قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
در همایش قره باغ ۱۷ ربیع مطرح شد؛

ضرورت وحدت و همبستگی برای حفظ تمامیت ارضی سرزمین های اسلامی

ضرورت وحدت و همبستگی برای حفظ تمامیت ارضی سرزمین های اسلامی

به گزارش قائم حفظ تمامیت ارضی سرزمین های اسلامی و همبستگی در جامعه اسلامی برای پیشگیری از نفوذ رژیم صهیونیستی و گروه های تروریستی از موضوع هایی بود که در همایش بین المللی قره باغ ۱۷ ربیع عنوان شد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: قبل از ظهر دوشنبه همایش بین المللی «قره باغ ۱۷ ربیع» با هدف تبیین گفتمان ۱۷ ربیع درباره قره باغ و رهنمودهای حضرت آیت الله خامنه ای برای حل مسئله قره باغ به همت مرکز مدیریت حوزه های علمیه قم برگزار گردید.
آیت الله علیرضا اعرافی در این همایش با تکیه بر اینکه گفتمان انقلاب اسلامی در دایره اسلام محوریتش دعوت به همگرایی و وحدت و همبستگی استوار است و در مقابل دشمنان و متجاوزان بر اساس مقاومت، ایستادگی و شجاعت در به اسلام استوار است، اظهار داشت: این دو اصل جدایی ناپذیر از گفتمان اسلام ناب و انقلاب اسلامی و وحدت و همگرایی میان امت اسلام و مقاومت و مبارزه در مقابل اشغالگران و متجاوزان و مستکبر آنها دارد و منطق انقلاب اسلامی این است.
ایجاد قدرت تمدنی با استفاده از منابع عظیم جهان اسلام

مدیر حوزه های علمیه با تکیه بر لزوم توجه دولت های کشورهای اسلامی باید به ذخایر عظیم فکری فرهنگی اجتماعی و اقتصادی اظهار داشت: اگر این منابع عظیم در کنار هم قرار بگیرید تولید یک قدرت تمدنی جدید و دانش و فناوری و اقتصاد و بازار با مدیریت واحد را تولید می کند و یک اتحاد بزرگ اسلامی را رقم می زند.
وی با تکیه بر اینکه در گفتمان ما مقاومت برای آزادی هریک از سرزمین های اسلامی، هر جا که باشد برای ما فرقی نمی کند اضافه کرد: برای ما به همان اندازه که برای سرزمین فلسطین قداست و ارزش قائل هستیم برای سرزمین های دیگر که به اشغال امریکایی یا دیگر متجاوز درآمده است اهمیت می دهیم.
کمک های ایران برای آزادسازی قره باغ

عباس عراقچی از دیگر سخنرانان این همایش بین المللی بود وی ضمن اشاره به اینکه موضع جمهوری اسلامی ایران همواره مخالفت با اشغالگری بوده است اظهار داشت: بر مبنای همین سیاست ایران در راه آزادسازی قره باغ، کمک هایی به آذربایجان کرد.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه یکی از نکات مورد تاکید ایران را اصل تغییرناپذیری مرزها دانست و اضافه کرد: ما با هر گونه تهدید تمامیت ارضی و دخالت خارجی و تروریستی مخالف هستیم.
وی با اشاره به اینکه موضع ما مخالفت با جنگ است اظهار داشت: ما به دنبال آزادسازی مناطق اشغال شده و آخر حضور بازیگران خارجی در منطقه هستیم و نهایتاً آنچه در جامعه بین المللی در مورد قره باغ تصمیم گرفته شد، نزدیک به مواضع و طرح ما بود و بنابراین از آن حمایت کردیم.
آذربایجان بیشتر از یک همسایه برای ایران است
محسن رضایی هم در این همایش با تکیه بر اینکه آذربایجان، فقط همسایه ما نیست و نباید نگاه به آذربایجان مثل بقیه کشورها باشد اظهار داشت: آذربایجان با سابقه تاریخی و اشتراکات فراوان با ایران اسلامی متفاوت از سایر کشورهاست. یکی از اشتباهات سیاست خارجی این است که آذربایجان را هم فقط در حد یک همسایه می داند.
دبیر مجمع تشخیص مصلح نظام حضور کشورهای خارجی در منطقه را یکی از اشکالات اصلی مناقشات و درگیری ها بین کشورها بیان کرد و اضافه کرد: از عجایب مناقشه قره باغ این است که همان کسانی که ارمنستان را تحریک کردند خودشان امروز برای دفاع از قره باغ لشکر پیاده کرده اند. کل قره باغ باید آزاد شود و هیچ کشور خارجی نباید آنجا حضور داشته باشد.
وی ضمن اشاره به اینکه ایران باید در کمیته آتش بس حضور داشته باشد اظهار داشت: ایران در بازسازی قره باغ شرکت می کند. مطرح کردن جمهوری خودمختار قره باغ، کار صحیحی نیست بلکه قره باغ متعلق به آذربایجان است و آذربایجان خود قادر به اداره سرزمین خودش می باشد.
بیانیه علما و مراجع یک حمایت معنوی از قره باغ بود

حمایت و تقدیر از بیانیه مشترک نمایندگان ولی فقیه در استان های شمال غرب ایران بخشی از سخنان بنیاد حسین اف سفیر جمهوری آذربایجان در ایران بود؛ حسین اف این بیانیه یک حمایت معنوی از ما بود و همینطور بیانیه آیت الله اعرافی و مراجع تقلید برای آذربایجان دارای ارزش معنوی عنوان نمود.
سفیر جمهوری آذربایجان در تهران اضافه کرد: سخنان مقام معظم رهبری در ۱۷ ربیع برای ما یک عیدی شیرین و پرارزش بود و در مطبوعات آذربایجان آنرا بازنشر دادیم؛ همینطور معاون وزیر امور خارجه آذربایجان و وزارت خارجه آذربایجان از مواضع رهبر ایران تشکر کرده اند.
وی با تکیه بر رهبری الهام علی اف و کمک کشورهای دوست برای بازسازی قره باغ اظهار داشت: بازسازی آذربایجان با کمک ایران آغاز شد و ایران با تصویب ساخت سد «خداآفرین»، نخستین کشوری بود که حق حاکمیت آذربایجان در قره باغ را به رسمیت می شناخت.
آمادگی ایران برای مشارکت در بازسازی قره باغ

علی نیکزاد دیگر سخنران همایش بین المللی «قره باغ ۱۷ ربیع» با اشاره به اینکه امروز صادقانه ترین پشتیبانی از کشورهای همسایه از جانب جمهوری اسلامی ایران انجام می گیرد، اظهار داشت: در جنگ قره باغ هم جمهوری اسلامی ایران با همه توان از قره باغ دفاع کرده است؛ اما نباید گروه های تروریستی در منطقه حضور یابند و این حضور اساسا به ضرر آنهایی خواهد بود که به تروریست ها فرصت حضور داده اند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: استکبار ستیزی، مردم سالاری دینی، مدیریت جامعه با نقش سپاری به مردم و اقتدار در مقابل مستکبران از اصول ثابت نزد معظم له است و دفاع از سرزمین های اسلامی در هر نقطه دنیا، از اصول ثابت انقلاب اسلامی است.
وی با اشاره به اینکه نزدیک شدن به مرزهای ایران اسلامی اساسا جواب کوبنده ای را به دنبال خواهد داشت تصریح کرد: سیاست انقلاب اسلامی ایران در مورد سایر کشورها بخصوص همسایه های ایران همیشه بر مبنای صداقت و احترام متقابل بوده است.
صهیونیسم و گروه های تکفیری مهم ترین تهدیدات برای منطقه

حجت الاسلام مجتبی ذوالنور هم در این همایش یکی از مهم ترین خطرات برای ایران و آذربایجان و مردم دو کشور را خطر نفوذ جریان تکفیری و تروریستی بیان کرد و اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب وقتی تاکید نمودند که قره باغ باید به دامن اسلام بازگردد، اخطار دادند که نباید تروریست های تکفیری در این منطقه مستقر شوند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تکیه بر اینکه رژیم صهیونیستی مولود صهیونیسم جهانی است و مهم ترین خطر نه تنها برای مسلمانان و اسلام بلکه برای بشریت و همه ادیان الهی است اظهار داشت: وقتی جریان تروریستی تکفیری با این مسئله خبیث صهیونیسم جهانی عجین شود، در حقیقت خطر تکمیل می شود.
وی در انتها ابراز امیدواری کرد با بیداری مردم دو کشور و با توجه جدی مسئولین دو کشور و با همتی که به خرج داده خواهد شد، از بروز خطر ویرانگر نفوذ صهیونیسم و جریانات تکفیری در منطقه جلوگیری شود و جایی برای تروریسم تکفیری در منطقه باز نشود.
گفتنی است آیت الله سبحانی از مراجع عظام تقلید در پیامی به این همایش با تکیه بر لزوم عمل به معاهدات بین المللی در مبحث قره باغ اظهار داشت: مراقب باشید تا این منطقه کانون وهابیت و گروه های تروریستی و تکفیری مبدّل نگردد. اطلاع دارم وهابیون سال ها است در این منطقه حساس سرمایه گذاری و تبلیغ می کنند.


منبع:

1399/12/12
10:20:07
0.0 / 5
1031
تگهای خبر: ادیان , اسلام , اسلامی , امنیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲