قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
روحانی در آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها:

پروتكل ها نگذاشت در جمع دانشگاهیان باشم

پروتكل ها نگذاشت در جمع دانشگاهیان باشم

رئیس جمهور با اعلان اینكه ای كاش پروتكل ها به من اجازه می داد كه امروز در بین دانشگاهیان باشم، اظهار داشت: نمی خواهم پروتكل شكنی كنم.


به گزارش قائم به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور بامداد امروز (یکشنبه) در سخنرانی مجازی به مناسبت شروع سال تحصیلی ۱۳۹۹_۱۴۰۰ دانشگاه ها که در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: سرآغاز فعالیت تحصیلی سال ۱۳۹۹_۱۴۰۰ را محضر همه اساتید و دانشجویان سراسر کشور تبریک و تهنیت عرض می کنم و ای کاش پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل ها به من اجازه می داد که امروز مانند سال های گذشته، از نزدیک در بین جمع شما فرهیخنگان، اساتید، مسئولین عالی رتبه بخش فرهنگ و دانشجویان عزیز باشم. وی عنوان کرد: اما چه نماییم اجرای دستورالعمل های ستاد ملی کرونا برای همه ما لازم الاجرا است و از روز اول مواجهه با کرونا، خودرا موظف می دیدم در شرکت در مجامع، سفر، برنامه ها و فعالیت هایم پروتکل ها را مراعات کنم و معتقد هستم پروتکل شکنی نباید بعنوان یک شیوه در ذهن ما باشد ولو اینکه در بعضی موارد اجرای پروتکل با علاقه، خواست قلبی و عواطف انسان سازگاری ندارد. رئیس جمهور بیان کرد: در آغاز می خواهم از همه مقامات مسئول و دانشگاه های کشور تشکر کنم که هم در ترم گذشته هم شروع سال تحصیلی تمام تلاش خودرا به کار بستند تا دانش پژوهان، دانشجویان و دانش آموزان از علم و تحصیل باز نمانند و ابن مسأله بسیار مهمی است و ما معتقدیم جامعه ما به همان اندازه که به نیازهای ضروری از قبیل اکسیژن و آب و هوا نیازمند است به علم و دانش و کارهای تحقیقی و علمی هم نیازمند است و باید این نیاز و خواسته در هر شرایطی زمین نماند و دانشگاه های ما در شروع سال و امروز به این وظیفه بسیار مهم خود عمل کردند.
روحانی اضافه کرد: تشکر دوم من از کادر درمانی سراسر کشور است که از روز اول یعنی بهمن سال قبل با تمام توان برای سلامت و حفظ جان مردم به میدان آمدند و از هر کوشش و فداکاری دریغ نکردند. خداوند را سپاسگزاریم که امروز بهداشت و درمانی را در اختیار داریم که می تواند روی پای خود بایستد بدون اینکه دست نیاز به سوی دیگران دراز کند. امروز می بینیم تخت های بیمارستان کفاف بیماران ما را داشته است که در سایه تلاش دولت های گذشته خصوصاً دولت یازدهم و دوازدهم بوده که برای توسعه بهداشت و درمان و به جهت اینکه بیماران تنها رنج بیماری داشته باشند تمام تلاش خودرا به کار گرفتند و شامل بیمه همگانی و طرح سلامت در سراسر کشور و حتی روستاها بودیم.
وی اشاره کرد: از جانب دیگر در زمینه دارو شرکت های دانش بنیان و وزارت بهداشت بار سنگینی را بر دوش داشتند و امروز حدود ۹۵ درصد نیازهای دارویی را در داخل کشور تامین می نماییم. خدا را شاکریم که مردم ما در سایه تلاش و فعالیت همه عزیزان در کارخانجات، مناطق علمی و تحقیقاتی توانستند نیازهای جامعه را فراهم آورند.
رئیس جمهور اشاره کرد: باوجود جهش علم و دانش در قرون گذشته باز هم می بینیم در مقابل یک موجود به ظاهر کوچک و ناچیز ابن چنین درمانده می شود و این همه مشکلات برای همه جوامع بشری پیش آمده و می بینیم این ویروس زندگی مردم و اقتصاد جوامع را تحت تاثیر قرار داده است. کشورهایی هستند که ۲۰ درصد و ۱۵ درصد و بیشتر اقتصادشان در این چند ماه کوچک شده است و می بینیم یک ویروس به ظاهر کوچک زندگی را تحت تأثیر قرار داده است.
روحانی اشاره کرد: این ویروس زندگی، محل کسب و کار و معیشت ما را مجبور کرده با سبک جدید به فعالیت خود ادامه دهند. مهم این است هر فعالیتی را بتوانیم در قالب پروتکل ادامه دهیم تا تعطیل نشود. اگر قرار بر تعطیلی بود، می دیدید از اختتام بهمن و آغاز اسفند زندگی، مواد غذایی و نیازمندی های ضروری مردم با چه مشکلات بزرگی مواجه می شد و چگونه مردم از معنویت و مناسک روحی و نشاط روحی فاصله می گرفتند.
وی با اعلان اینکه توانستیم در این هفت ماه در قالب ضوابط پروتکل های خودرا ادامه دهیم اظهار داشت: از دانشگاه ها تشکر می کنم که امروز در یک آموزش ترکیبی به فعالیت خود ادامه می دهند. گرچه برای ما هیچ چیز جای آموزش حضوری را نخواهد گرفت. دیدن استاد، گفتگو با شاگرد، طرح مسائل و سوالات مورد نظر در فضای حقیقی و حضوری آسان تر، بهتر و دقیق تر انجام داد اما اگر ۱۰۰ پیش ما نبود نباید از ۹۰ صرف نظر نماییم. آموزش مجازی می تواند جایگزین آموزش حضوری باشد.
رئیس جمهور با اعلان اینکه دانشگاه جایی است که نظریه های مختلف را در زمینه های گوناگون طرح می کند و رهنمون ما است که چگونه آسان تر و بهتر زندگی نماییم، اظهار داشت: در صورتیکه دانشگاه همیشه فضایی برای نقادی نسبت به حکومت، حاکمان، دولت و جوامع است و شاید هیچ فضایی نقادتر از فضای دانشجویی نباشد. نقد زمانی که با در نظر گرفتن شرایط و واقعیت های جامعه و با انصاف توام باشد، بهترین هدیه برای جامعه و مسئولین ماست.
روحانی افزود: کشور ما امروز با دو مشکل بزرگ مواجه می باشد و آن تحریم بی نظیر در تاریخ ایران است و شاید کمتر در جهان شاهد چنین تحریمی بودیم. از آغاز تا آخر سال ۹۷ و سال ۹۸ و نیمی از سال ۹۹ با این تحریم شدید مواجه هستیم اما در عین حال نگذاشتیم دشمنان ما به هدف اصلی خود یعنی شکستن ابهت نظام، درمانده کردن مردم و تسلیم کشور در مقابل خواست ناحق آنها به موفقیت و پیروزی برسند. ا
وی اظهار داشت: این یک واقعیت مهمست که امروز در شرایطی هستیم که درآمد نفتی ما که در یک سال ۹۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار بوده، در سال قبل یعنی سال ۹۸ کمی بیش از ۲۰ میلیارد است و این نشان میدهد جامعه ما با چه مشکلاتی روبرو است.
رئیس جمهور با تاکید براینکه ما باید روی پای خود بایستیم و به درون بنگریم و از توانمندی های داخلی استفاده نمائیم و چشمانمان به بیرون نباشد، افزود: اما این واقعیت هم هست که بدون تعامل با جهان زندگی خیلی مشکل و گاهی ناممکن است. ما باید بتوانیم تولیدات خودرا در فضای بیرون کشور عرضه نماییم و آنچه نیاز داریم و در داخل کشور وجود ندارد از فضای بیرون تامین نماییم. حتی در دارو و درمان هم ضمن اینکه خوداتکا هستیم اما در بعضی موارد نیازمند مواد اولیه، مواد ساخته شده و واکسن هستیم و باید از دیگران بگیریم و ستاندن نماییم و باید دارو و تجهیزات پزشکی بیش از نیاز خودرا صادر نماییم.
رئیس جمهور بیان کرد: در همه مقولات این چنین است و در کالاهای اساسی نیاز داریم به خرید خارجی و مواردی نیاز به فروش در فضای خارجی داریم. پس هم باید روی پای خود بایستیم هم باید شرایط تعاملی را با دنیا برقرار نماییم. ضربه دشمن در همین فضا است که می خواهد رابطه ما با جهان را مبتلا به اختلال کند و ما باید بتوانیم این مشکلات را در شرایط امروز حل و فصل نماییم. ادامه دارد...

1399/06/23
13:01:39
5.0 / 5
1757
تگهای خبر: آموزش , اسلام , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱