قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

جزئیاتی از اعتبار ۵۰۰ میلیونی وزارت فرهنگ برای طرح پایتخت نهج البلاغه

جزئیاتی از اعتبار ۵۰۰ میلیونی وزارت فرهنگ برای طرح پایتخت نهج البلاغه

قائم: مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اجرای 9 برنامه ملی و بین المللی با اعتباری بیش از 500 میلیون تومان آگاهی داد که در امتداد اجرای طرح ملی پایتخت نهج البلاغه پرداخت می شود.


به گزارش قائم به نقل از ایرنا معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال قبل طرح هایی همچون روستای قرآنی، پایتخت قرآنی کشور، پایتخت نهج البلاغه و پایتخت صحیفه سجادیه در لیست برنامه های خود قرار داد که پایتخت نهج البلاغه یکی از این طرح ها بود و شهرستان کاشان از آبان گذشته به مدت دو سال بعنوان پایتخت نهج البلاغه برگزیده شد.
دو هفته پیش حجت الاسلام رمضانعلی معتمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان از اختصاص یک و نیم میلیارد تومان اعتبار مالی برای پایتختی نهج البلاغه کاشان آگاهی داد که معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۵۰۰ میلیون تومان از این اعتبار را تامین می کند و قسمتی از آن نیز پرداخت شده است.
به گفته معتمدی پرداخت ۵۰۰ میلیون تومان از بقیه این اعتبار را استانداری اصفهان قبول کرده که با وجود مکاتبات زیاد با استانداری و سازمان مدیریت، هنوز محقق نشده است. اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان نیز ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار برای موضوع پایتختی نهج البلاغه کاشان پرداخت کرده و مقرر شده ۳۰۰ میلیون تومان شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر کاشان به این امر اختصاص دهند.
بر اساس گزارش های اعلام شده ۳۰ برنامه بین المللی، ملی، منطقه ای، استانی و شهرستانی برای پایتختی نهج البلاغه کاشان در دست اجراست و اختتامیه این برنامه ها همزمان با سالروز ولادت امیرمومنان علی (ع) ۲۶ بهمن (۱۳ رجب) برگزار می شود.
یک برنامه بین المللی و هشت برنامه ملی از این برنامه ها با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می گردد و معاونت قرآن و عترت این وزارتخانه اعلام نموده ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای این برنامه ها درنظر گرفته است.
مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: نخستین دوره طرح ملی پایتخت نهج البلاغه از سال قبل شروع شد و کاشان بعنوان میزبان اجرای این طرح به مدت دو سال برگزیده شد و کمیته های مختلف علمی با تشکیل جلسه به بررسی طرح ها و برنامه هایی پرداختند که به دبیرخانه این طرح ارسال شده بود. در نهایت از مجموع اعتباری که برای این کار پیش بینی شده بود، قرار شد ۵۰۰ میلیون تومان سهم معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ۵۰۰ میلیون تومان سهم استانداری اصفهان باشد.
مرتضی خدمتکار افزود: باتوجه به اینکه اعتبار پیش بینی شده، موجود و از قبل در معاونت قرآن ذخیره شده بود، کار اجرائی سازی را بلافاصله شروع کردیم و ۹ برنامه دراین زمینه به تصویب رسید. کار انتخاب مجری های آنها و امضای تفاهم نامه ها انجام شد که از اردیبهشت امسال مجریان کار خودرا بصورت رسمی شروع کردند.


کنگره نهج البلاغه در سطح بین المللی
کنگره بین المللی نهج البلاغه بعنوان یکی از این برنامه هاست که با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سطح بین المللی برگزار می گردد و با محوریت اندیشه های حضرت علی (ع) و انسان تراز نهج البلاغه است.
خدمتکار اظهار داشت: کارهای فراخوان مقالات این کنگره داخل و خارج کشور انجام شده و دبیرخانه آن نیز فعال است. انجمن علمی مطالعات نهج البلاغه ایران که یک مجموعه دانشگاهی است، مسئولیت پیگیری و اجرای این برنامه را به عهده دارد که رویکرد اصلی این کنگره، علمی و فرهنگی است.
به گفته این مقام مسئول۱۰۰ میلیون تومان برای برگزاری این کنگره در نظر گرفته شده که ۵۰ میلیون تومان از محل اعتبارات معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ۵۰ میلیون از اعتبارات استان اصفهان تامین شده است.
تولید چهار شماره فصلنامه تبلیغی ترویجی نهج البلاغه یکی دیگر از برنامه های طرح ملی پایتخت نهج البلاغه است که معاونت قرآن و عترت دراین زمینه تفاهم نامه ای را با موسسه احیای فرهنگ نهج البلاغه امضا کرده و قسط اول نیز آن پرداخت شده و باتوجه به آماده سازی نخستین شماره، در ایام آینده شاهد انتشار آن خواهیم بود.
خدمتکار با اشاره به اینکه ۵۰ میلیون تومان برای این برنامه درنظر گرفته شده، درباره نحوه انتخاب موسسات برای اجرای برنامه های این طرح اظهار داشت: در مرحله اول سوابق این موسسات درنظر گرفته شده و در مرحله دوم نکته مهم این است که ارائه کننده طرح و ایده چه کسی بوده است. بطورمثال موسسه احیای فرهنگ نهج البلاغه قبلا سابقه و تجربه انتشار ویژه نامه هایی با موضوع نهج البلاغه را داشته و از جانب دیگر پیشنهادی را نیز مطرح کرده بود.
وی از تولید۱۰ فیلم کوتاه با محوریت آموزه های نهج البلاغه آگاهی داد و اظهار داشت: برای این برنامه نیز ۶۰ میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده که این فیلم ها درحال تولید است و تا کنون دو نمونه از فیلم ها برای ارزیابی اولیه ارائه شده و نظرات کارشناسان دراین زمینه داده شده است.
تولید ۸۰ محصول رسانه ای
مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن اضافه کرد: یکی دیگر از برنامه ها به تولید آثار و محصولات رسانه ای اختصاص دارد که ۶۰ میلیون تومان اعتبار برای آن پیش بینی شده و توسط موسسه عقیق در قم اجرا می شود.
وی اضافه کرد: از این محل ۴۰ تایپوموشن (ویدیوهایی که از نوشته ها و جملات تشکیل شده) با محوریت سخنان رهبر معظم انقلاب درباره اهمیت نهج البلاغه، شرح حکمت های نهج البلاغه و سخنان شهید مطهری در سالهای مختلف در کلیپ های زیبا انتشار یافته است. همین طور ۴۰ عکس نوشته تولید شده که مجموعا ۸۰ اثر را تشکیل می دهد و موسسه عقیق قم برمبنای تولیدات رسانه ای و ارزیابی های قبلی انتخاب شده است.
مسابقه کلمات قصار نهج البلاغه
خدمتکار اظهار داشت: مسابقه حفظ کلمات قصار نهج البلاغه جزو برنامه های مصوب است که از محل اعتبارات معاونت ۳۰ میلیون تومان پیش بینی شده که قسط اول آن پرداخت شده و موسسه امیرالمومنین کاشان پیشنهاد دهنده و مجری آنست. این موسسه که در کاشان فعالیت دارد، یکی از موسسات با سابقه و موفق در زمینه نهج البلاغه است. باتوجه به اینکه مسابقه کلمات قصار برگزار شده، و گزارش آن برای ما ارسال شده، حالا در مرحله ارزیابی هستیم.
این مقام مسئول افزود: پشتیبانی از برگزاری محفل شب شعر نهج البلاغه با پیش بینی اعتبار ۳۰ میلیون تومانی در برنامه های این معاونت است و اجرای این برنامه نیز به عهده موسسه فرهنگی ادبی اهل قلم اصفهان است که در حوزه ادبیات و شعر فعالیت دارد و به پیشنهاد استانداری اصفهان صورت گرفته است. فراخوان این شب شعر اعلام شده و مقرر است بهمن ماه اجرا شود. البته با شاعران آیینی مکاتبه کردیم و با این موسسه نیز ارتباط برقرار کردند و اکنون درحال پیگیری و اجرا هستیم.


تکریم از خادمان نهج البلاغه
وی اضافه کرد: مراسم تکریم از خادمان نهج البلاغه با اعتبار ۷۰ میلیون تومانی به تصویب رسیده و درحال آماده سازی مقدمات هستیم. مقرر است این برنامه در اسفند سال جاری اجرا شود. موسسه خانه نور نهج البلاغه اصفهان نیز به پیشنهاد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان مجری این طرح است.
خدمتکار اظهار داشت: مسابقه میراث پدری با موضوع نهج البلاغه در فضای مجازی بعنوان یک کار ملی در نظر گرفته شده و اجرای این برنامه نیز با موسسه امیرالمومنین کاشان است. ۸۰ میلیون تومان برای اجرای این برنامه، اعتبار در نظر گرفته شده و قسط اول آن پرداخت شده شده. این برنامه درحال برگزاری است و موسسه امیرالمومنین گزارش مرحله اول این مسابقه را برای ما ارسال کرده است.
معرفی پایان نامه هایی با موضوع نهج البلاغه
جشنواره انتخاب و معرفی بالاترین پایان نامه های سال نهج البلاغه یکی دیگر از برنامه های ملی طرح پایتخت نهج البلاغه است که بگفته خدمتکار، دانشگاه کاشان مجری آنست و ۲۰ میلیون تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده و قسط اول آن نیز پرداخت شده است.
خدمتکار اظهار داشت: در مجموع ۴۵۰ میلیون تومان اعتبار برای این برنامه ها تخصیص داده شده است. البته یک قرارداد ۲۰ میلیون تومانی برای جشنواره بچه های غدیر درنظر گرفته شده که این برنامه بصورت استانی انجام می شود و مجری آن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان است.
بازنشر تولیدات طرح پایتخت نهج البلاغه
وی اضافه کرد: همین طور ۳۰ میلیون تومان برای بازنشر، انتشار و توزیع مناسب تولیدات طرح ملی پایتخت نهج البلاغه درنظر گرفته شده است که این بندها دارای خروجی خواهد بود و برای بازنشر و توزیع مناسب و رسیدن به جامعه هدف هزینه خواهد شد که هنوز قرارداد آن بسته نشده و مقرر است پیگیری شود.
به گفته این مقام مسئول گفت و گوهای اولیه برای اجرای این قرارداد با موسسه نورالمجتبی (ع) صورت گرفته ولی هنوز قرارداد آن منعقد نشده است. این مبالغ از محل ۵۰۰ میلیون تومان اعتبارات معاونت قرآن است ولی باتوجه به پیگیری ها و مکاتبات صورت گرفته، هنوز اطلاعی از وضعیت اعتبارات اداره کل فرهنگ ارشاد اسلامی استان اصفهان و استانداری اصفهان دراین زمینه نداریم.
وی با اشاره به فرصت دو ساله برای برنامه های پایتخت نهج البلاغه اظهار داشت: تا حالا ۹ ماه از زمان انتخاب پایتخت نهج البلاغه گذشته و باتوجه به دو سالانه بودن این طرح تا نیمه سال آینده فرصت داریم. چون چند ماه نیاز به فراخوان دوره دوم خواهیم داشت.
ارزیابی کلی از برنامه های پایتخت نهج البلاغه
خدمتکار در ارزیابی روند اجرای این برنامه ها اظهار داشت: برخی طرح ها به خوبی پیشرفت داشته و هدف گذاری بصورت کامل تحقق یافته است. بطورمثال در برنامه تولیدات رسانه ای، مجری توانسته با قیمت مناسب فراتر از آنچه پیش بینی کرده بودیم، از نظر تعداد و کمیت تولیداتی داشته باشد ولی برخی حوزه ها نیازمند پیگیری است که امیدواریم در فرصت باقی مانده، برنامه های موردنظر پیشرفت بیشتری داشته باشد. مانند جشنواره انتخاب و معرفی بالاترین پایان نامه های سال نهج البلاغه که باتوجه به هدف گذاری صورت گرفه، پیشرفت نداشته و هم معاونت قرآن و هم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان باید پیگیر باشیم.
وی اضافه کرد: در مجموع اگر بخواهیم پیشرفت کار را در مقایسه با برنامه های مشابه ارزیابی نماییم، می توان نمره خوب داد ولی باید کوشش کرد همه برنامه ها بصورت کامل محقق شود. بطورمثال در تولید چهار فصلنامه و پایان نامه از زمان بندی پیش بینی شده، عقب هستیم.


منبع:

1400/09/22
12:14:51
5.0 / 5
644
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , برنامه , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان قائم