قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
معاون آموزشی وزیر بهداشت:

دستور معاون وزیر به دانشگاههای پزشكی برای مقابله با صندلی فروشی

دستور معاون وزیر به دانشگاههای پزشكی برای مقابله با صندلی فروشی

به گزارش قائم معاون آموزشی وزیر بهداشت اظهار داشت: به دانشگاههای علوم پزشكی كشور تاكید شده تا مواردی كه توسط سازمان سنجش و خصوصا با مكاتبات معرفی می گردند را بررسی نمایند.به گزارش قائم به نقل از مهر، باقر لاریجانی با اشاره به اینكه حوزه آموزش علوم پزشكی در كنار برنامه های تحولی و امور جاری، با چالش هایی نیز مواجه می باشد اظهار داشت: بحثی چندی قبل درباب افزایش ظرفیت های كنكور سراسری عنوان شد. لازم است دقت شود آموزش علوم پزشكی با سایر حوزه های كشور متفاوت می باشد و افزایش نسنجیده ظرفیت ها می تواند خسارت های جبران ناپذیری را به كشور وارد كند.
لاریجانی با اشاره به اینكه محاسبات نیروی انسانی نظام سلامت به شكلی دقیق صورت گرفته اظهار داشت: این محاسبات با در نظر گرفتن نیازهای كشور، منابع و اعتبارات و همین طور استانداردهای آموزشی و تجهیزات صورت گرفته و اگر كسی نظری داشت در بازه های یك ساله اصلاح می شود.
وی اشاره كرد: این محاسبات محاسبات دقیقی است و طبق برآوردها نباید كشور را به جایی برسانیم كه فارغ التحصیلان علوم پزشكی بیكار باشند در عین حال هم باید به نحوی باشد كه نیازهای جامعه پاسخ داده شود.
افزایش ۳۲ درصدی ورودی رشته های علوم پزشكی در سال ۹۸
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینكه باوجود خواست و تلاش وزارت بهداشت افزیش شایان توجهی در ورودی های رشته های علوم پزشكی صورت گرفت، اظهار داشت: در سال ۹۷، حدود ۲۷ هزار نفر ظرفیت اعلام شده است و در سال ۹۸ هم همین ظرفیت را اعلام كردیم. اما آنچه توسط سازمان سنجش كشور به دانشگاهها معرفی شده است، در نهایت سال ۹۷ با ۱۰ درصد افزایش ورودی دانشگاهها و در سال ۹۸ با ۳۲ درصد افزایش روبرو بوده ایم.
افزایش ۴۰ درصدی ظرفیت در بعضی دانشگاه ها
دبیر شورای آموزش پزشكی و تخصص اظهار داشت: مشكل ما این است كه در بعضی دانشگاهها ۴۰ درصد افزایش ورودی در رشته پزشكی، ۳۰ درصد افزایش در دندانپزشكی، ۲۹ درصد در داروسازی و در رشته فیزوتراپی ۴۲ درصد و... ورودی ها افزایش یافته است.
وی عنوان كرد: خیلی تلاش شد تا ظرفیت های رشته های علوم پزشكی افزایش بی رویه نیابد چونكه این امر به صلاح كشور نیست. از طرفی هزینه تربیت نیروی علوم پزشكی بسیار بالا است و نیاز به تجهیزات و فیلد بالینی دارد. اینگونه نیست كه دانشجوی پزشكی فقط كلاس درس بخواهد بلكه نیاز به آزمایشگاه، بیمارستان، كلینیك و... دارد كه زیرساخت ها برای افزایش ظرفیت فراهم نیست
لاریجانی افزود: چنانچه ظرفیت ها بدون محاسبه افزایش یابد كیفیت آموزش در رشته های علوم پزشكی بسیار افت می كند و از طرف دیگر ظرفیت كار برای این تعداد فارغ التحصیل در رشته های علوم پزشكی وجود ندارد و اگر اجازه بدهیم بدون محاسبه ظرفیت ها زیاد شود تا چند سال آینده تعداد فارغ التحصیلان بیكار رشته های علوم پزشكی بسیار زیاد می شود كه بار اقتصادی و اجتماعی زیادی را به جامعه تحمیل می كند.
دبیر شورای آموزش پزشكی و تخصصی با اشاره به بحث سهمیه ها اظهار داشت: ایثارگران و خانواده های شهدا مورد احترام تمام جامعه هستند و اگر این عزیزان نبودند مرزهای كشور از دست می رفت اما باید دقت شود كه سهمیه ها به نحوی اعمال نشود كه اختلاف فاحشی بین پذیرفته شودگان سهمیه و آزاد در دانشگاهها ایجاد شود.
كنترل معرفی ها و ثبت اسامی علوم پزشكی در چند سال گذشته
لاریجانی به شایعاتی كه درباب صندلی فروشی در رسانه ها عنوان شده اشاره نمود و اظهار داشت: سارمان سنجش اسامی را به دانشگاهها می دهد و دانشگاهها بر طبق معرفی سازمان سنجش كشور ثبت نام می كنند یعنی وزارت بهداشت پس از ثبت نام در این چرخه قرار می گیرد.
وی اضافه كرد: با عنایت به الكترونیكی بودن اطلاعات، تمام معرفی ها و ثبت نام ها در چند سال قبل مجدد كنترل می شوند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت خطاب به مسئولان دانشگاههای علوم پزشكی اظهار داشت: لازم است مسئولین دانشگاهها نسبت به این امر هوشیار باشند و افراد معرفی شده سازمان سنجش را با ثبت نامی های دانشگاه چك كنند. ضمن اینكه تیمی هم در وزارت بهداشت این كار را انجام می دهد.
دستور معاون وزیر به دانشگاه ها/افراد معرفی شده با مكاتبات را بررسی كنید
وی اضافه كرد: به دانشگاههای علوم پزشكی كشور تاكید شده تا مواردی كه توسط سازمان سنجش و خصوصا با مكاتبات معرفی می گردند نیز بررسی نمایند و چنانچه با مورد مشكوكی روبرو شدند بوسیله وزارت بهداشت پیگیری كنند.


منبع:

1398/08/28
09:01:45
5.0 / 5
4183
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳