قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
جزئیات جلسه روسای دانشگاه های بزرگ؛

رایزنی برای تغییر شیوه پذیرش دانشجو كلید خورد

رایزنی برای تغییر شیوه پذیرش دانشجو كلید خورد

قائم: رئیس دانشگاه علم و صنعت مهمترین محورهای بیست و نهمین اجلاس روسای دانشگاه های بزرگ كشور را تشریح نمود و اظهار داشت: قرار شد با سازمان سنجش برای تغییر شیوه پذیرش دانشجو مذاكراتی صورت گیرد.جبار علی ذاکری در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره جزئیات اجلاس روسای دانشگاه های بزرگ کشور که اخیرا برگزار شد، گفت: بیست و نهمین اجلاس روسای دانشگاه های بزرگ کشور روز گذشته به میزبانی دانشگاه اصفهان و با حضور روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور، استاندار اصفهان و معاونان پژوهشی و آموزشی وزیر علوم به صورت مجازی و حضوری انجام شد.
رئیس دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اینکه در این اجلاس نقد گذشته و تدوین سیاست های جدید در برنامه هفتم توسعه مورد بحث قرار گرفت، اضافه کرد: محور اصلی این اجلاس سیاستگذاری علم و فناوری در برنامه هفتم توسعه و نقشه راه آن در آینده بود. دراین زمینه گزارش کارگروه هایی که دراین زمینه شکل گرفته بود، ارائه و قرار شد کارگروه ها برای نشست بعدی پیش نویسی که مقرر است از جانب وزارت علوم به سازمان برنامه و بودجه ارائه شود را تدوین و ارائه نمایند.
وی یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در این اجلاس را الگوی جدید تخصیص دانشجو به دانشگاه ها عنوان نمود و اظهار داشت: معاون آموزشی وزیر علوم درباب تمرکز زدایی و تفویض اختیار به دانشگاه های بزرگ خصوصا در حوزه پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی نکاتی را بیان کرد.
ذاکری افزود: دراین زمینه همفکری هایی صورت گرفت و نقطه نظرات روسا شنیده شد. بنظر می رسد که باید در دستورالعمل های جاری وزارت علوم اصلاحاتی صورت گیرد. قرار شد معاون آموزشی وزارت علوم در جلساتی با سازمان سنجش، نقطه نظرات را منتقل کند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت درباره این نقطه نظرات توضیح داد و اظهار داشت: گاها بین وزارت علوم، شورای گسترش و دانشگاه های بزرگ اختلاف نظراتی درباب شیوه پذیرش دانشجو و یا توسعه دوره های تحصیلات تکمیلی وجود دارد. بنده و سایر مسئولان دانشگاه های بزرگ معتقدیم که دانشگاهها اساسا یک سری چهارچوب ها و قوانین برای پذیرش دانشجو دارند و این گونه نیست که حتی اگر اختیار کامل به دانشگاه های بزرگ بدهند، دانشگاه ها بدون ضابطه دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی بگیرند.
وی اشاره کرد: دانشگاه های بزرگ فرایندهایی را در داخل دانشگاه تعریف کرده اند و سخت گیری هایی را بمراتب از آنچه وزارت علوم می خواهد، تدوین کرده اند. نباید فراموش نماییم دانشگاه های بزرگ ظرفیت های خوبی دارند و هم اکنون هم خوشبختانه این دانشگاه ها در مجامع علمی بین المللی خوش درخشیده اند و دانش آموختگان این دانشگاه ها نه فقط در داخل کشور بلکه در دانشگاه های اروپایی و آمریکایی بعنوان اعضای هیات علمی حضور دارند.
ذاکری افزود: دانشگاه ها چهارچوب های خودرا با افزایش جامعه دانشجویی عوض نمی کنند و به دنبال پذیرش بی حساب و کتاب دانشجو نخواهند بود؛ پس خود وزارت علوم هم به این نتیجه رسیده که برخی اختیارات را به دانشگاه ها تفویض کند. همچون بحث پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی اما در شیوه پذیرش اختلاف نظرهایی وجود دارد؛ مثلا اینکه پذیرش ها بی آزمون یا با آزمون باشد و یا اینکه اصلا چه آزمون هایی از دانشجو گرفته شود. دراین زمینه مقرر شد با سازمان سنجش مذاکراتی صورت گیرد.
رئیس دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت: معاون پژوهشی وزیر علوم نیز درباب سامانه تاپ (سامانه توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار) توضیحاتی ارائه کرد و از دانشگاه ها خواسته شد از ظرفیت این سامانه بیش از گذشته استفاده کنند. صنایع مختلف الزاماتی دارند در این خصوص که باید قسمتی از درآمدهای خودشان را در قالب پروژه های پژوهشی هزینه کنند و دانشگاه ها در مقابل باید تعامل بیشتری با صنایع داشته باشند؛ همین طور از این طریق دانشجویان دکتری با پذیرش این پروژه ها به محل درآمدی خواهند رسید و از آنها حمایت خواهد شد.


منبع:

1399/08/16
18:43:12
5.0 / 5
1097
تگهای خبر: آموزش , دكتر , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان قائم