قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
در رتبه بندی سال ۲۰۲۲؛

دانشگاه علوم پزشکی ایران در رتبه اول شاخص سلامت و رفاه تایمز

دانشگاه علوم پزشکی ایران در رتبه اول شاخص سلامت و رفاه تایمز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، کسب رتبه نخست در شاخص سلامت و رفاه رتبه بندی تأثیر تایمز ۲۰۲۲ را برای این دانشگاه افتخاری برای همه ایرانی ها دانست.


به گزارش قائم به نقل از دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر عبدالرضا پازوکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در یادداشتی به مناسبت کسب مقام نخست جهان از جانب دانشگاه علوم پزشکی ایران برپایه نظام رتبه بندی تأثیر تایمز (۲۰۲۲ Times Impact Rankings) این افتخار ملی و جهانی را به رهبر معظم انقلاب، دولت سیزدهم، وزیر بهداشت، کادر درمان و بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و بخصوص خانواده بزرگ دانشگاه علوم پزشکی ایران و مردم ایران تبریک گفت. رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در این یادداشت نوشت: «افتخار ملی و جهانی دیگری به فهرست تقویم علمی ایرانی ها افزوده شد. جامی شاعر همه چیزدان ایرانی چه خوش سروده است: ز دانش شود کار گیتی به ساز - ز بی دانشی کار گردد دراز؛ این بیت مصداق تاکیدات رهبر معظم انقلاب در سال ۱۴۰۱ است که ایشان دغدغه مند برای رونق پیشرفت ایران و ایرانی از طریق رشد علم و دانش بنیان است و چه نیکو که دانشگاه علوم پزشکی ایران، یکی از بانیان این مسیر به اعتبار جهانی شده است. بی گمان ضرب المثل معروف (درخت هر چه پربارتر، افتاده تر) مصداق تلاش و مجاهدت های پزشکان، پرستاران، اساتید و دانشجویان، کادر درمان و بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران است که همیشه آرام و بدون هیاهو بیشترین تعداد خدمت در نظام سلامت را برپایه پوشش جمعیتی پایتخت ایران عرضه می کنند. دانشگاه علوم پزشکی ایران در طول چهار سال گذشته، بعنوان اولین و برترین دانشگاه خاورمیانه در نظام رتبه بندی تایمز بوده و کسب مقام برتر رتبه بندی تأثیر تایمز ( ۲۰۲۲ Times Impact Rankings) در جهت ایفای مسئولیت اجتماعی، خدمات جامعه محور در شهرستان ها و مناطق روستایی محروم، خدمات رسانی به مهاجرین بدون هیچ تبعیض و کوشش برای ارتقای سطح سواد سلامت جامعه، خدمتی بوده که از طریق علم محقق شده است و رباعی زیبای شیخ بهایی (جز علم طلب مکن تو اندر عالم - چیزی که تو را ز غم رهاند، علم است) مصداق آن است. بی گمان دانشگاه علوم پزشکی ایران با حفظ این جایگاه برتری در جهان، باید برای مرتفع ساختن کم و کاستی ها مبتنی بر نیاز جامعه، تلاش دوچندان کند تا مصداق این بیت نباشد (دعوی مکن که برترم از دیگران به علم - چون کبر کردی از همه دونان فروتری). کسب مقام برتر در رقابت با ۱۱۰۰ دانشگاه از ۱۰۶ کشور دنیا نشان از هدف گذاری دانشگاه علوم پزشکی ایران است که سه هدف و شعار معروف دارد: دانشگاه نسل سوم، دانشگاه پاسخگو و تربیت دانش آموخته خلاق. همکاری جمعی واحدهای مختلف دانشگاه علوم پزشکی ایران برای کسب این دستاورد بزرگ، ستودنی است و با کسب این افتخار ملی و جهانی، تمام تلاش اعضای این دانشگاه برای ارتقای خدمات جامعه محور و پیشرفت علمی در عرصه های ملی و بین المللی با انگیزه دوچندان ادامه می یابد.»
دکتر مهدی مقتدایی معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران هم ضمن اشاره به کسب رتبه برتر دانشگاه در رتبه بندی تأثیر تایمز اظهار داشت: در آخرین رتبه بندی تأثیر تایمز ۲۰۲۲ میلادی در زمینه شاخص سلامت و رفاه و عرضه خدمات بهداشتی به مردم، دانشگاه علوم پزشکی ایران موفق شد در میان بیشتر از ۱۴۰۰ دانشگاه حاضر در این رتبه بندی از ۱۰۶ کشور دنیا، از میان ۱۱۰۰ دانشگاه رتبه بندی شده، مقام برتر را در جهان کسب کند. وی افزود: یکی از اصلی ترین و جدید ترین رتبه بندی در دنیا، رتبه بندی «تاثیر» تایمز است که میزان تأثیر فعالیتهای دانشگاه ها در جامعه و برای حرکت و دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل می سنجد و کشورها موظف می باشند تا سال ۲۰۳۰ میلادی، گزارش اقدامات انجام شده برای تحقق این ۱۷ هدف جهانی را عرضه کنند. به قول مقتدایی، بیشتر این اهداف شامل مسائل بهداشت و سلامت، زیست محیطی، رفاهی، مسائل جمعیت و سالمندی، مصرف انرژی و توسعه شهری است و شاخص سلامت و رفاه جزو سومین و از مهم ترین اهداف توسعه پایدار سازمان ملل است. وی با اشاره به اینکه در طول چهار سال گذشته، دانشگاه علوم پزشکی ایران بعنوان اولین و برترین دانشگاه خاورمیانه در این رتبه بندی بوده است، اضافه کرد: در رتبه بندی تأثیر تایمز (۲۰۲۲ Times Impact Rankings)، دانشگاه علوم پزشکی ایران علاوه بر کسب رتبه برتر در شاخص سلامت و رفاه، موفق به کسب رتبه هفتم در زمینه کیفیت آموزش عرضه شده در سطح جامعه شد. معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن اشاره به جمعیت گسترده زیر پوشش دانشگاه؛ تلاش در جهت ایفای مسئولیت اجتماعی، عرضه خدمات جامعه محور در شهرها، شهرستان ها و مناطق روستایی محروم تحت پوشش، خدمات رسانی به مهاجرین در مناطق زیر پوشش بدون هیچ تبعیض و کوشش برای ارتقای سطح سواد سلامت جامعه، حمایت های ریاست دانشگاه و تلاش دلسوزانه خانواده بزرگ دانشگاه را از مهم ترین علل کسب این موفقیت دانست و یاد آور شد که این دانشگاه مفتخر است خدمات سلامت و رفاه را در مناطق کم برخوردار عرضه نماید. مقتدایی از همکاری جمعی واحدهای مختلف و حمایت رئیس دانشگاه برای کسب این دستاورد بزرگ، قدردانی نمود و اضافه کرد: تمام تلاش خویش را برای ارتقاء خدمات جامعه محور و پیشرفت دانشگاه علوم پزشکی ایران در عرصه های ملی و بین المللی به کار خواهیم گرفت. به گزارش قائم به نقل از مهر، رتبه بندی تأثیرات دانشگاه ها برای نخستین بار سال ۲۰۱۹ از جانب نظام رتبه بندی بین المللی تایمز انجام شد. تایمز در این رتبه بندی دانشگاه ها را بر مبنای اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDGs) ارزیابی می نماید. اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد ۱۷ مورد است که مؤسسه تایمز برای این رتبه بندی از آنها بهره برده است. شاخصهای اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDGs) شامل ۱۷ شاخص: ۱: بدون فقر، ۲: بدون گرسنگی، ۳: سلامتی و رفاه خوب، ۴: آموزش باکیفیت، ۵: برابری جنسیتی، ۶: آب تمیز و بهداشتی، ۷: انرژی مقرون به صرفه و پاک، ۸: کار شایسته و رشد اقتصادی، ۹: صنعت، نوآوری و زیرساخت، ۱۰: کاهش نابرابری، ۱۱: شهرها و جوامع پایدار، ۱۲: مصرف و تولید مسئولانه، ۱۳: اقدامات آب و هوا، ۱۴: زندگی در زیر آب، ۱۵: زندگی در خشکی، ۱۶: صلح، عدالت و نهادهای قوی و ۱۷: مشارکت برای اهداف است. ۲۷ دانشگاه ایرانی که در رتبه بندی اثرگذاری دانشگاه ها تایمز ۲۰۲۲ معرفی شده اند در اینجا قابل مشاهده می باشد.


منبع:

1401/03/24
07:58:46
5.0 / 5
466
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲