قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
طهرانچی مطرح كرد؛

تدوین طرح جامع و یكپارچه سازی سیاست های پژوهشی

تدوین طرح جامع و یكپارچه سازی سیاست های پژوهشی

به گزارش قائم ​​​​​​​رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: تدوین طرح جامع و یكپارچه سازی سیاست های پژوهشی، ماموریت شورای عالی پژوهش است.به گزارش قائم به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی در نخستین جلسه شورای عالی پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی كه بامداد امروز برگزار شد، با تبریك فرا رسیدن هفته پژوهش، اظهار داشت: امیدوارم تعهدی كه در حوزه پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد، بتواند ما را به افقی كه در اسناد بالادستی نظام آموزش عالی كشور تعیین شده، برساند.
وی با اشاره به اینكه نقشه جامع علمی كشور، سیاست های كلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۳ و سند دانشگاه اسلامی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، سه سند خاص و راهبردی در دانشگاه آزاد اسلامی شمرده می شود، گفت: یكی از بخش های سند دانشگاه اسلامی مربوط به نظام پژوهش و فناوری است كه چشم اندازها، ماموریت ها، راهبردها و اقدامات لازم در حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه ها را توصیف و مشخص كرده است. بدین جهت نخستین بحثی كه به آن توجه داشتیم، نگاه بهینه سازی ساختار مدیریتی برای تحقق نظام پژوهش و فناوری ذیل ۱۱ راهبرد این نظام در سند دانشگاه اسلامی بود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: «ساماندهی نظام جامع پژوهش و فناوری با تاكید بر گسترش مرزهای دانش مبتنی بر آموزه های اسلامی و بومی، با عنایت به نیازها و اقتضائات جامعه اسلامی» نخستین راهبرد نظام پژوهش و فناوری سند دانشگاه اسلامی است كه بر همین مبنا در دانشگاه آزاد اسلامی برای پژوهش و فناوری دو ماموریت مرتبط اما جداگانه در این عرصه تدوین كردیم. به دنبال آن پژوهش های دانشگاهی و استفاده از توان پژوهشی اعضای هیأت علمی دانشگاه، در كنار معاونت های موضوعی، به پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی محول شد. موضوعات مربوط به حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه نیز به معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری سپرده شد.
طهرانچی با اشاره به تشكیل شورای عالی پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره كرد: وظیفه این شورا یكپارچه سازی سیاست های پژوهشی و «ساماندهی نظام نوین نظارت و ارزیابی هدفمند و مستمر پژوهش در امتداد اقتدار و مرجعیت علمی كشور» بعنوان یكی از راهبردهای حوزه پژوهش و فناوری سند دانشگاه اسلامی است.
عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اضافه كرد: بااینكه سیاست های پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی ذیل معاونت های موضوعی مربوطه پیگیری می شود، اما پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی دانشگاه و شورای عالی پژوهش، وظیفه یكپارچه سازی سیاست های پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی را برعهده دارند.
وی اظهار نمود: «طراحی نظام موضوعات و اولویت های پژوهشی و ساماندهی فرآیندهای آن با اولویت علم بومی و علم دینی»، «تقویت و ارتقای جایگاه پژوهش، تولید علم و فناوری و نهضت نرم افزاری و بسط روحیه پژوهشگری در دانشگاه در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی» و «ساماندهی و هدفمندسازی برنامه های پژوهشی بر طبق مزیت های نسبی و رقابتی و ماموریت گرایی دانشگاه ها و مراكز پژوهشی» همچون راهبردهای پژوهش و فناوری در سند دانشگاه اسلامی است كه در شورای عالی پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی پیگیری می شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاكید كرد: اقداماتی كه در این دانشگاه انجام می شود، مجموعه ای از اسناد بالادستی نظام آموزش عالی كشور ازجمله سند دانشگاه اسلامی است و شورای عالی پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی به منظور تدوین طرح جامع و یكپارچه سازی سیاست های پژوهشی، به وجود آمده است.
در ادامه این جلسه، بخشنامه شورای عالی پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی، ساختار صندوق حمایت های پژوهشی دانشگاه (ASF) و گزارش عملكرد كمیسیون تخصصی انتشارات و اسناد علمی مورد بررسی قرار گرفت.


منبع:

1398/09/22
14:27:28
5.0 / 5
4850
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴