلس با کمک به دولت درصدد است تا دولت را برای ادامه کار یاری کند. خود زنگنه می گوید که من بیشتر از اینکه به جلسات دولت بروم در جلسات مجلس شرکت می کنم.
عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار داشت: حقیقت این است که اگر الان استیضاح رئیس جمهور را در مجلس شروع نماییم، روند آن در حدود ۲ ماه طول می کشد و به ماه دهم سال می رسیم، پس از آن نیز معاون اول رئیس جمهور به مدت ۳ ماه رئیس دولت می شود و پس از هم به تعطیلات عید می رسیم و اندکی بعد نیز مهلت کارِ دولت تمام می شود و اگر نتیجه ای داشت انجام می شد؛ ما در مجلس به این نتیجه رسیده ایم که استیضاح انجام نشود.
امیرآبادی فراهانی اضافه کرد: ما در حوزه تامین کالاهای اساسی با تهیه کالابرگ برای مردم دو نکته را در نظر گرفته ایم. نخست اینکه تا عید نوروز کالای اساسی مردم را تامین کنیم و مردم از این مساله خاطر جمع باشند که حداقل کالاهای اساسی مورد نیاز خودرا بدست می آورند. منبع تامین اعتبار این مساله هم بند (و) و فروش هایی که دولت در حال انجام آن است تامین می شود.
مشکلات با یک تیم منسجم و استفاده از ظرفیت های کشور حل می شود
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه افراد داوطلب برای ریاست دولت در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری مطرح است، برنامه شاخصی ارائه نکرده اند، اشاره کرد: بله اگر فردی با یک تیم منسجم و به فکر مردم و استفاده از ظرفیت های کشور و تعامل با دنیا روی کار بیاید، می توانیم مشکلات را حل نماییم. استفاده از ظرفیت های جوانان پس از انقلاب که رویش های نظام هستند یکی از بهترین گام ها در این حوزه می باشد.
اصلاح قانون انتخابات به زودی در صحن علنی بررسی می شود / دولت در بورس فقط شعار ندهد
عضو هیئت رئیسه مجلس با اعلان اینکه در طرح جدید اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری که در مجلس بررسی خواهد شد تمام موضوعات مهم و مورد بحث را بررسی می نماییم، اضافه کرد: یکی از موارد آن این است که فردی که می خواهد رئیس جمهور شود باید مشاوران خودرا به شورای نگهبان معرفی نماید و برنامه های خودرا عرضه نماید و احزاب حامی او نیز باید حمایت کتبی خودرا به صورت رسمی اعلام کنند. کمیسیون شوراها این مساله را تصویب کرده و این طرح چهارشنبه این هفته و یا یکشبنه هفته بعد در مجلس بررسی می شود.
امیر آبادی فراهانی درباره اینکه چرا در بورس مشکلات بوجود آمد، اضافه کرد: به نظر بنده دولتی ها و حقوقی ها بزرگترین خیانت را به بورس کردند و با خروج از بورس شاخص کل را از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد به ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد کاهش دادند. اگر می خواهیم وضعیت بورس بهتر شود دولت باید سیاست های خودرا در بورس اعمال نماید و فقط دنبال شعار دادن نباشد.
پیش بینی کرده بودم قیمت دلار به ۳۰ هزار تومان می رسد
وی اظهار داشت: ارزش پولی ما در بدترین وضعیت خود قرار دارد. برخی اوقات می گویند که گرانی قیمت ها مشکل ساز شده در صورتیکه گرانی قیمت ها مطرح نیست بلکه ارزش پول ملی کاهش یافته است و متاسفانه مسئولان به صحبت های ما ارزش قائل نیستند. ما جلسه ای که در تیرماه امسال با همتی در دفتر رئیس مجلس داشتیم و بعد از آن جلسه به همتی گفتم که با این وضعیتی که در حال ادامه آن هستیم قیمت دلار در ماه هفتم سال به ۳۰ هزار تومان می رسد، اما وی خندیدند.
عضو هیئت رئیسه مجلس در پاسخ به سوالی که سرانجام وضعیت کنونی چه نتیجه ای خواهد داشت، اظهار داشت: مجلس وظیفه کنترلی و نظارتی بر قوه مجریه دارد و اجرا در دست دولت می باشد. اما این به معنای عدم مسئولیت مجلس در پاسخگویی به مردم نیست. این موضوعی است که در سال های اخیر انباشته شده که ما مدام می گفتیم که دولت کسری بودجه دارد و این کسری بودجه مشکلات اقتصادی بسیاری را برای جامعه ما ایجاد خواهدنمود.
امیرآبادی فراهانی اشاره کرد: من در یک برنامه تلویزیونی در شبکه سوم سیما که مسائل مربوط به بودجه در آن بررسی می شد گفتم که تورم در سال آینده ۴۰ - ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت و خط فقر در تهران به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می رسد.
وی با اعلان اینکه هنگامی که به مجلس برگشتم به خاطر سخنانم از طرف چند نفر از نمایندگان مورد حمله قرار گرفتم، اشاره کرد: یکی از این حملات به خصوص از طرف نماینده ای که از طرف هیئت رئیسه در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا که رئیس آن وزیر کشور است عضویت داشت نیز انجام شد و او به من تذکر جدی داد که چرا چنین مطالبی را بیان کردید، من در پاسخ گفتم که این سخنان واقعیت جامعه است.
عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار داشت: چون در دانشگاه چند واحد اقتصاد گذراندم برای من مشخص است که وقتی دولت کسری بودجه دارد و هزینه های خودش را بالا می برد و صرفه جویی هم نمی کند باید آنرا از جای دیگری جبران کند. از طرفی هم تحریم است و درآمد ارزی قبلی را هم ندارد. پس باید برای حل این مشکل یک فکر اساسی داشته باشد.
امیرآبادی فراهانی در پاسخ به این پرسش که چرا دولت گرفتار کسری بودجه شد، اظهار داشت: دولت هزینه های جاری خودرا بسیار افزایش داد که یکی از آنها در بخش اجتناب ناپذیرها بود که می تواند هزینه های اداری، حقوق و دستمزد و همایش ها و سفرهاست که جزو هزینه های جاری دولت می باشد. هر کدام از این وقتی با یکدیگر در بودجه جمع می شوند رقمی در حدود ۴۶۰ هزار میلیارد تومان حاصل می شود و عدم کمک شرکت های دولتی به بودجه عمومی کشور این پیامد را خواهد داشت.
وی افزود: علت آن هم این است که شرکت های دولتی اول به فکر افزایش قیمت هاست، دوم افزایش حقوق و مزایای کارکنان خود و سپس هم افزایش در سایر بخش ها شامل افزایش پاداش اعضای هیئت مدیره های خود و مسائل مانند این است طبعاً این مشکلات به وجود می آید.
عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: بودجه شرکت های دولتی بعنوان پیوست بودجه عمومی کشور به مجلس می آید و به صورت پیوست هم از مجلس خارج می شود. یعنی به این شکل نیست که هر کدام از آنها به صورت جداگانه بررسی شود.
امیرآبادی فراهانی با اعلان اینکه البته برخی اوقات هم فرصت نیست که همه پیوست ها و بخش های بودجه بررسی شود، اظهار داشت: چاره آن هم ایجاد احکام مشخص برای حل این مشکلات است. یعنی همانند آن چیزی که برای پاداش اختتام خدمت مدیران دولتی در سال ۹۷ به وجود آمد که نباید این پاداش بیش از ۷ برابر باشد که به هزینه های جاری کمک می نماید.
مجلس سابق با دولت هماهنگ بود
وی اظهار داشت: مجلس قبلی با دولت هماهنگ بود و بنا بر این هم به کارهای دولت ایراد وارد نمی کرد، ولی، اما یک اصل وجود دارد به نام اصل تخصیص که دست دولت و رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور را برای تخصیص بودجه به بخش های مختلف باز می کند. بر طبق همین اصل تصمیم می گیرد که برای یک موضوع تخصیص صد در درصدی انجام دهد و در یک موضوع دیگر به یک سازمان دیگر درصد متفاوتی تخصیص دهد. پس از این مرحله هفت خوان بعدی یعنی مسائل مربوط به خزانه است که بررسی آن خود یک موضوع دیگر است.
عضو هیئت رئیسه مجلس در ادامه با اعلان اینکه قسمتی از گرانی ها در دست دولت می باشد، اشاره کرد: قسمتی از گرانی ها در اختیار دولت می باشد. بطور مثال در بخش فولاد، سیمان و خودرو این موضوعات کاملاً در اختیار دولت می باشد.
امیرآبادی فراهانی اضافه کرد: اجناس و محصولات مربوط به پتروشیمی ها یکی از اجناسی هستند که قیمت های آنها افزایش پداکرده است. مواد اولیه پتروشیمی ها گاز است که در صنایع بالادستی گاز به پتروشیمی تبدیل می شود. بعد وارد صنایع پایین دستی شده و به محصولات مختلف تبدیل می شود.
وی اظهار داشت: گاز بطور کاملاً بومی تامین می شود و وارد نمی نماییم که بگوییم قیمت آن به تغییرات نرخ ارز مربوط است. پس از آن که گاز تحویل پتروشیمی ها می شود، مواد اولیه حاصل از گاز در اختیار چند نهاد خاص قرار می گیرد که یکی از آنها شستا است که به وزارت رفاه متعلق می باشد. نهاد بعدی گروه الغدیر است که وزیر دفاع آن ریاست آنرا برعهده دارد. پس متولی اصلی گران شدن قیمت ها در این بخش خود دولت می باشد و قسمتی از آن نیز برعهده وزراست.
دولت از حل معادله دو مجهولی مجلس عاجز است / روایتی از مخالفت روحانی با یک طرح مجلس
نماینده مردم قم در مجلس در پاسخ به سوالی درباره اینکه گران شدن قیمت کالاها از چه مدلی پیروی می کند با توجه به این که بعضی از تولیدکنندگان قیمت ها باید بر طبق قیمت های جهانی باشد، اظهار داشت: مشکل از دولت می باشد که هر وقت ما یک معادله دو مجهولی را به دولت می دهیم تا آنرا حل کند در حل آن عاجز می شود چونکه فقط قادر به حل معادله تک مجهولی است و مثال آن هم بحث بنزین است.
امیرآبادی فراهانی با بیان اینکه طرح مجلس این بود که به هر کد ملی روزی یک لیتر بنزین بدهند و هر فردی که نیاز داشت آنرا مصرف کند و هر فردی هم که نیاز نداشت آنرا بفروشد، گفت: اما بعضی از سلبریتی ها مانع شدند و این بحث را مسخره کردند. ما برای اجرای این مساله قصد داشتیم تا کارت الکترونیکی برای آن ایجاد نماییم و یک ساختار مانند کارت های بانکی را برای جابجایی آنها طراحی نموده بودیم.
وی اظهار داشت: ما با مقامات دولتی مانند زنگنه، پورمحمدی، نوبخت و وزیر اقتصاد صحبت کردیم و همه آنها راضی بودند، اما رئیس جمهور مخالف این قضیه بود و نگذاشتند اجرا شود. چونکه دولت در بخش توزیع ضعف دارد.
عضو هیئت رئیسه مجلس اشاره کرد: ما ۳ میلیارد دلار دارو و ۹ میلیارد دلار نهاده های دامی با ارز ۴۲۰۰ وارد می نماییم. اگر بهترین گوسفند روس با گوشت گرم که در چراگاه های درجه یک روسی را وارد نماییم قیمت آن در حدود ۴۰ هزار تومان است و از این نوع وارد هم کردند. یکی از واردکننده ها می اظهار داشت که من به قیمت ۴۰ هزار تومان وارد می کنم، اما یکی از نزدیکان وزیر وارد میکند و آنرا به قیمت ۸۰ تا ۱۲۰ هزار تومان می فروشد و این مساله را به وزیر هم اطلاع دادند و وزیر هم این مساله را رد نکرد.
امیرآبادی فراهانی اضافه کرد: در بحث توزیع مشکلاتی وجود دارد که در بودجه ۹۸ پیشنهاد دادم که همین ۹ میلیارد دلاری را بوسیله کارت الکترونیکی به مردم بدهیم و حتی با بانک ها، پشتیبانی دام و بازرگانی صمت هم جلساتی را در مجلس برگزار کردیم.
وی اظهار داشت: دولت با اختصاص سهمیه مشخص به هر فرد می توانست به هر فرد میزان مشخصی سهیمه اختصاص دهد که حکم قانون بودجه هم شد، اما دولت اجرا نکرد.


منبع:

1399/07/29
23:24:26
5.0 / 5
1496
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , سازمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱