قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
یك عضو جامعه روحانیت مبارز:

اربعین در وحدت مسلمانان نقش كلیدی دارد

اربعین در وحدت مسلمانان نقش كلیدی دارد

قائم: خیلی از علماء و بزرگان دینی اربعین را عامل اصلی وحدت در میان مسلمانان جهان می دانند و معتقدند این راهپیمایی موجب اتحاد و انسجام مسلمانان شده است. سیدرضا اكرمی هم معتقد می باشد كه اربعین در وحدت مسلمانان نقش كلیدی دارد و زیارت اربعین یكی از علامت های مؤمن است.به گزارش قائم به نقل از خبر آنلاین، حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا اكرمی، عضو جامعه روحانیت مبارز درباب سابقه تاریخی اربعین در كتب و روایات با اشاره به اینكه اربعین در روایات اسلامی به زمان امام حسن عسگری (ع) بازمی گردد اظهار داشت: امام حسن عسگری(ع) فرمودند مؤمن چندین علامت دارد كه یكی از آنها زیارت اربعین امام حسین (ع) است كه این از منظر احادیث است اما ازنظر عملی پس از داستان كربلا و عاشورای سال ۶۱ افراد مناسب و شایسته راه افتادند و خودشان را به كربلا رساندند و همانطور كه در روایات هم آمده است جابربن عبدالله انصاری نخستین زائر اربعین بوده است كه به همراه عده ای از مردم مدینه به زیارت امام حسین (ع) رفتند و این مساله ادامه یافت تابحال كه به اینجا رسیده و ما هرساله شاهد حضور گسترده مردم در پیاده روی اربعین هستیم.
اكرمی اضافه كرد: زیارت اربعین یك كار چندمنظوره است كه یكی از آن اصل زیارت است كه نوعی تعهد و پیمان با امام حسین (ع) است كه در راه آزادی و آزادگی مسیر حضرت را ادامه بدهند دوم دیدار خود مسلمانان با یكدیگر است كه حتما موجب كاهش كینه و كدورت خواهد شد و سوم این است كه اربعین حالت بین المللی پیداكرده است یعنی از مذاهب مختلف مثل بودایی، ارمنی و غیره هم در این مراسم شركت می كنند.
وی با اشاره به اینكه بعضی ها بعنوان زیارت و سیاحت و برخی دیگر بعنوان مطالعه و تحقیق به این سفر می روند اظهار داشت: اربعین همانند عاشورا در حال تبدیل شدن به یك سوژه عمومی و بین المللی است و بطور قطع می تواند در وحدت مسلمانان نقش كلیدی داشته باشد.
این عضو جامعه روحانیت مبارز در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: امیدواریم سوژه اربعین بیشتر توسعه پیدا كند چونكه این مراسم ها جنبه مذهبی و اعتقادی دارد و یقیناً كارساز خواهد بود.
وی با اشاره به اینكه استقبال از مراسم اربعین را واجد شرایط می بینیم و حتی معتقدیم كه این مراسم در شهری مانند تهران كه از میدان امام حسین (ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم به صورت نمادین برگزار می شود، بطور قطع كار مفید و شایسته ای خواهد بود، اظهار داشت: ما كربلا می رویم اما باید حسینی شویم و بدانیم كه امام حسین (ع) همه موجودی خودرا برای آگاه و روشن كردن مردم و برای آگاه سازی و افشاگری داد.
اكرمی اضافه كرد: معتقدم اربعینی ها فقط به نماد و سنبل اربعین متكی نشوند و واقعاً شعار را همراه با عمل و اخلاق در كنار یكدیگر قرار بدهند و بكوشند حسینی و تابع اباعبدالله الحسین (ع) شوند.

۲۵۸۲۵۸منبع:

1398/07/24
22:44:06
5.0 / 5
4765
تگهای خبر: اربعین , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴