قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
یك مقام مسئول در وزارت علوم ؛

جزئیات هزینه نشر مقالات پژوهشی و شیوه پرداخت

جزئیات هزینه نشر مقالات پژوهشی و شیوه پرداخت

به گزارش قائم مدیر کل دفتر سیاستگذاری و امور پژوهشی وزارت علوم جزئیات آئین نامه تعیین هزینه انتشار مقاله در نشریات داخلی را اعلام نمود.محسن شریفی در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح جزئیات آئین نامه تعیین هزینه پردازش مقاله در نشریات علمی دسترسی باز، اظهار داشت: نشریات علمی در دنیا به دو شیوه دسترسی باز و اشتراکی عرضه می شوند؛ نشریات گروه اول نشریاتی هستند که مقالات آنها در اختیار همگان قرار می گیرد و معمولاً در برابر هزینه انجام شده مانند انتشار، داوری و انتشار مبلغی را از نویسندگان دریافت می کنند.
وی اضافه کرد: مقالات گروه دوم اما آن هایی هستند که ضمن عقد قرارداد میان یک ناشر با نشریه یا صاحب امتیاز نشریه در ازای فروش امتیازهای نشریه قسمتی از درآمد سالیانه را از جانب ناشر به صاحب امتیاز نشریه پرداخت می کند.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم اضافه کرد: در جهت تعیین ضوابط و ساماندهی، دریافت هزینه پردازش یا همان انتشار مقاله در نشریات داخلی نشریات دسترسی باز این آئین نامه تدوین شد و امروز توسط وزیر علوم ابلاغ گردید.
شریفی افزود: نشریات برای دریافت موافقت با دریافت هزینه انتشار از نویسندگان مقالات، باید درخواست خویش را به شورای موسسه یا هیئت مدیره انجمن علمی (صاحب امتیاز نشریه) ارسال نمایند.
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و امور پژوهشی وزارت علوم با تکیه بر اینکه هزینه انتشار مقاله کاملاً اختیاری است، اظهار داشت: نشریه می تواند به شکل دسترسی باز انتشار پیدا کند اما هزینه انتشار مقاله را دریافت نکند.
شریفی درباره میزان هزینه انتشار مقاله در نشریات داخلی هم توضیح داد و اظهار داشت: حداکثر هزینه انتشار مقاله کامل در نشریاتی که صاحب امتیاز آنها موسسه است، ۴۰۰ هزار تومان و به ازای یک مقاله کوتاه ۲۰۰ هزار تومان برآورد شده است.
وی اضافه کرد: همینطور حداکثر هزینه پردازش مقاله به ازای هر مقاله کامل در نشریاتی که صاحب امتیاز آنها انجمن های علمی هستند، پانصد هزار تومان اعلام شده و به ازای انتشار مقاله کوتاه ۲۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.
این مقام مسئول وزارت علوم درباره شیوه پرداخت هزینه انتشار مقاله هم اظهار داشت: در نشریات دسترسی باز، پرداخت هزینه به دو شکل سازمانی و شخصی امکان پذیر است. مبلغ پرداخت شخصی از جانب صاحب امتیاز نشریه تعیین می شود و نویسنده مسئول مقاله آنرا شخصاً یا از پژوهانه پرداخت می کند.
وی افزود: هنگام دریافت هزینه پردازش مقاله، ۵۰ درصد از هزینه پس از داوری، صدور گواهی پذیرش نهایی و دریافت موافقت نامه حق چاپ از نویسنده پرداخت می شود و ۵۰ درصد باقی مانده پس از آماده سازی مقاله برای انتشار گرفته می شود. ازاین رو تاکید می شود، گرفتن دریافت کامل وجه یا بخشی از آن در زمان بررسی اولیه و حین فرآیند داوری ممنوع می باشد.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و امور پژوهشی وزارت علوم ضمن تاکید بر اینکه دریافت هزینه انتشار مقاله از نویسندگان بابت داوری ویراستاری، صفحه آرایی و انتشار مقاله است، اضافه کرد: دریافت هرگونه وجه از نویسندگان به عناوین دیگر ممنوع می باشد و در صورتیکه نشریات علمی خارج از این آئین نامه پولی را از نویسنده دریافت نمایند، تخلف به حساب می آید.
شریفی تصریح کرد: نشریات در صورت عدم رعایت مفاد آئین نامه بعد از بررسی در گروه نشریات علمی وزارت علوم و تذکر کتبی از لیست نشریات حذف می شوند و دست کم ۳ سال از ورود مجدد به سامانه ارزیابی نشریات علمی منع خواهند شد.


منبع:

1400/02/02
18:03:32
5.0 / 5
500
تگهای خبر: برنامه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳